Kadınlar, Van Gölü için yürüyecek

Vangölü Aktivistleri Derneği üyesi kadın aktivistler, Van Gölü ve havzaya dikkat çekmek için yürüyüş düzenleyecek. Aktivistler, destek konusunda Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’i makamında ziyaret etti. Dernek Başkanı Dr. Erdoğan Özel, “Başta kadınlar olmak üzere herkesi bizimle yürümek üzere Edremit Kent Meydanı’nda bekliyoruz” dedi.

Kadınlar, Van Gölü için yürüyecek

Van Gölü ve havza konusunda 2015 yılından bu yana çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenleyen Vangölü Aktivistleri Derneği, bu kez de kadınların öne çıktığı bir projeye imza atıyor.
Son zamanlarda derneğe üye olan kadınların öncülüğünde Van Gölü’ne dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlenecek.
8 Mayıs 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek yürüyüş saat 10.00’da Edremit Kent Meydanı’nda start alacak. Yürüyüşe Gevaş ve Tatvan yönünden devam edilerek gölün etrafı dolaşılacak ve başladığı noktada sonlanacak.

VALİ BİLMEZ’E ZİYARET

Etkinlikle ilgili bilgilendirmede bulunmak ve destek almak amacıyla proje destekçisi Best Van Turizm Yönetim Kurulu Başkanı İrem Bayram, Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Özel, Başkan Yardımcısı Kutbettin Demir ile dernek üyesi aktivistler Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’i makamında ziyaret etti.
Dernek tarafından yapılan açıklamada, ziyaretin olumlu geçtiği belirtilerek, Vali Bilmez’e desteklerinden dolayı teşekkür edildi. 

“KADINLARIN ÖNCÜLÜĞÜNE ÖNEM VERECEĞİZ”

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Özel, şimdiye kadar Van Gölü ve havzayla ilgili yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
8 yıldır dernek olarak farkındalık etkinlikleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Özel, kadınların öncülüğündeki etkinliklerle de çalışmaları daha ileri bir noktaya taşımak istediklerini belirtti.
2022 yılındaki etkinliklerde kadınların öncülüğüne önem vereceklerini aktaran Özel, şöyle dedi:
“Vangölü Aktivistleri Derneği olarak, 2015 yılından bu yana Van Gölü’nün korunarak gelecek nesillere aktarılması ve tanıtılması için kamuoyu oluşturma çalışmaları yapmaktayız. Derneğimizin 2022 yılı için önde gelen misyonlarından biri de, cinsiyet eşitliğine destek olmak. Bu kapsamda bu yıl gerçekleştireceğimiz tüm etkinliklerde, kadınların öncülüğüne önem vereceğiz. İlk adımı Van Gölü Balığı avlanma yasağı konusunda kadın aktivistlerimiz ile Erciş Balık Bendi’nde halkı bilinçlendirme, afiş dağıtma farkındalık etkinliği yaparak başlattık.”

GÖLÜN ETRAFI DOLAŞILACAK

Kadınların öncülüğündeki ikinci etkinliğin de Van Gölü etrafında gerçekleştirilecek yürüyüş olduğunu belirten Özel, “2019 yılında Van Gölü Koruma Kanunu talebiyle, Van Gölü çevresini adım adım yürüyerek farkındalık oluşturduğumuz projemize bu yıl kadın aktivistlerimiz öncülüğünde ‘Van Gölü İçin Kadınlar Yürüyor’ sloganıyla, 15 parkura böldüğümüz 430 kilometrelik Van Gölü kıyıları yürüme etkinliğimizin ilk etabını 8 Mayıs 2022 Pazar günü saat 10.00’da Edremit Kent Meydanı’nda proje lansmanımız ile başlatacağız.” bilgisini verdi. 

AMAÇ

Şimdiye kadar yaptıkları farkındalık etkinlikleri gibi bu etkinlikle de Van Gölü ve havza için iyi bir bilinç oluşturmak istediklerini belirten Özel, “Bizleri çok heyecanlandıran bu projemizdeki amacımız da bundan önceki projelerimizde olduğu gibi, Van Gölü’nün güzelliklerini medya desteği ile kamuoyuna duyurmak, coğrafi potansiyelimize göre henüz sahip olamadığımız turistik talebi oluşturmak ve Van Gölü’nün kirletilmemesi için toplumsal bilinç oluşturmaktır.” diye kaydetti. 

YÜRÜYÜŞE DAVET

Herkesi 8 Mayıs Pazar günü yürüyüş startının verileceği Edremit Kent Meydanı’na davet eden Özel, şunları söyledi: 
“Her etkinliğimizde olduğu gibi bu etkinliğimizde de sivil halkın ve iş insanlarının desteği ile hareket etmeyi sürdürüyoruz. Bu projemizdeki destekçimiz iş insanı Best Van CEO’su İrem Bayram. Bölgemiz turizmine katkısı ve toplumsal duyarlılığı için teşekkür ederiz. Proje destekçimiz İrem Bayram ve kadın aktivistlerimiz ile Van Valimiz Sn. Mehmet Emin Bilmez’i ziyarette bulunarak etkinliğimiz ile ilgili bilgi aktarımında bulunduk. Nazik ev sahiplikleri ve Van Gölü konusundaki, göreve başladığı günden beri süregelen hassasiyeti için teşekkür ederiz. Tarihi bir etkinlik olarak değerlendirdiğimiz bu etkinliğimize, başta kadınlar olmak üzere Van Gölü’ne değer veren herkesi bizimle yürümek üzere, 8 Mayıs 2022 Pazar günü saat 10.00’da Edremit Kent Meydanı’na bekliyoruz.”
Haber: Adil Harmancı
 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2022, 15:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4