Sonbaharın sokakları

Her mevsimin çevre sorunuyla ilgili kendine has özellikleri ve yarattığı zorluklar vardır kuşkusuz ama sanırım sonbahar çevre için en zorlu mevsimdir.
Bir kere yaprak dökümü zamanıdır sonbahar;
Rüzgârın etrafa savurduğu sonbahar yaprakları ve beraberinde kırılan kuru dallar, renkli bir bez parçası gibi yeri kaplar.
Sokaklar, caddeler, ev ve işyerlerinin önü garip bir hal alır. 
Hele biriken yaprakların rastgele yakılmasıyla etrafa yayılan is, duman ve atıklar çevre kirlenmesinin bir kat daha artmasına neden olur.
Ve tabi bir şey daha olur; o zamana kadar sokaklarda, caddelerde, etrafta biriken çöplere sonbahar atıkları da eklenince yerel yönetimlerin temizlik yükü de iki katına çıkmış olur.
Bugünlerde Van sokaklarını dolaştığınızda, şu yukarıda yaptığım özeti olduğu gibi izlemeniz mümkün…
Her taraf sonbahar atıkları ve her taraf bizim atıklarımız…
Bizim atıklarımızdan en tehlikeli olanı da maskeler…
Güya virüsü en fazla taşıyan bir malzeme, tıbbi malzemelerin olduğu araçlara atılması gereken bir malzeme güya, ama ne gezer, adeta her kes inadına yüzünden söktükten sonra sokağa salmış gibi maskesini, bakıyorsunuz her taraf maske, öyle ki sayıca sonbahar yapraklarıyla yarışıyor dersiniz.
Ve diğer birçok atık, bez parçaları, plastikler, evde kullanılmayan birçok malzeme yine sonbahar atıklarına karışarak sokaklarda kendilerini gizlemiş vaziyette…
Başta da dediğim gibi galiba belediyelerin temizlik işleri yönünden yükünün en fazla arttığı bir mevsim, sonbahar mevsimi.
Tabi bir de pandemi döneminde olduğumuz için sorumluluk ve yükümlülük de aynı oranda artıyor.
Sağlık açısından çevre temizliği her zaman önemlidir, bu sadece pandemi dönemine has bir durum da değil, ama temizlikle bağlantılı salgınların olduğu zamanlarda çevre temizliği biraz daha önem kazanıyor.
Hele hele salgını besleyen atık malzemeler orta yerde dururken, çevre temizliği biraz daha önem kazanıyor.
Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin bu hususları dikkate alarak bir çalışma içinde oldukları muhtemeldir, tabi benimki sadece bir hatırlatma, biraz daha seri ve planlı bir çalışma çevre temizliği konusunda ellerini daha da güçlendirecektir.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.