Öğretmenler Günü

Bugün öğretmenler günü. Hepimizin çocukluğunda en büyük izi bırakanların başında anne ve babalarımızın ardından öğretmenlerimiz geliyor şüphesiz.

Geleceğimizi şekillendirdiğimiz eğitim sürecinin ilk gününde yanımızda olan öğretmenler, aslında geçmişin birer kahramanları olarak hafızalarımızda yer alıyor.

Benim de eğitim sürecimin en büyük kahramanı da sanırım ilkokul öğretmenim Gencay Ardıç.

Okula başladığı ilk gün bana bir anne şefkatiyle yaklaşmış ve yeni okula başlayan her çocuk gibi ağlarken beni teselli etmeye çalışmıştı.

Gösterdiği o sıcaklıktandır ki kıvırcık saçlı öğretmenimin bana gülümseyen yüzü ilk günkü gibi gözlerimde canlanıyor onu her andığımda.

Herkesin hafızasında olduğu gibi Van’da da herkesçe bilinen öğretmenlerimiz vardı. Bunlardan biri de Atatürk Lisesi’nin efsanevi müdürü Dadaş Kemal. Sanırım onun çağında okula gidip de ismini duymayan öğrenci yoktur. 5 yıl önce yaşamını yitiren öğretmenimizi rahmetle anıyorum.

Çocukluğumuzdan üniversite mezunu oluncaya kadar bize anlatılan en kutsal mesleklerden biri öğretmenlik oldu. Hepimiz, "büyüyünce ne olacaksın" diye sorduğumuz çocuklardan en çok "öğretmen olacağım" cevabını almışızdır.

Peki, bu mesleği diğerlerinden ayıran ve kutsal kılan nedir? Hazreti Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyerek asırlar önce ilmin ve eğitimin ne kadar önemli olduğuna dikkati çekmiş.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de “Öğretmenler, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” diyerek bir toplumun gelişmesinde ve ilerlemesinde öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamış.

Öğretmenlik, öğrencilere sadece kitapta olan bilgileri ezberletmek değil, daha fazlasını sunabilme, gelecek ufkunu açma ve kendini geliştirmesine fırsat sunabilme heyecanını taşıyabilmektir. Öğrenmeyi arzulayan, merak eden, öğrendiklerini sorgulayan ve iyi bir insan olmayı amaçlayan insanlar yetiştirmek öğretmenlerin birinci hedefidir.

Öğretmenler, bunu yaparken de birçok zorluğa göğüs geriyor. Bugün Öğretmenler Günü. Okuduğumuz bütün gazetelerin birinci sayfasında Türkiye’nin her yerinden öğretmenlerin, öğrencilerinin en iyi eğitimi alabilmesi için yaptıkları fedakarlıklara şahit olacağız.

Hakkari’nin en ücra köyünde, sabah öğrencileri üşümesin diye erkenden okula giderek sobayı yakan, Van’da pandemi sürecinde eline yazı tahtasını alarak öğrencilerin evlerini dolaşan, Çaldıran’da tüm imkanlarını seferber ederek öğrencileri için yeni bir okul inşa eden, Kayseri’de okulun deposunu öğrencileri için sınıfa dönüştüren öğretmenler gibi….

Öğretmenler bunu sadece Öğretmenler Gününde yapmıyor ama sadece bugün gündeme geliyorlar.  O yüzden bugüne has öğretmenlerin yanlarında olmak, destek mesajları yayımlamak yetmiyor. Eğitim sürecinin her anında öğretmenlerimize değer vermeli ve gereken desteği sunmalıyız.

Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutlarım.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.