Vanspor ve handikaplar

Birinci ligde iken güçlü takımların korkulu rüyası haline gelen, hatta Trabzonspor’u deplasmanda yenerek şampiyonluktan eden Vanspor, üçüncü lige kadar gerileyen bir düşüş serüveni yaşadı.

Uzun yıllar üçüncü ligde yer almak zorunda kalan Vanspor bir kaç sezondur da ikinci ligde top koşturuyor.

Geçen sezon play-off oynadı ancak Sakaryaspor’a yenilerek beklenen çıkışı yapamadı.

Bu sezon iyi bir çıkış yakalayan Vanspor, bugün, geçen sezon kendisi için birinci lig yolunu kapatan Sakaryaspor ile evinde karşılaşacak.     

Vanspor şimdiye kadar Sakaryaspor ile 11 maç oynadı ancak sadece 2 galibiyet alabildi, bu yönüyle Sakaryaspor, Vanspor’a ters gelen bir takım. 

Vanspor oyuncularının ve yönetiminin bu handikapla sahaya çıkmayacağını diliyorum. 

Sanırım Vanspor teknik heyetinin maç öncesindeki süreyi bu yöndeki ters psikolojiyi tedavi etmede değerlendirmesi gerekiyor.

Evet, futbol fiziki ve teknik beceri gerektiren bir spor dalı ancak sahaya çıkan 11 oyuncunun rakip takımı algılama şekli de çok önemlidir. 

Çok tanık olmuşuzdur, bazı güçlü takımlar rakiplerini küçümsedikleri için bazı takımlar da gözlerinde çok büyüttükleri için çok basit hatalarla rakiplerine yenilmiş, sahadan beklenmedik sonuçlarla ayrılabilmişlerdir.

Vanspor’un bugün ve bundan sonraki günlerde bu durumu yaşamaması için tüm futbolcuların psikolojik olarak hazırlanması gerekiyor, buna öncülük edecek olan da elbette ki teknik heyettir ve aslında bir bakıma her oyuncunun birey olarak da kendisidir ve her oyuncu kendini daha olgun bir maça hazırlamalıdır.

Rakip ne büyütülmeli ne de hafife alınmalı.

Vanspor kendi bildiği futbolu oynamalı ve eğer mümkünse her futbolcu şimdiye kadar gösterdiği performansın üzerine biraz daha eklemeli. 

Tabi psikolojik olarak buna kendini zorlamamalı, teknik heyet de böyle bir şey istememeli, futbolcu bunu oyunun doğası içinde kendisi düşünüp uygulamalı ve başarmalı.

Vanspor geçen sezon da başlarda iyi çıkışlar yaptı, sonra gelgitler yaşandı, bunun mutlaka çeşitli nedenleri vardır ama bence bir nedeni de sahaya çıkarken beyinlerin bazen çok karışık olması ve gereksiz korkularla dikkatlerin dağılmasıdır.  

Sakaryaspor karşısında ilk kez sahaya çıkıyormuş gibi davranacak ve kendi bildiği oyunu sergileyecek olan bir Vanspor, eminim sahadan galibiyetle ayrılacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner4