Kurallara uymaya devam edelim

Koronavirüsle sınavımız devam ediyor. İl il açıklanan vaka sayılarına bakıldığı zaman Van, büyükşehirler arasında en az vaka sayısına sahip il. Diğer illerle kıyaslandığında da yine vaka sayısı en az olan iller arasında Van da bulunuyor.

Tabi umuyoruz ki Van ile birlikte diğer bütün illerimizde de vaka sayıları tez zamanda sıfıra iner.

Bir zamanlar çok daha yüksek olan vaka sayıları hem alınan tedbirler hem de vatandaşların duyarlılıkları ile birlikte belli bir seviyeye kadar inmiş oldu. Ancak bu yeterli mi, elbette ki değil. Vaka sayıları sıfıra ininceye kadar herkes üzerine düşeni yapmak durumundadır.

Tabi bir taraftan aşı çalışmaları devam ederken, diğer taraftan alınan tedbirler ve vatandaşların kurallara sıkı sıkıya bağlı kalması ile vaka sayıları kontrol altında tutulmaya çalışılıyor.

Bu sıkıntılı süreci aşmak için muhakkaki ki dikkati elden bırakmamalıyız. Hele ki kentimizde vaka sayılarının belli bir seviyeye inmiş olması, bizleri tedbirsizliğe, rehavete kapılmaya sevk etmemeli.

Gerek ilgili kurumların çabaları, gerek sağlık ekiplerinin fedakarlıkları, gerekse de vatandaşın kurallara uyması ile vaka sayılarında umut verici bir seviyenin yakalanmış olması, aynı tedbirler ve kurallara kararlılıkla uymaya devam edilerek daha da iyi noktalara getirilebilir. Bunu yine hep beraber sağlayabiliriz.

Ve bilindiği gibi sağlıkçılarla birlikte 65 yaş üstü büyüklerimiz için de aşı çalışmaları başlamış durumda. Önceki gün Valilik tarafından yapılan açıklamada ilimizde 65 yaş üstü vatandaşlarımızda aşılanma oranının yüzde 53 civarında olduğu belirtilmişti.

Kıymetlilerimiz, büyüklerimiz, annemiz, babamız, amcamız, dedemiz, ninemiz olan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, yapılan uyarıları dikkate alarak, ilgili birimlerden aşı randevularını almaları ve aşılarını yaptırmaları sağlıkları açısından son derece önem taşıyor.

Bu konuda büyüklerimize yardımcı olarak randevularını almayı, aşılarını yaptırmayı ve sağlıklarını korumalarına yardımcı olmayı ihmal etmeyelim.

Büyükten küçüğe hepimiz için sağlıktan daha önemlisi olabilir mi? Sağlık olmayınca hiçbir şeyin kıymeti de kalmıyor.

Bunun bilincinde olarak hareket etmek, ilk önce kendimizin, sonra da hepimizin faydasına.

Aşı sırası gelince aşı, öncesinde ve sonrasında muhakkak ki belirlenen kurallara titizlikle uymak. Bunları yaparak vaka sayılarını çok daha aşağılara çekmek, sağlıklı yarınlara hep beraber kavuşmak elimizde.

Evet bu süreçten belki herkes sıkıldı, belki de maske takmaktan bunaldı, ama zorunluluk bunu dayanatıyorsa, işin içinde sağlığımız varsa, sabırlı olmaktan, kurallara uymaktan başka şansımız yok.

Bunun yanı sıra kısıtlamaların belli oranda kaldırılması vaka sayılarını arttırmamalı. Bu süreci en dikkatli şekilde sürdürmek durumundayız. Mavi kategoride açıklanan ilimizin renginin değişmemesi için dikkatli olmayı sürdürmeliyiz.

Yaklaşan baharla birlikte koronavirüsün de sonunun görünmesi ve biran evvel hayatımızdan çıkması dileğiyle...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.