Bedirhanoğlu: Kurlardaki düşüş, markete, pazara yansımadı

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, döviz kurlarındaki düşüşün, markete pazara yansımadığını belirterek, “Dolar düştü ama mazot, elektrik, doğal gaz, şeker, çay, yağ ve gübre fiyatları hala düşmedi. Yurttaşlar, dolardaki düşüşün yaşamlarına olumlu anlamda etki etmesini istiyor.” dedi.

Bedirhanoğlu: Kurlardaki düşüş, markete, pazara yansımadı

Yükselen döviz kurlarının ardından açıklanan "Kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi" ve yeni ekonomik önlemlere bağlı olarak döviz gerilerken, artan ürün fiyatlarında ise şuana kadar hissedilir bir düşüş yaşanmadı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.
Döviz kurlarındaki düşüşün, raflara yansımadığını dile getiren Bedirhanoğlu, "Şimdi hükümet bir sistem açıklıyor. Açıklanan sistemin ardından döviz, dolar hızlı bir şekilde düşüyor. Doların düşmesine elbette seviniyoruz. Ama bunun arka planına bakmamız gerekiyor. Arka planda büyük bir facia olduğunu görüyoruz. Bu sistem hazine açısından riskli. Eğer kuru istikrarlı hale getiremezseniz ve enflasyonda kalıcı bir çözüme ulaşamazsanız bu sistemin yaratmış olduğu riskler ve ek maliyetler ülke ekonomisini uçuruma götürür. Ki zaten uçurumun kenarındayız. Döviz düşünce yurttaşlar hemen gözünü markete, pazara çevirdi acaba fiyatlar düşer mi diye. Ama baktığımızda etiketler değişmedi. Doların 14'ün üstünde yalnızca 5 gün kaldığını hatırlatanlar ‘Kur bir günde düştü ama fiyatlar bir günde oluşturulmadı. Ortalama alındı’ dedi. Fiyat oluşumunda zincirleme etki de ön plana çıktı. Kur yükselişinde iktidarlarının hatası olmayıp dış güçleri, finansal saldırıları, akla hayale gelmeyen şeyleri bahane gösteren iktidar, şimdi de kurları kendilerinin düşürdüğünü bayram havası ile ilan edip 'fiyatlar neden düşmüyor' diye marketleri suçluyorlar. Marketler burada aracı kurumlardır. Bir ürünün belirleyicisi üreticilerdir. Üreticiler de fiyatlarını maliyetlere göre belirliyor. Bazı ulusal ve yerel marketlerde cüzi indirimler oldu ama bu gerçek sonucu ortaya koymaz." dedi.

“DOLAR DÜŞTÜ AMA DOĞAL GAZ, ŞEKER, ÇAY... FİYATLARI HALA DÜŞMEDİ”
Başkan Bedirhanoğlu, “finans ve borsa oyunlarıyla işi olmayan, ancak vergi veren, kamu bütçesinden hizmet alan vatandaşların yaşanan döviz artış ve inişlerinden olumsuz etkilendiğini” söyleyerek, "Dolar düştü ama mazot, elektrik, doğal gaz, şeker, çay, yağ ve gübre fiyatları hala düşmedi. Yurttaşlar dolardaki düşüşün yaşamlarına olumlu anlamda etki etmesini istiyor. Olan, dolar alan garibana oldu. Bundan ne motorin, ne tüp, ne sıvı yağ, ne margarin, ne ekmek, ne süt, ne yumurta, ne de tuvalet kağıdı fiyatları etkilendi. Ürünler, doların düşüşünü satın almış değil hala. Demek ki ürünlerin de bu hükümete güveni kalmamış.” ifadelerini kullandı.
Hükümetin atması gereken adımlar olduğunu da dile getiren CHP Van İl Başkanı Bedirhanoğlu; “Örneğin; akaryakıt fiyatları birkaç günlük kur değişimlerinden etkilenir, artış ve azalışlar kamuoyuna ilan edilir. Ama bakıyoruz hükümet bizzat kendisi akaryakıt indirimlerini ÖTV’ye saymış ve indirime gitmemiştir. Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Aralık ayı başında sanayicilere ve elektrik üretim santrallerine otomatik zammı yapmış, buna bağlı olarak elektrik fiyatları oluşmuş. Aralık ayı ortalarında 95 kuruş olan elektrik toptan fiyatı 26 Aralık itibari ile 1 lira 072 kuruş olarak işlem görmüştür. Yani hükümetin belirlediği akaryakıt fiyatı ve yine hükümetin dolaylı etkilediği elektrik toptan fiyatı kur düşüşü ile gerilememiş, aksine yüksek seviyede kalmıştır." diye konuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili başlatılan özel teftişi de eleştiren Bedirhanoğlu, bunun kabul edilir bir yanının olmadığını söyleyerek; “Milyonlarca insanın oyuyla, iki kez seçim kazanan Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nun yanındayız.” dedi.
Bedirhanoğlu, açıklamalarını; “Demokrasinin ve insan haklarının olduğu bir sistemin acilen gelmesi gerekiyor. Biz artık erken seçim değil, 'hemen seçim' diyoruz." ifadeleri ile tamamladı. / Prestij Haber Merkezi
 

İHLAS HABER AJANSI (İHA)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER