Amatör Spor Kulüplerine 1 milyon TL'lik destek

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Van’da faaliyet yürüten amatör spor kulüplerine 1 milyon TL tutarında maddi destekte bulunuldu. 1 milyon TL’lik destek ve Amatör Spor Haftası kapanış programı nedeniyle tören düzenlendi.

Amatör Spor Kulüplerine 1 milyon TL'lik destek

Edremit İlçe sınırları içerisinde yer alan Fidanlık Parkında düzenlenen törene, Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Van Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, TFF Van Bölge Müdürü Cengiz Polater, Van ASKF Başkanı Ramazan Kıvanç, VATBO Başkanı Nayif Süer, kurum amirleri, sporcular ve kulüp yöneticileri katıldı.

“GENÇLERİN SPORA İLGİSİNİ ARTIRMAK, HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİDİR”
Törende açılış konuşması yapan Van ASKF Başkanı Ramazan Kıvanç: “Ülkemizde spor bilinci ve kültürünün oluşturulması amacı ile her yıl Gençlik Spor Bakanlığı ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu işbirliğiyle gerçekleştirilen Amatör Spor Haftası, yine bu yıl tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de farklı etkinlik ve faaliyetlerle kutlandı. Vatandaşlarımızın düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanması, spor yapmaya özendirilmesi ve yetenek taramaları yapılarak spora yönlendirilmesi gereken başarılı çocuklarımızın tespit edilmesi amacı ile düzenlenen Amatör Spor Haftasının hayatımızda ne denli önemli bir yer tuttuğunun anlaşılması açısından çok değerli buluyorum” dedi. 
Kıvanç, şöyle devam etti: “Günümüz sanayi ve bilgi toplumlarında spor, gereksinimden çok yaşamın bir parçası, insanlar ve toplumlar arası diyaloğun önemli bir aracı haline gelmiştir. Spor, aynı zamanda kişinin ruhsal ve sosyal gelişimine de katkı sağlayan önemli bir olgudur. Bu nedenle sporu sadece yarışmak değil bir yaşam biçimi olarak değerlendirmek, hayatımızın bir parçası olarak görmek, son derece önemlidir. Bu kapsamda 7’den 70'e herkesi sporla buluşturacak ortamları hazırlayarak, yetenekli sporcuları ödüllendirmek, gençlerin spora ilgisini artırmak, hepimizin ortak görevidir. Bunu sağlayabilmek için, ayni ve nakdi yardımlarda bulunmanın gerekliliğine inanıyor ve bu yardımları sürdürmeye de tüm kurumlarımızı davet ediyoruz. Özellikle  son yıllarda, amatör sporun şartlarının her geçen gün düzeldiğini görmek, bu sporla uğraşan bizleri, ziyadesiyle memnun etmektedir.” 

“AMATÖR SPOR, EN BÜYÜK SOSYAL SORUMLULUK PROJESİDİR ”
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Van merkez ve ilçelerinde spor alanında yapılan yatırımlara da değinen Kıvanç, şöyle devam etti: “Aylar önce, ilimizi ziyaret eden Sayın Spor Bakanımızın müjdelerini verdiği, spor tesislerimizin birer birer yapılıyor olduğunu görmek, bizleri, geleceğimiz ve gençlerimiz adına daha çok ümitlendirmiştir. Başta sayın bakanımız olmak üzere, tüm Gençlik ve Spor ailesine, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Amatör Spor Kulüpleri, birer eğitim  görevi yapıyor. Kulüplerimize yapılacak katkı ve destekler, kulüplerimizi, kapılarına kilit vurulmaktan kurtaracaktır. Amatör spor ülkemizin en büyük sosyal sorumluluk projesidir. Bu kapsamda, bugün, kulüplerimize yapılacak olan çok önemli ve değerli bir yardım töreni için de buradayız. Sayın valimizin talimatlarıyla, Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla, 100 kulübümüze önemli bir nakdi destek sağlanacaktır.  Bu desteğin, kulüplerimizin dertlerine bir nebze de olsa derman olacağını belirtmek isterim. Başta sayın valimize, Büyükşehir Belediyemize ve emeği geçen herkese, Amatör Spor ailesi adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum.” 

“GENÇLERİN SPORA OLAN İLGİSİNİ ARTIRMAK ANA GAYEMİZDİR”
TFF Van Bölge Müdürü Cengiz Polater de, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan nakdi desteğin amatör spor kulüplerine can suyu olduğunu söyledi. Polater: “Sevgili gençler; sporu tarif ederken onu sadece rekabetin olduğu, fiziksel ve bedensel bir faaliyet olarak görmek doğru bir tanımlama olmaz. Spor aynı zamanda kişinin ruhsal ve sosyal gelişimine de katkı sağlayan önemli bir olgudur. Bu nedenle sporu sadece yarış aracı olarak değil bir yaşam biçimi olarak değerlendirmek, hayatımızın bir parçası olarak görmek son derece önemlidir. İşte spora bu açıdan bakmak, amatörce de olsa spor olgusunu hayatımızın bir parçası yapmak, sizleri günümüz hastalığı olan teknolojinin esiri olmaktan telefon-internet bağımlılığından kurtaracak, bunun dışındaki kötü alışkanlıklardan da uzak tutacaktır. Bu kapsamda; yedi den yetmişe herkesi sporla buluşturacak ortamları hazırlayarak, yetenekli sporcuları ödüllendirmek, Milli takımlara kazandırmak gençlerin spora olan ilgisini artırmak ana gayemizdir. Sevgili gençler, unutmayalım ki, bu güzel ülkenin bir ferdi olmaktan ve bu bayrak altında yaşamaktan gurur duyan, milli ve manevi değerleri özümsemiş, fikren ve bedenen sağlıklı nesillerin varlığı elbette en büyük hedefimizdir. Bu hedefe ulaşma adına her ilde; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu işbirliğinde gerçekleştirilen Amatör Spor Haftası etkinlikleri düzenlenmektedir. İlimizde bu yılki Amatör Spor Haftası etkinliklerimize Van Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz sayın Mehmet Emin Bilmez'in büyük bir özveri ile Van'daki faal spor kulüplerimize yaptığı nakdi yardım adeta damga vurmuş ve kulüplerimize önemli bir can suyu olmuş, hayat vermiştir. Burada özellikle bunu da belirtmek istiyorum; Bu yardımlar sayesinde yaklaşık olarak Van'daki 30 kulübümüz bu yıl liglere katılacağını beyan ettiler, işlemlerini yaptılar. Ben yine iddia ediyorum; bu yardımlar devam ederse kısa bir süre sonra ildeki kulüp sayımız 60-70’leri bulacaktır. Federasyon ve Spor camiası olarak Sayın Valimiz aynı zamanda da Büyükşehir Belediye Başkanımız olan Mehmet Emin Bilmez'e şükranlarımızı sunuyoruz. Bu organizasyonda görev yapan, emeği geçen, bu etkinliklere katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“BEDEN GELİŞİMİNİN YANINDA RUHİ GELİŞİME DE İHTİYAÇ VAR”
Gençlerin sporla buluşması adına sportif faaliyetlerin yapılacağı alanların Van iline kazandırıldığını dile getiren AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, beden gelişimin yanında gençlerin ruhi gelişimine de ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. 

“ÖNEMLİ OLAN SPORU İZLEMEK DEĞİL, SPORUN İÇİNDE BİZZAT OLMAK VE SPOR YAPMAK”
Törende konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ise, “Son iki yılda belediyemizin düzenlediği kurslarda eğitim gören 280 öğrencimizin, spor fakültelerine veya yüksekokullara yerleştirilmesi sağlanmıştır” dedi.
Vali Bilmez: “Amatör Spor Haftası kapsamında bir haftadır ilimizde düzenlenen etkinliklerin finalindeyiz. Bilindiği gibi belediyeler, profesyonel liglerde oynayan futbol kulüplerine hiçbir şekilde ayni, nakdi yardım yapamıyor, valiler, belediye başkanları profesyonel futbol liglerinde görev alamıyor, bu kanunla düzenlenmiş, ancak imkanlar doğrultusunda amatör spor takımlarının desteklenmesi de belediyelere bir görev olarak verilmiştir. Bundan sonra siz amatör spor takımlarıyla daha yakından ilgileneceğiz ve imkanlarımızı sizin için daha çok seferber edeceğiz. Belediyemiz bünyesinde, spor alanında 8 branşta, 533 öğrencimize 15 antrenörle hizmet verilmektedir. Son iki yılda belediyemizin düzenlediği kurslarda eğitim gören 280 öğrencimizin, spor fakültelerine veya yüksekokullara yerleştirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca belediyemiz bünyesinde son 3 yılda düzenlenen, Sürekli Eğitim Merkezi’nde, eğitim gören öğrencilerimizden 500’ü değişik üniversitelere ait fakültelerde okuma hakkı kazandı. Önümüzdeki yüzyılda önemli olanın bilgi değil, beceri, yetenek olduğunu biliyoruz. Bunun için bizim çocuklarımızın, hem ruhsal anlamda hem bedensel anlamda daha sağlıklı insanlar olması için, onların her yaşta sporun içinde olması, spor yapması, yeteneklerinin geliştirilmesi için hepimizin seferber olması gerekiyor. Önemli olan sporu izlemek değil, sporun içinde bizzat olmak ve spor yapmak, herkesin tercihine göre, yapısına göre, yapabileceği sporun içerisinde olması gerekiyor” diye konuştu 

“GENÇ BİR KENTİZ”
Kent nüfusunun 63,4’ünün 30 yaşın altında olduğunu dile getiren Vali Bilmez: “Genç bir kentiz. Bunun için her çocuğumuzun kendi mahallesinde spor yapabileceği, etkinliklerde bulunabileceği alanlara ihtiyacımız var. Maalesef güvenlik nedeniyle, bu konu biraz ikinci, üçüncü sıraya itilmişti. Milletvekillerimizin girişimleri sonucu, mahalli idarelerimizle, Gençlik Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapmasında bu yıl ilimizde ciddi anlamda spor alanında tesislerin temeli atılmaya başlandı. Bir kısmı bitti, bir kısmı da inşallah yakında bitecek. 8 adet 250 seyirci kapasiteli spor salonumuzun yapımı devam etmektedir. 1 adet 2 bin seyirci kapasiteli spor salonunun yapımı sürüyor. 1 adet 5+1 çok amaçlı spor salonumuzun yapımı devam ediyor. 10 adet gençlik merkezimizin yapımı sürüyor. 3 adet yarı olimpik yüzme havuzu, 1 adet bin seyirci kapasiteli, soyunma odalı betonarme tribün yapımı devam ediyor. 1 adet bin seyirci kapasiteli, atletizm sahası ihale aşamasındadır. 2 adet rafting parkuru yapımı devam ediyor. 4 adet soyunma odalı ve tribünlü nizami futbol sahası yapımı sürüyor. 3 adet kapalı halı saha yapımı devam ediyor. Yine 51 adet açık halı saha yapımı devam ediyor. 8 adet basketbol ve voleybol sahası yapımına başlandı. 100 adet çift basketbol potasının dağıtımına başlandı. 3 adet portatif yüzme havuzu yapımı tamamlanarak hizmete açıldı. 2 adet deneyap atölyesi yapımı devam etmektedir. 808 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdumuz, sosyal tesisleriyle birlikte geçen ay faaliyete alındı. Mevcut erkek ve kız yurtlarımıza hizmet verecek 2 adet sosyal tesisimizin yapımı da tamamlanmak üzeredir. Bu tesislerin ilimize kazandırılmasında başta Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, sayın bakanımıza ve buna ciddi anlamda emek veren ilimiz milletvekillerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“SON 5 YILDA DEĞİŞİK BRANŞLARDA GENÇLERİMİZ, SPORCULARIMIZ ÖNEMLİ MADALYALAR ALDILAR”
Sözlerinin devamında “Gençlerimiz de hem ulusal düzeyde, hem uluslararası düzeyde ilimizi ve ülkemizi iyi bir şekilde temsil ediyorlar. Ülke içinde Van ilimizi, uluslararası arenada da ülkemizi yüz akıyla temsil ediyorlar” diyen Vali Bilmez: “Son 5 yılda değişik branşlarda gençlerimiz, sporcularımız ciddi madalyalar aldılar. Uluslararası derecede 5 altın madalyamız, 15 gümüş madalyamız, 11 bronz madalyamız var. Son 5 yılda ulusal alanda elde edilen başarılarımız, 54 altın madalya, 65 gümüş madalya, 102 bronz madalyadan oluşuyor. Bütün gençlerimizi ve onları çalıştıran antrenörlerimizi tebrik ediyorum. Bunların devamını diliyorum. Bugün ilimizde en büyük tesis olan ve kendisinin adı verilen, Van’da zor şartlar altında spor yapıp, ülkemizi, ilimizi, bayrağımızı uluslararası arenada temsil eden bir gurur kaynağımız ve bugün kentimizdeki en büyük tesis olan Nur Tatar Spor Salonu adını taşımaktadır. Ben inanıyorum içinizde nice Nur Tatar’lar çıkacaktır. Hem ülkemizde hem de dünyada bizi temsil edeceğini, annesinin, babasının, ailesinin gururla, onun isminin yazılı olduğu tesislerin önünden geçeceğine inanıyorum. İnşallah önümüzdeki yıl gençlerimize daha çok ciddi imkanlar sunacağız” ifadelerini kullandı. 

“BÜTÜN GENÇLERİMİZİN HAYALLERİNİN, UMUTLARININ GERÇEK OLMASINI DİLİYORUM”
Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bu içinde bulunduğumuz park, çürümeye terk edilmiş bir parktı. Bugün bu töreni burada yapmamızın sebebi de, bu parkın siz gençlere ait olduğunu hatırlatmak. Bu parkın içerisinde kütüphane var, gençlik merkezi var, spor yapılabilecek alanlar var. Kadın merkezi ve nikah salonu var. Gençlik Merkezi, Gençlik Spor Bakanlığı tarafından işletilecek. Kültür Merkezi ise Kültür Bakanlığı tarafından işletilecek. Kadın Merkezi ise Aile Bakanlığı tarafından işletilecek. İnşallah dedeler torunlarıyla birlikte bu parkta zaman geçirecekler. Buranın ikinci ve üçüncü etaplarını da bitirerek, Van halkının Fidanlık Park’ta tekrar eskisi gibi denizle buluşabileceği bir alan olacağını umuyorum. Bununla da yetinmedik. Fidanlık Park’tan, kale altına, kale altından Yaşar Kemal Parkı’na, Yaşar Kemal Parkı’ndan 15 Temmuz Parkı’na bağlanacak sahil yolunu da asfalt yapılabilecek düzeye kadar getirdik. Burada hem Edremit, hem İpekyolu, hem Tuşba ve hem de Büyükşehir Belediyemizin, vatandaşımızı sahille buluşturacak güzel çalışmaları var. Bunlar da bittiği zaman inşallah artık bina aralarına sıkışmış gençlerimiz, sahildeki sosyal tesislerde, yeşil alanlarda zaman geçirecekler. Hep birlikte Van sahilinde kardeşçe, barış içerisinde, huzur içerisinde halaylar çekeceğiz, türküler söyleyeceğiz. Buradan bütün Türkiye’ye ve bütün dünyaya kardeşliğin, barışın, huzurun, güvenin ne olduğunu hep birlikte el ele vererek haykıracağız. Ülkemizin bir huzur adası, bir barış adası, bir güvenlik adası olduğunu ve buradan da huzurun ve güvenliğin bütün dünyada egemen olması için gayret içerisinde olan bir ülkenin vatandaşı olmaktan da söz edeceğiz, bunun gururunu yaşayacağız.  Bütün gençlerimizin hayallerinin, umutlarının gerçek olmasını diliyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından Van ASKF Başkanı Ramazan Kıvanç, Vali Mehmet Emin Bilmez’e desteklerinden dolayı plaket takdiminde bulundu. Ardından Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez tarafından Amatör Spor Kulüplerine verilmek üzere Van ASKF Başkanı Ramazan Kıvanç’a 1 milyonluk sembolik çek takdim edildi. Son olarak Van’ın 2021 yılı Sporun Enlerine plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile program sona erdi.
Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 17:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER