Turizmcilerden destek talebi

Koronavirüs pandemisinden dolayı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok etkilenen kesimlerden birisi de turizm sektörü oldu. Sıkıntılı bir süreç yaşayan turizm sektörü temsilcileri, "Ayakta kalabilmek için desteğe ihtiyacımız var" diyor.

Turizmcilerden destek talebi

Turizm sektörü olarak başta SGK ve BAĞKUR ödemeleri olmak üzere birçok farklı kalemde giderlerinin olduğunu dile getiren Haldi Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Tur Operatörü Turizmci Murat Beyaz, devlet nezdinde kendilerine yardım eli uzatılması talebinde bulundu.

Açıklamalarda bulunan Haldi Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Tur Operatörü Turizmci Murat Beyaz, sektörel bazda yaşadıkları sorunları anlattı. Pandemi sürecinde turizm sektörünün çok ağır bir darbe aldığını ifade eden Turizmci Murat Beyaz, özellikle ödemeler noktasında çok zorlandıklarını söyledi. Süreçten dolayı iş yapamayan esnafın ödemelerini yapmak için bankalardan kredi çektiğini, geri ödeme noktasında ise zorlandıklarını dile getiren Turizmci Beyaz: “Borcu borçla kapatmaya başladık ve bunun için de geçen yıl faiz oranları uygunken, bu sene faiz oranları da inanılmaz arttı, çok yüksek oranda faizlerle borçlanıyoruz ve borçlanmaya da devam ediyoruz” dedi. Ödemeler noktasında esnafın desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Turizmci Beyaz: “Ciroları yüzde 1-2'lere düşen firmalar var ve  SGK ve BAĞKUR ödemeleri, vergiler, kira stopajları ciddi bir yük oluşturuyor. Seyahat acentelerinin evde çalışma süresi 31 Mayıs’a kadar uzatıldı, yani evden çalışma iznimiz var ancak işyeri kira stopajını yine de ödemek zorundayız, bu ödemeler noktasında destek talebimiz var. Bunlarla birlikte kısa çalışma ödeneği turizm sektörü için yıl sonuna kadar mutlaka uzatılmalı” ifadelerini kullandı.

 

“NORMALLEŞMEMİZ İÇİN BİRAZ DAHA ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR”

Haldi Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Tur Operatörü Turizmci Murat Beyaz, şunları söyledi; “Turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için destek şart. Ciroları yüzde 1-2'lere düşen firmalar var, SGK ve BAĞKUR ödemeleri, vergiler, kira stopajları ciddi bir yük oluşturuyor bu dönemde. Bu kalemlerde destek verilebilir turizmciye. Yine kısa çalışma ödeneği, turizm sektörü için yıl sonuna kadar mutlaka uzatılmalı, çünkü  bizim sektör normalleşemedi. Yani turizm sektörü normalleşemiyor, hayat canlanıyor, insanlar dışarıya çıkıyor ama turlar gerçekleşmiyor, seyahatler gerçekleşmiyor, tatil satışları gerçekleşmiyor, dolayısıyla biz normalleşemedik, bizim normalleşmemiz için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bu nedenle kısa çalışma ödeneği, vergi ve SGK primlerinin ötelenmesi konuları mutlaka değerlendirilmeli.” 

 

“TAHRİBAT BÜYÜK” 

Turizmci Murat Beyaz, şunları kaydetti: “Güçlü sermayeye sahip turizmciler mutlaka vardır ama benim tanıdığım hem şehrimizde hem yurt içinde ve yurt dışında bütün turizmciler borçlular-borçlandılar. 2020'nin başlarında biz 2019'dan gelen birikimlerimizle olayı geçiştirmeye çalıştık ama bir süre sonra tıkandık ve borçlandık. Hemen hemen istisnasız herkes bankalardan kredi çekti, sonra çekilen kredilerin ödeme dönemleri geldi, bu kredileri ödemek için tekrar bankalara gidip kredi çekmeye başladık. Borcu borçla kapatmaya başladık ve bunun için de geçen yıl faiz oranları uygunken bu sene faiz oranları da inanılmaz arttı, çok yüksek oranda faizlerle borçlanıyoruz. 2019 yılı verilerine, turist sayısına ve turist gelirine dönsek dahi bizim bu borçları silmemiz epey bir zaman alır. Özetle bir yıllık pandemi sürecinin bizde yarattığı tahribat büyük oldu.”

 

“DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Pandemiden dolayı el değiştiren firmaların olduğunu dile getiren Tur Operatörü Turizmci Murat Beyaz: “Pandemi kontrol altına alınırsa biz yine çalışmaya devam edeceğiz, şehrimizi de tanıtacağız, bölgemizi de tanıtacağız, turist de getireceğiz. Ancak pandemi döneminde daha çok çalışmaya ihtiyacımız olduğunu da biz bu dönemde anlamış olduk. Şehir olarak düşündüğümüzde her kurumun, her kuruluşun söz birliği, gönül birliği ile şehri tanıtma ve herkesin üzerine düşeni yapma gibi bir görevi olduğunu düşünüyorum. Şehrimiz için söylüyorum, bu zorlu süreçte kapanan acente olmadı ama el değiştiren acenteler oldu. Belki el değiştiren acenteler gelen arkadaşlarla daha bir canlılık getirecekler ama Van’da özellikle son bir yıl içerisinde birçok acente el değiştirdi. Eğer bu şekilde devam ederse el değiştiren acente sayısının artacağını ve bir kısmının da kapanacağını düşünüyorum. Umarım öyle olmaz ve biran önce normale döneriz” ifadelerini kullandı. 

Özel Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2021, 04:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER