Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Sünnetçioğlu; 'Aşıyı arttırırsak, hasta sayısını azaltırız'

Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Van'ın "covid-19" 1. doz aşısında mavi kategoriye girdiğini, ancak 2. ve 3. doz aşılamada istenilen noktada olunmadığına işaret ederek; “Bizim 2. doz aşılamada da bir an önce sarı ve maviye dönmemiz gerekiyor.

Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Sünnetçioğlu; 'Aşıyı arttırırsak, hasta sayısını azaltırız'

Bu çerçevede ikinci ve üçüncü doz aşı zamanı gelen vatandaşlarımızın mutlaka aşılarını yapmalarını istiyoruz. Çünkü pandemide en önemli silahımız aşıdır. Ondan sonra maske, toplu alanlardan uzak durmak, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat etmek gerekiyor” dedi. Sünnetçioğlu, "Ne kadar çok aşılama yaparsak, o kadar az hastamız hastaneye yatacak, yoğun bakımdaki hasta sayımız azalacak. Onun için bütün vatandaşlarımızı aşı yapmaya davet ediyoruz." vurgusu yaptı.
Birinci doz aşılamada yüzde 78’lerde olan Van’ın, kategorilendirmede maviyi yakaladığını hatırlatan Prof. Dr. Sünnetçioğlu, ikinci ve üçüncü dozda ise istenilen düzeyde olmadıklarını söyledi. İkinci ve üçüncü doz aşılamada turuncu kategoride bulunmanın yeterli olmadığını dile getiren Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, hedefin "mavi" olduğunu belirterek, tüm vatandaşları aşı olmaya davet etti.

 

“VATANDAŞLARIMIZI AŞI YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

Önceki gün beraberinde Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Ergioğuz ile birlikte, valilik bahçesinde kurulan stantta aşı çalışmalarını izleyen Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Van’ın aşı haritası hakkında açıklamalarda bulundu. 
Sünnetçioğlu: “Bizim 2. doz aşılamada da bir an önce sarı ve maviye dönmemiz gerekiyor. Bu çerçevede ikinci ve üçüncü doz aşı zamanı gelen vatandaşlarımızın mutlaka aşılarını yapmalarını istiyoruz. Çünkü pandemide en önemli silahımız aşıdır. Ondan sonra maske, toplu alanlardan uzak durmak, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat etmek gerekiyor” dedi. 

 

"AŞI SAYISINI ARTTIRIRSAK, HASTA SAYISINI AZALTIRIZ"

Van Valiliği öncülüğünde ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve muhtarların desteğiyle birinci doz aşılamada iyi bir oran yakaladıklarını ifade eden Prof. Dr. Sünnetçioğlu, “Aynı başarıyı ikinci ve üçüncü doz aşılamada da yakalamak istiyoruz. Ne kadar çok aşılama yaparsak; o kadar az hastamız hastaneye yatacak, yoğun bakımdaki hasta sayımız azalacak. Onun için bütün vatandaşlarımızı aşı yapmaya davet ediyoruz. Bu noktada şehir merkezindeki her sokak ve caddede aşı stantlarımız var. İlçe merkezlerinde yine öyle. Bunun yanında mobil ekiplerimizle köylere, mezralara, yaylalara kadar gidiyoruz. Tek isteğimiz vatandaşlarımızın aşı yapması. Yeter ki aşı olmayı istesinler. Biz nerede olursa olsun gidip aşılarını yapacağız. Tüm sağlık personeli olarak vatandaşımızın hizmetindeyiz. Vatandaşlarımızı önemle aşı yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
Öte yandan, stantlarda da öatandaşlara hizmet vermeyi sürdüren sağlık personelleri, yoğun bir tempoda çalışıyor. Kurulan stantlara gelen vatandaşların aşılarını yapan sağlık personelleri, aynı zamanda kendi aşılarını da olarak örnek oluyor. İkinci doz aşısı Van Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu tarafından yapılan sağlık personeli Daşdan Tekin: “Aşı olmayı herkese ısrarla tavsiye ediyorum. Van’ımız için, çocuklarımız için, geleceğimiz için aşı olalım. Herkes sağlıklı olsun, ölümler olmasın istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 Burada bir süre kalan Van Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, stantlarda aşı olmaya gelen vatandaşlara teşekkür edip, sağlık ekiplerine de başarılar diledikten sonra ayrıldı. 
Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 11:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER