Kapı kapı dolaşıyorlar

Koronavirüs ile mücadele kapsamında aşılama faaliyetleri devam ediyor.

Kapı kapı dolaşıyorlar

Birinci doz aşıda yüzde 75'i geçerek mavi kategoride yer alan Van'da, ikinci doz aşıda da ilerleme kaydediliyor. Covid-19'da 2. doz aşılamada yüzde 65'i geçerek sarı kategoriye geçen Van'da bir çok noktada aşılama yapılıyor. Hastaneler, sağlık merkezleri gibi yerlerde covid-19 aşısının yapıldığı Van'da bunun dışında bir çok alanda stantlar da kurulmuş durumda. Ancak bunun da ötesinde Van'da sağlık ekipleri kapı kapı dolaşarak covid – 19 aşısını yaptırmayanlara aşı hizmeti sunuyor. Sağlık çalışanları, bina bina, ev ev, dükkan dükkan gezerek, vatandaşlara aşı olup olmadıklarını soruyor. Sırası geldiği halde 1. doz veya 2. goz aşısını yaptırmamış olan vatandaşlar varsa, evinde, iş yerinde aşısı yapılıyor. Sağlık çalışanlarının bu çabası ile Van'daki aşı oranının yükseltilmesine ve koronavirüs riskinin de en aza indirilmesine çalışılıyor.
Koronavirüs salgınının önüne geçilmesi, etkisinin azaltılması amacıyla covid – 19 aşılama çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Ülke genelinde olduğu gibi Van'da da aşı oranını arttırarak koronavirüs salgın riskini azaltmak amacıyla aşılama çalışmaları gerçekleştiriliyor.
Van'da 1. doz aşılamanın ardından şimdi de 2. doz aşılamada oranın arttırılmasına yönelik sağlık çalışanları büyük bir efor sarfediyor. 2. doz aşılamada yüzde 65 bandını geçerek sarı kategoriye geçen Van'da, hedef mavi kategoride yer almak ve salgın riskini en aza indirmek.
Bu anlamda hastanelerde, sağlık ocaklarında, bir çok noktaya kurulan stantlarda aşılama çalışmaları yapılırken, sağlık personelleri bununla da yetinmiyor. Ev ev, iş yeri işyeri gezen personeller, aşı olmamış ve 2. ve 3. doz aşısı tanımlanmış olmasına rağmen henüz yaptırmamış insanlara ulaşıyor ve aşılarını yerinde yapıyor.
Büyük fedakarlıklarla aşı çalışmalarını sürdüren sağlık personelleri, aşı yaptırma hakkı bulunan vatandaşların aşılarını olmaları çağrısında bulunuyor.

DR. SÜNNETÇİOĞLU'NUN UYARILARI

Van İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, daha önce yaptığı açıklamalarda sık sık vatandaşlara, aşılarını geciktirmeden olmaları çağrısında bulunmuştu.
Koronavirüs ile savaşta en önemli silahın aşı olduğunun altını çizen Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamalarla sık sık vatatandaşlara aşılarını geciktirmemeleri önerisini dile getirmişti.
Van İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, özetle şunları söylemişti; “Aşılarımızı ihmal etmeyelim. 1. doz aşısını henüz olmamış olanlar 1. doz aşılarını, olmuş olanların ise 2.ve 3. doz aşılarını mutlaka yaptırmalarını öneriyorum. 2.ve 3. doz aşıyla ilgili vatandaşlarımızın kafasında soru işaretleri varsa, mutlaka aşı stantlarında, aşılama hizmeti veren hekimlerimize danışarak neden aşı olmak istediklerini veya neden aşı olmak istemediklerini anlatsınlar, cevaplarını mutlaka sağlıkçı arkadaşlarımız vereceklerdir. Okullar açıldı, bu konuda hepimize büyük bir yükümlülük düşüyor. Çocuklarımızın aydınlık yarınlarını düşünüyorsak, önceki kapanmaları yaşamak veya eğitime ara verilmesini istemiyorsak, aşı olmalıyız. Ben aşılanmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum, bu sorumluluk hepimizin. Tam bağışıklık sağlanana kadar aşılarımızı olarak kendimizi ve sevdiklerimizi koruma altına alalım. İlimizdeki vaka sayısının yükselmemesi için maske, mesafe, temizlik ve diğer tedbirlere ek olarak aşılarımızı yaptıralım..." / Prestij Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 09:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER