SP, Bakan Kurum’un Van ziyaretini değerlendirdi

Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanlığı tarafından, Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Van’a yaptığı ziyarete ilişkin açıklama yapıldı.

SP, Bakan Kurum’un Van ziyaretini değerlendirdi

Büyükşehir İş Merkezinde bulunan parti binasındaki açıklamayı SP Van İl Başkanı Özay İlhan, yaptı.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Van’da yaptığı ziyaret ve açıklamalara değinen İlhan, şunları söyledi:
“Malumunuz üzere geçtiğimiz hafta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum ilimizde açılışlar gerçekleştirdi. TOKİ’lerden, millet bahçelerinden, Van Gölü’nden, Van’ı dünyanın tarih ve kültür markası yapmaktan bahsetti. Hatta mağdurları bile bitmeyen Çevre Yolu’ndan, İskele’den kampüse yapılan, yapılmasıyla çökmesi arasında sadece birkaç ay olan Sahil Yolu Projeleri’nden övgüyle bahsetti...”
Van’da durumun Bakan Kurum’un anlattığı şekilde olmadığını ifade eden İlhan, şunları kaydetti:
“Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak hatırlatmak istiyoruz. Van 2011’de iki büyük deprem yaşadı. Ardından TOKİ’ler yapıldı ve o gün bugündür yapılan TOKİ’lerde ne bir yeşillendirme yapıldı ne de bir sosyal donatı. Yapılan okul ve camilerde hiç bir bakım gerçekleştirilmedi ve dökülmeye başladı. TOKİ’lerde yaşayanlar için kış ayları adeta çileye dönüştü. Daha geçtiğimiz günlerde yeniden yapılan Edremit TOKİ’nin yolu sayın bakan ilimizden ayılmadan çöktü. Hala depremden hasar gören birçok yapı yıkılmadı ve tehlike saçmaya devam ediyor. Van’ın imar sorunu bir türlü çözülmedi. 18. Madde uygulamasıyla birçok vatandaş mağdur edildi. Edremit TOKİ yolu ve İskele’den kampüse yapılan sahil yolu da aynı Maraş Caddesi’ndeki refüjler misali yap boza döndü. Birinci depremin en büyük yıkıma sebep olduğu Erciş’te yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da kentin kimliği yok edildi. Van Gölü’nde dip çamuru temizliği yapılıyor. İyi güzel ama Van Gölü’ne 100'den fazla dereden her an her saniye çamur, çöp ve pislik akıyor. Sayın Bakan, arıtma tesislerinden bahsetti. Fakat hali hazırda Van Gölü’ne birçok noktadan kanalizasyon akmaya devam ediyor. Hatırlatıyoruz; marifet temizlemek değil, marifet kirletmemektir."
Van'ın ülkemizde ormanı olmayan birkaç şehirden biri olduğunu belirten İlhan, belediyeleri yeşil konusunda eleştirerek şu ifadeleri kullandı; "Hatta Tuşba Belediye hizmet binası görünsün diye yüzlerce ağacın kesildiğini de bilmeyen yok. Yapımı yılan hikâyesine dönen çevre yolunu anlatmaya zaten gerek yok. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak verdiğiniz müjdeleri, övgüyle anlattığınız hizmetleri yakinen takip ettik ve gördük ki etrafınızda gerçekleri söyleyecek, tabiri caizse kral çıplak diyecek bir tek şahıs görmedik...”
Haber: Adil Harmancı
 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 15:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER