Hakim ve Savcılar, Kaligrafi Sergisi açtı

Van’da kaligrafi kursu gören hakim ve savcılar Van Bölge Adliye Mahkemesi’nin giriş katında sergi açtı.

Hakim ve Savcılar, Kaligrafi Sergisi açtı

Van Bölge Adliye Mahkemesi personeli ve aynı zamanda kaligrafi sanatı eğitmeni olan İbrahim Karabıyık tarafından geçen yıl hakim ve savcılara yönelik başlatılan kaligrafi sanatı kursu sona erdi. 
İpekyolu Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurs gören hakim ve savcılar, kaligrafi sanatını öğrenerek kendi eserlerinden oluşan bir de sergi açtı. 

 

40 ESERDEN OLUŞUYOR
Yaklaşık 40 eserden oluşan sergi Van Bölge Adliye Mahkemesinin giriş katında açıldı. 3 gün boyunca açık kalacak olan sergi halka açık olacak.
Gazetemize açıklamalarda bulunan kaligrafi sanatı eğitmeni İbrahim Karabıyık, “Van Bölge Adliye Mahkemesinde çalışan bir personelim. 2009 yılından beri kaligrafi ile ilgileniyorum. Aynı zamanda kaligrafi eğitmeni olarak bu hizmetlerimizi adliye binasında veriyoruz.” Dedi.

 

18 PERSONELE EĞİTİM
Hakim ve savcılar başta olmak üzere 18 personele yönelik kurs başlattığını belirten Karabıyık, şunları aktardı:
“2020 yılının aralık ayında buradaki hakim savcılarımızın ve personelin kaligrafi sanatına duyduğu ilgiden dolayı burada bu kursu başlatmak istedik. İpekyolu Halk Eğitim bünyesinde bu kursu açtık. Yaklaşık 18 personelle daire başkanları hakimler, savcılar bir yıllık bir serüvene başladık. Bu serüven neticesinde kaligrafi sanatının inceliklerini ve estetik yönlerini kendilerine öğrettik. 18 personelden toplamda 40 eser aldık. Ve bu eserleri de burada Van Bölge Adliye Mahkemesinin giriş katında sergilemeye başladık. Sergimiz halka açıktır, 3 gün boyunca devam edecektir.”

 

YENİDEN KURS AÇILACAK
Yeniden kurs açmayı düşündüklerini ifade eden Karabıyık, “Açtıktan sonra baya ilgi oldu. Haberimiz olsaydı biz de kayıt olacaktık diyenler oldu. Onların bu şekilde bu sanata duyduğu ilgi bizim şevkimizi artırdı. Ve biz bu yolculuğa başladık. Kurs bu ayın 20’sinde sona erdi gelen talepler üzerine biz yeniden kurs açmayı düşünüyoruz. Bu sanatın yayılması için yeni kişilerin de öğrenmesi için bu sanatı öğretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.    Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2021, 09:29

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER