Sünnetçioğlu'ndan önemli uyarılar...

Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, 12 - 18 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla önemli uyarılarda bulundu. Sünnetçioğlu; "Sağlıklı bir yaşam için kalbinize iyi bakınız çünkü orada sevdikleriniz var.” diye konuştu.

Sünnetçioğlu'ndan önemli uyarılar...

Her yıl 12 Nisan- 18 Nisan tarihleri arasında Dünya Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle, uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor. Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu da, sağlıklı yaşamanın öneminden söz ederek, kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer kötücül durumları önleyebilmek adına yapılması gerekenleri dile getirdi.

ÖNEMLİ TAVSİYELER! 

Kalp ve Damar Hastalıklarının önlenmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, “Her yıl 12 Nisan- 18 Nisan tarihleri arası Dünya Kalp Sağlığı haftası olarak geçmektedir. Tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır ve bu erken ölümlerin yüzde 80’i önlenebilir niteliktedir. Önlenebilir risk faktörlerinin başında; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı gibi sebepler gelmektedir.” dedi.

SAĞLIKLI YAŞAM ŞART!

Her birey için kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer kötücül durumları önleyebilmek adına, sağlıklı kalmak için önemli uyarılarda bulunan Sünnetçioğlu, şunları sıraladı: “Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenin, posa içeren gıdalar ve sebze-meyve tüketin. Tuz, şeker ve yağ miktarını azaltın. Hazır /işlenmiş paketli gıdalardan uzak durun. Hareket edin. Haftalık 5 defa en az 30 dakika orta yoğunlukta bir etkinlik gerçekleştirin (yürüyüş, bisiklete binme gibi). Eklem rahatsızlığınız yok ise merdiven kullanın. Arabaya binmek yerine yürüyün.” 

“SİGARADAN UZAK DURMAK KALP VE DAMAR HASTALIĞINI ÖNLER”

Sünnetçioğlu, şunları kaydetti: “Sigara ve alkolden uzak durun, kullanıyorsanız bırakın. Sigarayı bırakmanız hem kendi sağlığınızı hem de çevrenizdeki insanların sağlığını korur. Sigarayı bıraktıktan sonraki 2 yıl içerisinde kalp ve damar hastalığı riski önemli ölçüde azalır. 15 yıl içerisinde de, sigara içmeyen bir kişiyle aynı düzeye gelir. Sigara dumanından korunmak kalp ve damar hastalığını önler. Sağlıklı bir yaşam için kalbinize iyi bakınız çünkü orada sevdikleriniz var.”

 

HAFTA İLE İLGİLİ ETKİNLİKLER YAPILIYOR

Son olarak 12- 18 Nisan tarihleri arasında kentte gerçekleştirilen Dünya Kalp Sağlığı Haftası etkinliklerinden söz eden Sünnetçioğlu, “İl Müftülüğüne verilen bilgi notları ile 12-18 Nisan tarihleri arasında öğle ve teravih namazlarındaki Ramazan hutbeleriyle yüzlerce kişiye ulaşılıp bilgilendirme yapıldı. Müdürlüğümüz resmi web sayfasında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tüm halkımıza bilgi vermek amacıyla Kalp Sağlığı ile ilgili bilgi notu paylaşıldı. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca ilimizde bulunan Van AVM’de Kalp Sağlığı Haftası farkındalığı oluşturulması amacı ile stant kurulup vatandaşlara tansiyon ölçümü yapıldı. El broşürleri ve bilgi notları dağıtılan kardiyovasküler sistem hastalıkları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.” dedi. / Prestij Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022, 15:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER