Turğut: En önemli halk sağlığı sorunlarından biri madde bağımlılığıdır

“Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” dolayısıyla açıklama yapan Hayatın Renkleri Solmasın Derneği Başkanı sosyolog Osman Turğut, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi de madde bağımlılığıdır.” dedi.

Turğut: En önemli halk sağlığı sorunlarından biri madde bağımlılığıdır

Hayatın Renkleri Solmasın Derneği Başkanı sosyolog Osman Turğut, “26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” dolayısıyla açıklama yaptı.
Uyuşturucu kullananların karşılaşabileceği hastalıkları, madde bağımlılığı ile mücadelede eğitimin önemine ve medyaya düşen sorumluluklara değinen Turğut, tüm herkese mücadele için belli sorumluluklar düştüğünü söyledi.

 

GÜNÜN ANLAMI

Güne dair bilgiler veren Turğut, “Neredeyse tüm dünya ülkelerinde uyuşturucu kullanma alışkanlığında her geçen gün artış olması ve akabinde hem ruhsal hem fiziksel, sağlık açısından oldukça tehlikeli bir durumla karşı karşıya olunduğundan BM Genel Kurulu, 1987 yılında alınan kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini ‘Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’ olarak belirlemiştir. Bu bağlamda toplumları bilinçlendirmek için 26 Haziran tarihinde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.” dedi. 

 

ORTAYA ÇIKAN HASTALIKLAR

Uyuşturucu kullanımı nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara dikkat çeken Turğut, şöyle devam etti:
“Bağımlılık yapıcı maddeler, belli bir miktarda ve üzerinde tüketildiğinde, kullanan kişinin sinir sistemine direkt etki ederek, fiziki ve psikolojik dengeyi bozabilen, toplum içinde hem sosyal hem de ekonomik çöküntülere neden olabilen uyuşturucu ve uyarıcı maddelerdir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi de madde bağımlılığıdır. Sadece madde kullanan kişiyi değil aynı zamanda yakın çevresini, dolayısı ile toplumu ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Damar yoluyla bağımlılık yapıcı madde kullananlar ise aynı zamanda AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hayatı ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklara daima açıktırlar. Madde kullanımının neden olduğu fiziksel hastalıklar bunlarla sınırlı kalmamakta, karaciğer ve böbrek yetmezliği, damar hastalıkları ile depresyon ve benzeri ruhsal hastalıklara da yol açmaktadır.”

 

EĞİTİMİN ÖNEMİ

Uyuşturucu madde kullanımında eğitimin ve bilinçlendirmenin önemine değinen Turğut, şunları söyledi:
“Kişinin uyuşturucu veya uçucu maddeye bağımlı hale gelmesi için bazen sadece bir defa kullanması yeterli olabilir. Bunun nedeni, alınan ya da kullanılan maddenin kişinin vücuduna nasıl etki edeceğinin veya vücudun alınan maddeye nasıl tepki vereceğinin bilinmemesidir. Bundan ötürüdür ki; bu işin ticaretini yapanlar, kişiye bağımlısı olacağı maddeyi ilk seferinde ya ücretsiz ya da daha az fiyatla sağlamaktadırlar. Çünkü satıcı iyi bilmektedir ki, bağımlı hale gelen kullanıcı ilerleyen süreçte bunu sürekli talep edecek ve kendisine para kazandıracaktır. Dolayısıyla madde bağımlılığı ile mücadele ederken en önemli faktörün eğitim olduğunu bu vesile ile bir daha vurgulamak istiyorum.”

 

“ÖZENDİRİCİ YAYINLAR YAPILMAMALI”

Uyuşturucu ile mücadelenin diğer bir yolunun da haberlerde kullanılacak dil ve yöntem olduğunu belirten Turğut, şunları kaydetti:
“Madde kullanımı ve bağımlılığının yol açtığı ruhsal, fiziksel ve toplumsal problemler hakkında yeterince bilgilenme mücadelenin sadece ilk basamağıdır. Özellikle çocuk ve gençlerin bu önemli halk sağlığı sorunu hakkında bilinçlendirilmeleri ve bu maddelerden bilinçli bir şekilde uzak durmalarını sağlayabilmek sanıldığından çok daha fazla önemlidir. Özellikle medyanın sorumluluğu yadsınamayacak derecede önemlidir. Sözlü ve yazılı medya, uyuşturucu maddelere ilişkin özendirici yayınlardan kaçınmalıdır. Tedavi, önleme ve maddenin talebi ile mücadelede sivil toplumun desteği de şarttır.”

Haber: Adil HARMANCI

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 09:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER