İlhan: ‘Turizm önce güven ve temizlik ister’

Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanı Özay İlhan, turizm için güven ortamı ve hijyenin önemine dikkat çekerek, “Belediyeler anlamsız organizasyonlardan önce Van halkı ve İranlı turistler için hijyenik, kullanışlı, güvenli, Van'ın uygar kimliğine yakışır, estetik ve modern yeraltı tuvaletleri yapmalıdır. Turizm önce güven ve temizlik ister.” ifadelerini kullandı.

İlhan: ‘Turizm önce güven ve temizlik ister’

Büyükşehir İş Merkezi’ndeki pari binasında açıklama yapan SP Van İl Başkanı Özay İlhan, eleştirilerde bulunarak, kent merkezinde umumi tuvalet ihtiyacının olduğunu söyledi.

“EN BASİT İHTİYAÇLAR GİDERİLEMİYOR”

"Yöneticiler kenti tanımayanlardan oluşuyor" diyen İlhan, “Kültür ve Turizm kenti olan Van'ımızın bir büyükşehir olmasına rağmen en basit sorunları ve ihtiyaçları liyakatsiz, kenti tanımayan kişilerin yönetimde olması nedeniyle giderilemiyor. En basitinden bu sorunlar arasında umumi tuvalet eksikliği hala devam ediyor.” diye konuştu.

“VANLILARIN GÖRÜŞÜ ALINMADAN YAPILAN İŞLER, HİÇ BİR İŞE YARAMAMAKTA"

İpekyolu ilçesi başta olmak üzere kent genelinde umumi tuvalet sorunu yaşandığını ifade eden İlhan, şöyle devam etti:
“Gündüz hareketli nüfusu 500 bine varan merkez ilçemiz İpekyolu'nda özellikle kadınlar, çocuklu kadınlar, turistler, sağlık sorunu olan kadınlar tuvalet sorunu yaşamaktadır. Çarşıda alışverişe çıkan kadınların en büyük sorunu tuvalettir. Ayıptır günahtır. Anlamsız, kentin kültürüne ve ticari hayatına israftan başka hiç bir katkısı olmayan, birilerine kazandıran sözde festival ve etkinlik gibi boş işlerin yerine belediyelerin şehrimizin farklı yerlerinde yeraltına umumî tuvaletler yapması çok daha faydalı olacaktır.”
Kaldırım kenarlarının, orta refüjlerin, kavşakları beton yığınına dönüştürüldüğünü söyleyen İlhan; “Parklar saçma sapan çirkin kulübelerle doldurulmuşturr. Bu kulübelerin derhal kaldırılması gerekiyor. Yapanlar için de belediyeyi zarara uğrattıkları için soruşturma açılarak zimmet çıkarılmalıdır. Şehrin birçok yerinde zamansız ve yanlış yapılan işlerin heba olduğuna son yıllarda defalarca şahit olduk. Vanlıların görüşü alınmadan yapılan bu işler hiç bir işe yaramamakta, kısa süre içinde işlevini yitirerek dökülmektedir ve topumda tepki görmektedir.” diye konuştu.

TURİZME DİKKAT ÇEKTİ

Hizmetlerin daha çok turizme yönelik olması gerektiğini kaydeden İlhan:
“Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak soruyoruz! Belediyeler Vanlıların görüşünü almaktan niçin korkuyor? Projelerin ortak akıl ile yapılmasından niçin kaçınılıyor? Belediyeler anlamsız organizasyonlardan önce Van halkı ve İranlı turistler için hijyenik, kullanışlı, güvenli Van'ın uygar kimliğine yakışır, estetik ve modern yeraltı tuvaletleri yapmalıdır. Engelli kullanımına, çocuk emzirme ve temizlik bölümü olan ergonomik yapıya sahip tuvaletler yapılmalıdır. Saadet Partisi Van İl Başkalığı olarak uyarıyoruz!  Van'a gerçekten hizmet etmek, İranlı turistlerin daha fazla gelmesini istiyorsanız popülist işlerden vazgeçin. Ne Vanlıların ne de İranlıların ilgisini çekmeyen etkinliklere para saçmayın. Turizm önce güven ve temizlik ister, bu kafayla turizmde de ilerleme olmaz. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak açık ve net ifade etmek istiyoruz ki; Belediyeler olarak kente faydalı hiçbir iş yapmayacağınızın farkındayız, bari giderayak birkaç umumi tuvalet yapın.” ifadelerini kullandı.

Haber: Adil Harmancı
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER