Turizmin yolları…

Koronavirüs salgını, dolaşımı zorlaştıran özelliği nedeniyle en fazla turizm üzerinde etkili oldu.

Bulaş riski dolayısıyla evlerinden çıkması zorlaşan insanların bir başka ülkeye seyahat etmesi elbette ki kolay olmayacaktı.

Ev ile sokak arasında sürekli “maske-mesafe” uyarılarının olduğu bir dönemde de elbette ki ülkeler arası seyahat eskisi gibi olmayacaktı. 

İşte böyle bir süreçte salgının sıkıntılı boyutlarda olduğu ülkelerde, haliyle hem iç seyahat hem dış seyahat kısıtlamaları da hiç kuşkusuz gündeme gelecekti.

Gündeme geldi ve uzun süre ülkeler arası seyahat yapılmadı.

Ancak son zamanlarda alınan çeşitli önlemlerle turizm beldelerine yönelik ve ülkeler arası diğer normal seyahat başlamış durumda.

Bu da; bir yandan salgınla, alınan katı önlemlerle mücadele ederken, diğer yandan da hem ekonominin hem de toplumun nefes alması gerekliliğine işaret eden bir durumu arz ediyor.

Yani bir anlamda, evden çıkmayı zorunlu kılan bir durum da yaşıyor dünya bu aralar…

Tabi bu arada başlayan ülkeler arası seyahat konusunda çelişkiler ve tartışmalar da olmuyor değil…

Mesela bunlardan bir tanesi, hava yoluyla yapılan seyahate sağlanan kolaylığa kara yoluyla yapılan seyahate sağlanmaması…

Yani uçakla bir ülkeden başka bir ülkeye gidilebilirken, gümrük kapılarından halen aynı ülkeye geçiş yapılamayabiliyor.

Yani seyahat için hava yolu açık ama karayolu kapalı!

Bu durumu yaşayan turizm beldelerinden biri de Van.

Biliyorsunuz Van, son yıllardaki çıkışıyla, varlıkları, organizasyonları ve altyapısı ile Antalya’yı aratmayan bir turizm beldesi durumunda…

Ne var ki en yakın komşu İran ile bir uçak seferi yok, böyle bir alt yapı oluşturulmamış bugüne dek, o nedenle Van’a uçakla tek bir kişi geçiş yapamıyor, İranlı vatandaşların tamamı uçak seferi olan batı ilerine gidebiliyor, ancak kara yolu ile Kapıköy’e, Esendere ve Gürbulak sınır kapılarını da eklersek İran’dan Van’a karadan üç ayrı kapıdan giriş yapılabiliyor.

Van’a turist uçakla gelemiyorsa karadan gelmesi sağlanabilir.

Ne var ki bu kapılara, hava yoluna tanınan kolaylık tanınmamış şimdiye dek, aylar önce gümrük kapıları için alınan giriş yasağı kararları harfiyen uygulanmakta.

Bu durum da haliyle tartışmalara ve itirazlara yol açıyor.

Van Otelciler Odası önceki gün bir açıklama yaptı; 

“Maske uygulaması ve kontroller uçaklar için nasıl yapılıyorsa gümrük kapıları geçişleri için de aynısı yapılabilir ve Van ile İran arasındaki kapılar açılmalıdır” çağrısında bulundu.

Hakikaten baktığımız zaman söz konusu olan temel sorun seyahat sırasında önlemlerin gereği gibi alınıp alınmadığıdır, yoksa bir yere uçakla mı gitmişsiniz, taksi ile mi gitmişsiniz pek bir önemi olmuyor. 

Bu talep karşılık bulur mu ki bulmalı, çünkü Van’ın gerçekten de ciddi bir iç ve dış turizm sorunu bulunuyor.

Antalya’da biriken turist için nasıl önlemler alınıyorsa Van’da biriken İranlılar için de ya da yurt içi gelecekler için de alınabilir.

Zaten otelciler ve turizme yönelik iş yapan seyahat acenteleri ve diğer esnaflar da salgın nedeniyle tüm önlemleri aldıklarını söylüyor.

Hatta bu konuda ellerinde bakanlık onaylı belgelerinin de olduğunu söylüyorlar.

O zaman tek sorun, sınırdan şehir içine turistin nasıl geleceği ise, buna bulunacak çözüm fazla zor olmamalı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.