Kermes ve sergi açılışı

Van’da, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Şişli Öğretmen Evi’nde kermes ve sergi açıldı.

Kermes ve sergi açılışı

Engelliler Haftası dolayısıyla dün Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve engelli STK’ları tarafından organize edilen Soydan Kavşağından Beşyol mevkiine farkındalık yürüyüşü, olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamadı. Ancak haftanın ilk günkü programında kermes ve engelsiz sergi düzenlendi. Düzenlenen kermes ve sergide, engelliler tarafından yapılan çeşitli el örgü ürünleri, fotoğraflar, tablolar, vazolar, oyuncaklar ve çeşitli süs eşyaları yer aldı. Engelliler Haftası kapsamında hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.


KERMES VE SERGİ

Haftanın ilk günkü programı kapsamında Şişli Öğretmen Evi’ndeki etkinlikler ise gerçekleştirildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Habiboğlu Mehmet Kaya Özel Eğitim Meslek Okulu, Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler Okulu, Van Özel Eğitim Meslek Lisesi ve Edremit Engelsiz Yaşam Merkezi tarafından saat 11.00-14.00 arasında Kermes ve Engelsiz Sergi tertiplendi. 
Kermes ve sergide engelliler tarafından yapılan çeşitli el örgü ürünleri, fotoğraflar, tablolar, vazolar, oyuncaklar ve çeşitli süs eşyaları yer aldı. 
Farkındalık etkinliği için gelenlere ve çalışanlara ayran aşı ikram edildi.

HAFTANIN PROGRAMI

Engelliler Haftası için hazırlanan diğer programlar ise, şöyle: 

11 MAYIS

11.05.2022 tarihinde saat 13.00-17.00 arasında Van Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından müdürlük binasında Tiyatro Oyunu, Koro Etkinliği, Dans Gösterisi, El Sanatları ve Resim Sergisi, Müzik Dinletisi ve Sosyal Etkinlikler gerçekleştirilecek.

12 MAYIS

12.05.2022’de saat 10.00-12.00 arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin organize ettiği “Sosyolojik Bir Görünüm Olarak Engellilik” semineri Doç. Dr. Abdurrahman Mengi tarafından verilecek. Ardından Resim Sergisi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Van Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğünün tarafından Müzik Dinletisi ve Van YYÜ İktisat Fakültesi Toplantı Salonu’nda tiyatro etkinliği düzenlenecek.
Yine aynı gün saat    11.00-14.00 arasında Edremit Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi tarafından Edremit At Çiftliğinde at binme etkinliği gerçekleştirilecek.

13 MAYIS

13.05.2022 tarihinde saat 10.00-11.30 arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Merkez İmam Hatip Lisesi’nde Folklor Gösterisi, Zeybek Oyunu, İşaret Dili İle Şarkı,    Esma-ül Hüsna Tiyatro oyunu, Şiir ve Koro Gösterisi, Spor Gösterisi, Kızılderili Dansı gerçekleştirilecek. 
Aynı gün saat 11.00-16.00 arasında Edremit Belediyesi tarafından Engelli Vatandaşlar ile düzenlenecek olan Uçurtma, Balon ve Müzik Dinletisi Etkinliği ve İpekyolu Belediyesinin konuklara bulunacağı ikram ve palyaço gösterisi Kocaeli Parkı’nda olacak.

14 MAYIS

14.05.2022 tarihinde saat 12.00-14.00 arasında Van Bedensel Engelliler Spor Kulübü ile Şanlıurfa Bedensel Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımlarının Bir Üst Lige Çıkma Maçı İskele Yatılı Bölge Spor Salonu’nda yapılacak.
Aynı gün saat 14.00-17.00 arasında Edremit Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi tarafından düzenlenen El Sanatları ve Resim Sergisi Edremit Kent Meydanı’nda açılacak.

16 MAYIS

Haftanın son günü olan 16.05.2022’de saat  11.30-13.00 arasında ise Edremit Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi tarafından Edremit Toplum Merkezi’nde farkındalık konseri düzenlenecek. 
Haber: M. Selim Kurt
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 18:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER