Meme kanseri farkındalık semineri düzenlendi

01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı nedeniyle, Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi ve KADEM işbirliği ile Meme Kanseri Farkındalık Semineri düzenlendi.

Meme kanseri farkındalık semineri düzenlendi

Van’da bir otelde düzenlenen seminere Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın’ın eşi Cansu Aydın, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez’in eşi Belgin Bekmez, Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkan Selma Biçek, Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Ümit Haluk İliklerden, YYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Yusuf Çobanoğlu, YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Osman Toktaş ve Dr. Öğretim Üyesi Nurşen Toprak, İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Semra Gümüş ve çok sayıda davetli katıldı.

 

"SEMİNERİN FARKINDALIK YARATMASINI TEMENNİ EDİYORUM"
Seminerde açılış konuşmasını yapan Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkan Selma Biçek: “Öncelikle Ekim ayının 'Meme Kanseri Farkındalık Ayı'olması sebebiyle YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi ve KADEM Van Temsilciliği işbirliği ile düzenlemiş olduğumuz farkındalık programının hayırlara vesile olmasını diliyor, işbirlikçilerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Biçek: “Malesef meme kanseri dünyada ve ülkemizde kadınların yakalandığı kanserler içerisinde ilk sıralarda yer alıyor ve her 8 kadından birine meme kanseri teşhisi konuluyor. Meme kanseri, hocalarımızın da birazdan anlatacağı üzere erken teşhisle tedavide başarılı sonuçlar alınan ve öldürücü olmayan bir kanser türüdür. Bu sebeple kadınlarımızın düzenli olarak elle muayenelerini yapması ve KETEM'lerde sunulan ücretsiz tarama imkânlarından faydalanması çok önemlidir. Daire Başkanlığı görevini yürüttüğüm BŞB. Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığımızda temel politikamız toplumun temel taşı olan Aile'yi koruyabilmektir. Aileyi ayakta tutan en önemli öğe olan kadınlarımızın yani annelerimizin fiziksel ve ruhsal olarak sağlam durabilmesi, güçlenmesi her konuda bilinçlenmesi temel hedefimizdir. Kadın annedir ve anne olmadan bir ailenin varlığından söz edilemez. Çünkü var eden, merhamet eden, toparlayan, birleştirendir, yeri geldiğinde babadır. Bir kadına kanser teşhisi konulduğunda sadece o kadın etkilenmez, hayatındaki tüm sosyal aktörler(annesi, babası, çocuğu, eşi ve iş arkadaşları da) sürece dahil olurlar. Sadece fiziksel değil psikolojik ve sosyal açıdan kadını etkileyen bu zorlu süreci mümkün olduğunca az hasarla atlatabilmeleri için kadınlarımıza erken teşhis yöntemleri konusunda bilgilendirme yapmak, farkındalık sağlayacak çalışmalar içinde bulunarak kadınlarımızı kazanmak görevimizdir. Çünkü programdan sonra bu hareketi başlattığımız zaman bu etkinliğimizin amacına ulaşmış olacağına inanıyorum. Katılımlarınız için tekrar teşekkür ediyor. Seminerin farkındalık yaratmasını temenni ediyorum. Bir kadının erken teşhisine vesile olmak, hayatta kalmasını sağlamak bir aileyi kurtarmak demektir. Bu nedenle de programa katılan siz değerli konuklarımızdan bugün hocalarımızın anlatacağı kıymetli bilgileri ailenize ve arkadaşlarınıza anlatmanızı istiyorum. Özellikle aramızda olan kadınlara hizmet veren yöneticilerimizden ve kadın girişimcilerimizden de danışanlarına bilgilendirme yapmasını, erken teşhis farkındalığı oluşturmasını rica ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“ÇOK SAYIDA ETKİNLİK VE BİLİNÇLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLENDİ”
Daha sonra, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisin önemi ve meme kanserinde farkındalığın vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim ayı tarihleri arası “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olarak belirlenmiştir” diye hatırlatmada bulunarak konuşmasına başlayan, YYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Yusuf Çobanoğlu da şunları söyledi; "Ülkemizde Sağlık Bakanlığımızın önderliğinde ve üniversitelerimizin sunduğu katkılarla bu konuda çok sayıda etkinlik ve bilinçlendirme toplantıları düzenlendi. Meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen ve yaşam kaybına neden olan bir kanser türüdür. Kadınlar arasında görülen tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan meme kanseri ilginçtir ki erken evrede hiçbir belirti göstermemekte ve bu nedenle gecikmiş tanı maalesef değerli kadınlarımızın hayatlarını kaybetmelerine neden olmakta. Buradan hareketle, bu kanser türünün erken teşhisi çok önemlidir. Erken teşhisteki en önemli basamaklardan birisi; kadınlarımızın kendilerinin bu kanseri tespit edebilmek için memelerinin elle muayenelerinin nasıl yapmaları gerektiğini öğrenmeleri ve bu kanseri teşhis edecek ileri teknoloji teşhis cihazlarının da hastanelerimizde bulunması ve bu konuda hastalarımıza destek verilmesi.” 

 

“ERKEN TANI ORANI YÜKSELİYOR”
“Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” seminerinde son olarak Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez konuştu. Bilmez, seminerin düzenlenmesinden dolayı Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkan Selma Biçek’e teşekkür etti. 
Kanserin, tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan önemli bir toplum sağlığı problemi olduğuna dikkat çeken Bilmez: “Bu kanser türü, en çok da gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Türkiye'de kanser tedavisi uluslararası standartlara uygun şekilde tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yaşam kalitesine yönelik bakım ve evde sağlık hizmetleri, kanser hastalarının ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Ülkemizde en sık görülen ve ölüm nedeni olan meme kanseri, erken tanısı olduğu ve tedavisi mümkün olduğu halde maalesef ki farkındalığın olmamasından dolayı kötü sonuçlar doğurabiliyor. Son 15-20 yıla nazaran farkındalığın artması ve tarama yöntemlerinin gelişmesiyle tedavi edilen kadınlarımızın sayısı artmakta. Eskiden kadınlarımızda bu konuyla alakalı korku ve çekinme daha fazlaydı, kadınlar taramaların yaygınlaşması ve insanların doktora daha çabuk ulaşabilmeleri ile bilinçlenme artmış, bununla birlikte erken tanı oranı da yükselmiştir. Meme kanseri ile ilgili olarak görev yapan doktor ve diğer sağlık çalışanlarının meme kanserinden korunma ve tanı koyma ile ilgili bilgileri hedef kitleyle paylaşarak onların meme kanseri konusunda bilgi düzeylerini ve farkındalığını artırmak kadınların tarama programlarına düzenli olarak katılımlarını sağlamak meme kanserinde erken evrede tanı konulmasını sağlayacaktır” diye konuştu.
“Erken teşhis için kadınlarımızın bazı temel kontrolleri oldukça dikkatli bir şekilde yapması, aynı zamanda çevresindekileri, ailelerini, iş arkadaşlarını da bu konuda bilinçlenmeleri için desteklemesi gerekiyor” diyen Bilmez: “Diğer taraftan eşlerin, erkek kardeşlerin, erkek çocuklarının ailelerindeki kadınlara destek olmaları, kontrollerini hatırlatmaları da bir o kadar önemli. Erken tanı konulan hastalara modern ve etkin bir tedavi uygulanarak meme kanseri tanısı konulan kadınların yaşam süresini uzatmak mümkün olacaktır. Ayrıca meme kanserinde erken tanı ve etkin tedavi ile maliyet azaltılarak ülke ekonomisine katkı sağlayabilecektir. İnsan ruh ve bedenden oluşan bir varlık. Bedenimizde ortaya çıkan kanser gibi sorunlar, doğal olarak psikolojimizi de etkilemektedir. Bu yüzden hastalara psikolojik destek muhakkak verilmelidir. Yerel yönetimlerimizde, aile çalışma ve sosyal hizmetler müdürlüklerimizde ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarımızda bu anlamda hizmetler verilmektedir. Bunun da altını çizmekte yarar görüyorum. Kıymetli katılımcılar, meme kanseri farkındalık sempozyumunda görev alan hocalarımıza ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmalardan sonra “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” semineri YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Osman Toktaş, Dr. Öğretim Üyesi Nurşen Toprak ve İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Semra Gümüş tarafından verilen sunumlarla sona erdi.      Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 10:33

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER