Gastronomi festivali başladı

Vali Balcı ve protokolde yer alanlar, kiminde yakılan ateş üzerine yemek pişirilen stantları tek tek gezerek hem hazır yemekleri hem yeni pişirilenleri tattı.

Gastronomi festivali başladı

Van'ın gastronomisi, yemek ve mutfak kültürünü canlandırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, ile Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği işbirliğiyle 3 gün sürecek olan 1. Gastronomi Festivali kortej yürüyüşlüye başladı.
3 gün sürecek olan festivalin açılışı dolayısıyla Atatürk Kültür Parkı önünden festival alanına kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Yürüyüş ardından alan girişinde Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı ile protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi ve festival alanına geçildi.

YEMEKLERDEN TATTILAR

Vali Balcı, bazı stantlarda yeni pişirilen yemekleri gelen vatandaşlara ikram etti. 

70 AŞÇI YER ALDI

Festivale 5 ülkenin yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden 70 aşçı katılım sağladı.  
Stantlarda yerlerini alan aşçılar, kentlerin yöresel yemeklerini gelen ziyaretçilere tattırarak tanıttı ve yapılan yemeklerle ilgili bilgiler paylaştı.

VATANDAŞLAR DAVET EDİLDİ

Festivalle ilgili açıklama yapan Vali Dr. Ozan Balcı, herkesi festival alanına davet etti.
Festivalle kentin turizmine ve tanıtımına katkı sağlamanın amaçlandığını belirten Vali Balcı, şunları söyledi:
“Bugün güzel bir gün… Tarihi Van Kalesinin altında Van için çok değerli olan Van müzesinin bahçesinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın organizasyonu ile gastronomi festivali düzenleniyor. Buradaki amaç Van’ımızın kültürüne, turizmine katkı sağlamak, tanıtımına katkı sağlamak… Van; doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle yüzyıllar olan geçmişiyle çok kıymetli bir kent. Yüksek karakterli insanlarıyla bölgemizin bir kıymeti… Van’da bugün uluslararası gastronomi festivali düzenleniyor. Kırgızstan’dan, Azerbaycan’dan, İran’dan, Tunus’tan, Yunanistan’dan aşçılarımız burada. Türkiye’nin önemli aşçılık okulu öğrencileri, hocaları burada. Gastronomi yazarları burada, aşçılar burada. Güzel bir etkinlik oluyor. Bunu ben çok önemsiyorum. Van’ın kültürü, turizmi çok önemli. Bütün insanlarımızı Van’daki bu gastronomi festivaline davet ediyoruz. Onları burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyarım. Vanlılar misafir etmez, ağırlar. Ağırlamak candan, kalpten gelen bir şey. Hem bölgedeki hem Türkiye’deki hemşerilerimizi, gönül veren insanlarımızı davet ediyorum. Çok hoşça güzel vakit geçirecekler. 3 gün devam ediyor olacak festivalimiz. Tekrar bu etkinliğin düzenlemesinde emeği geçen Büyükşehir Belediyemize ve ekip arkadaşlarımıza, İl Kültür Turizm Müdürlüğüne, Van’daki aşçı derneğine ve bu işe gönül veren Vanlı hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Burayı şenlendirdikleri için bahsettiğim ülkelerden gelen aşçılarımıza, gastronomi okulları öğrencilerine, yazarlarına çok teşekkür ediyorum. Umarım gelen misafirlerimiz hoşça vakit geçirirler. Gezmeye, görmeye, burada bulunmaya değer diyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

“VAN’I GASTRONOMİ ŞEHRİ İLAN ETMEK İSTİYORUZ”

Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Ali Geyik, kentte ilk kez gastronomi festivali gerçekleştirildiğini söyleyerek, “İnşallah 1-2 yıl içerisinde Van’ı gastronomi şehri olarak ilan etmiş olacağız. Gastrnomi festialinde yemek yarışmaları düzenlenecek, 5 ülkenin mutfağı kurulacak. Burada Van’ın coğrafi işaretli yemekleri ön planda olacak ve ayrıca diğer yemeklerin de coğrafi işaretinin alınması için sunumlar yapılacak. Herkesi festivale bekliyoruz” derken, Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Nurullah Kaplan ise, “Festivalde Van yöresini anlatmak istiyoruz ve bunu da mutfaktan başlatıyoruz. Şu anda dünyada en popüler şey gastronomidir. Gastronomideki hedefimiz Van’ın yöresel yemeklerini gün yüzüne çıkarmaktır. Çünkü Van’ın yemek kültürü çok eskilere dayanıyor ve çok zengin. Emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.

FESTİVALE BÜYÜK İLGİ

Festivale Vali Balcı’nın yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, Van TSO Yönetim Kurulu üyeleri, DAKA yetkilileri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Ardahan Üniversitesi’nden akademisyenler, yemek sektöründen STK temsilcileri katıldı.
Festivale vatandaşlar büyük bir ilgi gösterdi.
Bazı ürünler ücretlendirilirken, çoğu stantta ise yemekler tanıtım amacıyla ziyaretçilere servis edildi. 
3 gün sürecek festivalde Türk Mutfağında Van yemekleri tanıtılarak, yemek yapma yarışmaları ve söyleşiler de düzenlenecek. 
Haber: Adil Harmancı
 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2022, 16:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER