Meslek

Türk Dil Kurumu’na göre, “bir kimsenin kendine temel çalışma alanı edindiği, geçimini sağlamak için yaptığı sürekli iş”e meslek deniliyor.

Büyüklerimiz de meslek için “altın bilezik” tabirini kullanılıyor. Yaptığı bir işi, elinde bir sanatı olana “koluna altın bilezik takmış” diyorlar.

Geçmişte toplumları geliştiren, dönüştüren meslekler, günümüzde yok olmakla yüz yüze kalmış durumda. Son temsilcilerinin yaşatmaya çalıştığı birçok sanatın birkaç yıl sonra hayatımızdan tamamen silindiğine şahitlik edeceğiz.

Bundan, aslında teknolojinin gelişmesinin iyi yönlerinin olduğu kadar kötü yönlerinin olduğu varsayımına ulaşabiliriz.

Bazı meslekler yok olmakla yüz yüze kalırken bazıları da önemini koruyor. Bunlardan birinin de gazetecilik mesleğinin olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü gelişen teknolojiyle birlikte bilgi kirliliğinin artması, insanların doğru bilgilere ulaşmasını engelliyor. Gece gündüz demeden çalışan meslektaşlarımız da karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için haber peşinde koşturuyor.

Önceki gün “10 Ocak çalışan gazeteciler günü”nü kutladık. 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla 10 Ocak günü çeşitli süreçlerin ardından “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Yılın tüm dönemlerinde buradan dile getirmek istemediğim yakıştırmalarla yıpratılan meslektaşlarımız için hemen hemen tüm kurumlar methiyelerle süsledikleri açıklamalar yaptılar, destek mesajları yayımladılar.

Bugün için yapılan tebrikler önemli ve kıymetlidir. Ancak sel, orman yangını, bayram gibi her olayda toplumun bilgilendirilmesi için canlarını ortaya koyan meslektaşlarımızın yılın sadece bir gününde hatırlanması da ne kadar doğru bilemiyorum.

Mesleklerini daha rahat icra edebilecekleri yasal zeminlerin oluşturulması ve bu konudaki düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tüm gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.