Van'da otobüs şoförü hayat kurtardı

Van Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şoförü Mehmet Salih Avar, kalp krizi geçirerek fenalaşan yolcuyu hastaneye yetiştirerek hayatını kurtardı.

Van'da otobüs şoförü hayat kurtardı

Büyükşehir Belediyesine ait 121 numaralı Edremit – TOKİ otobüsünde seyahat eden 72 yaşındaki Fahrettin Adıyan isimli bir yolcu aniden fenalaştı. Yolcunun fenalaştığını gören otobüs şoförü Mehmet Salih Avar, otobüsü durdurup yolcunun yanına giderek ilk müdahalede bulunup kalp masajı yaptı. Adıyan’ın durumunun kötüye gitmesi üzerine tekrar direksiyon başına gecen şoför, güzergâhından çıkarak hastanenin yolunu tuttu. İçindeki yolcularla birlikte hızla Van Bölge ve Araştırma Hastanesine giden kahraman şoför, hastayı kısa sürede sağlık görevlilerine teslim ederek hayati bir müdahalede bulundu. Bir süre de hastane önünde bekleyen şoför, hastanın durumunun iyiye gitmesi üzerine hastaneden ayrıldı. Şoförün bu davranışı hem diğer yolculardan hem de hastanede bulunan vatandaşlardan büyük takdir topladı.
Yaşananları insanlık namına yaptığını belirten otobüs şoförü Mehmet Salih Avar, belediye şoförleri olarak bu tür olaylara karşı eğitim aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“TOKİ istikametinde giderken arabada fenalaşan bir hasta olduğunu fark ettim. Yanında oturan eşine neyi olduğunu sordum. Eşi bana kocasının kalp hastası olduğunu söyledi. O anda hasta üzerime yığıldı. Ben hastaya ilk müdahale olarak kalp masajı yaptım. Sonra arabada sağlıkçıların olduğunu fark ettim. Hemşire hemen geldi, 'ben sağlıkçıyım' deyince hastayı ona bıraktım, kendisinden rica ettim siz hasta ile ilgilenin ben de hastaneye görüreyim dedim. Hastayı hastaneye götürdük, hastanın durumu da kötüydü, sağlıkçı arkadaşlar geldiler, hemen ilgilendiler. O an diğer yolcuların tepkileri çok iyiydi. Sonra hastanın durumunun iyi olduğunu öğrenince çok mutlu oldum.” / Prestij Haber Merkezi

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 16:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER