Misafir aktivistlerden 'Van Gölü' duyarlılığı

Bisikletle dünya turuna çıkan Fransız aktivist çift Camille ve Antoine uğradıkları Van’da, Van Gölü’ne olan hayranlıklarını dile getirdi. Vangölü Aktivistleri Derneği’nin etkinliklerde kullandığı ‘Van Gölü kirlenmesin temiz kalsın’ sloganının yer aldığı tişörtü giyen aktivistler sözlü olarak da sloganı tekrarladı.

Misafir aktivistlerden  'Van Gölü' duyarlılığı

Doğada daha fazla zaman geçirmek amacıyla Fransa'nın Montpellier kentinden 8 ay önce bisikletle yola çıkan Fransız aktivist çift Camille ve Antoine’nin Türkiye’deki duraklarından biri de Van oldu.

AKTİVİSTLER MİSAFİR ETTİ

Önceki gün Van’a gelen Fransız aktivist çifti Vangölü Aktivistleri Derneği misafir etti.
Fransız çift, bu sırada derneğin Van Gölü ile ilgili etkinliklerde kullandığı ve üzerinde ‘Van Gölü kirlenmesin temiz kalsın!’ sloganının yer aldığı tişörtleri giydi. 
Aktivistler sözlü olarak da sloganı tekrarlayarak Van Gölü’ne olan hayranlıklarını ifade etti.

VAN KALESİNİ GEZDİLER

Havanın elverişsiz olması nedeniyle Van Gölü’nü yeterince inceleme imkânı bulamayan aktivist çift Van Kalesi’ni gezdikten sonra Van’dan ayrıldı.
Fransız çiftin 7 bin kilometre yol kat ettikleri öğrenildi.
Fransalı çiftİN; İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Yunanistan’ı geçtikten sonra Türkiye’ye ulaştığı, üç aydır da Türkiye’de olduğu belirtildi. Çiftin; İzmir, Denizli, Isparta, Aksaray, Konya, Kayseri, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin ve Batman’dan sonra Van’a geldiği kaydedildi. Van’da çeşitli tarihi yerleri ziyaret eden çiftin, Türkiye ziyaretinden sonraki durağının ise Gürcistan olacağı öğrenildi.

TİŞÖRTLERİ FRANSA’DA DA GİYECEKLER

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Özel, Fransız aktivist çifte, Fransa’da ve farkındalık etkinliklerinde giymeleri için üzerinde ‘Van Gölü kirlenmesin temiz kalsın!’ yazılı tişörtlerden hediye ettiklerini söyledi.
Fransız çift ile aralarında geçen sohbetten de söz eden Özel, şunları aktardı:
“8 aydır yollarda olduklarını söylediler. Yolda harcanan zaman çok büyük bir miktar değil, gerçekleştirdiğiniz diyaloglardan ve karşılaştığınız güzel yerlerden büyük fayda sağlıyorsunuz dediler. Van Gölü için ise havanın kötü olması nedeniyle henüz iyi keşfetme fırsatlarının olmadığını ifade ettiler. Van çok büyük bir şehir, burada insanlar çok güzel, kültürünüz çok güzel, büyülü dediler. Misafirlik için bize teşekkür ettiler, ayrılırken de, Fransa'da giyinmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Edremit Belediyemizce tarafımıza yapılan ‘Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın' yazılı tişörtlerimizi hediye ettik.” 

Özel Haber: Adil Harmancı
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER