Sıcak havalara dikkat!

Malum Van son günlerde mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla kavruluyor. Bütün kapılar, pencereler açılıyor ama nafile. Yayla havaları gibi havası olduğunu bildiğimiz Van bile bu günlerde deyim yerindeyse yanıyor.

İmkanı olanlar yazlıklarında dinleniyor, göle girip serinliyor. İmkanı olmayanlar da sıcak havaya alışmaya çalışıyor. Kendince önlemler alıyor. Benim de size tam da bu nokta da birkaç önerim olacak. 

Sıcak havalarda bol sıvı alımı çok önemli. Vücut terleyerek sıvı ve tuz kaybettiği için alınan sıvılarda elektroliti dengeleyici sıvılar olmalı. Örneğin soda veya ayran bu işlevi görecektir. Su tüketimini de yaz aylarında arttırmak vücudumuz için gereklidir.

Özellikle yaşlılar, çocuklar, aşırı kilolular, kronik rahatsızlığı olanlar, kalp rahatsızlı ve cilt hastalığı olanların öğle sıcaklarında 12.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları uzmanlar tarafından sık sık belirtiliyor. Direkt güneş ışığına maruz kalmak kalıcı sonuçlar doğurabiliyor. Cilt yanıkları, kalp krizleri, güneş çarpması en yaygın olan tehlikeli sonuçlar arasında. Zaten mecbur kalmadıkça evden çıkmamak gerek bu sıcaklarda. Çünkü sıcak havaların ölümlere bile yol açabileceğini uzmanlar söylüyor. 

İşi olmayanların, mümkünse evlerinde serin serin oturması daha mantıklı. Ama mecburen sokağa çıkmak durumunda kaldığımız zamanlarda da mutlaka güneşten korunmamız gerekiyor. En az 40 koruma faktörlü güneş kremlerini vücudumuzun açık yerlerine sürmeliyiz. Güneş gözlükleri ve mümkünse bir şemsiye yanımızda taşımalıyız. Yine mutlaka yanımızda sürekli su taşımalıyız. Ayrıca bizi serin tutacak kıyafetler tercih etmeliyiz. Pamuklu veya keten tarzında nefes alabilen kumaşlardan kıyafetler tercih etmeliyiz ve mümkünse vücudu saran, yapışanlar yerine geniş kıyafetler giymeliyiz. Yazın en önemli aksesuarımız şapkamız olmalı...

Tabii ayaklar da çok önemli. Ayakları terleten kapalı ayakkabılardan ziyade, terlik, sandalet  gibi hava alabilen tarzda ayakkabılar tercih edilmeli.

Ayrıca sıcak çarpması gibi durumlarla da karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda panik yapmadan sıcak çarpmasına maruz kalan her kim ise hemen serin bir yere taşınmalı ve tuz içeren sıvılar verilmelidir. Bunun için en uygunu ayrandır. Biraz dinlendikten sonra hala halsizlik, mide bulantısı, kusma gibi şikayetler devam ederse mutlaka en yakın hastaneye götürülmelidir.  Hele ki  yaşlı hastalarda bu şikayetler varsa veya baygınlık geçiren birilerini görürseniz hemen 112  acil çağrı merkezi aranarak yardım istenmelidir. Ayrıca bayılmış ve bilinci kapalı durumda olan her kim ise derhal sağlık görevlilerine bilgi verilmelidir.

Yazı daha ferah ve hafif geçirmek istiyorsanız özellikle akşam yemeklerinde ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Hafif yemekler ve serin yiyecekleri abartmadan tüketmek sağlığımız açısından doğru tercih olacaktır. Özellikle yaz meyvesi olan kavun, karpuz ve üzüm içerisinde barındırdığı su sayesinde yazın en çok tercih edilen meyvelerdir. Ancak özellikle şeker hastaları bu meyveleri yerken porsiyon kontrolünü çok iyi yapmalılar. Her şeyin fazlası zararlıdır. 

Bu yüzden yediğimize, içtiğimize, giydiğimize ve yaşam şartlarımıza çok dikkat edelim. Aşırı sıcaklarda çok dikkatli olalım. Kendimizi ve sevdiklerimizi sıcaklardan koruyalım. 

Ayrıca sevimli hayvan dostlarımız için de müsait alanlara lütfen bir kap su bırakalım ve suyun bitip bitmediğini kontrol edelim. Hava o kadar sıcak ki dışarıda kalan su çok çabuk buharlaşıp yok olabiliyor.
Hepimize bu sıcak havalarda serinlikler dilerim. Dışarı çıkarken, uzmanların önerisinden de faydalanarak paylaştığım bilgiler umarım işinize yarar…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.