Akdamar'da 9. ayin

Van’ın Gevaş ilçesi yakınlarında Van Gölü’nde yer alan 4 büyük adadan biri olan turistik Akdamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi’nde, Ermeni cemaati üyelerinin katılımı ile ayin gerçekleştirildi.

Akdamar'da 9. ayin

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği izin doğrultusunda 2010 yılından bu yana her yıl Eylül ayının ilk Pazar günü Akdamar Adası’nda gerçekleştirilen ayin 9. kez gerçekleştirildi.

 

ADAYA HAREKET

Ayin için bir gün önce Van’a gelen Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Sekreteri ve Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan başkanlığındaki 25 kişilik Ermeni cemaati grubu araçlarla Gevaş ilçesine hareket etti.  
Cemaat üyeleri ve diğer katılımcılar Gevaş iskelesinde teknelerle Akdamar Adası’na geçti. 
Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda kişinin adaya gitmesine izin verildiği belirtildi. 

 

AYİN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kilisenin dış arka bölgesinde yer alan özel bölmede mum yakan Ermeni grup daha sonra ayin için kiliseye giriş yaptı.
Ayini Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Sekreteri ve Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan yönetti. 
Ayini, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Gevaş Kaymakamı Hamit Genç, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Van Müzesi Müdürü Erol Uslu, aktivist gruplar ve bazı STK temsilcileri de izledi.

 

“BİRŞEYLER BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR”

Ayin töreni ardından açıklama yapan Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Sekreteri ve Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, “Bu ayinlerin sevgi adası olan Akdamar adasından bütün dünyaya sevgi mesajları göndermesini diliyoruz.” dedi.
Sevgi yolunda herkesin bir şeyler başlatması gerektiğini belirten Anuşyan, “Bizlerin bir şeyler başlatması gerekiyor. Başkalarından bu sevginin zuhur etmesini beklemek doğru değil. Bizim yapmamız gerekiyor. Her zaman bizim ilk adımı atmamız en doğrusu. Mutluyuz ama bir burukluk var tabi. Ülkemizin sağlık şartlarından, dünyanın sağlık şartlarından dolayı. Bu burukluğun da mutluluğa dönüşmesi için biz bütün hastalar için dua ettik. Bütün yerel idarecilere sayın valimizin şahsında teşekkürlerimizi iletiyoruz.” diye konuştu.

 

DAHA İYİ KOŞULLARDA BİR AYİN TEMENNİSİ

Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de, şunları söyledi:
“Ayinin bu sene 9’uncusu icra edildi. Pandemi koşulları nedeniyle biraz kısıt içinde ayin icra edildi. Ama huzur güven içinde ayinimiz icra edildi. Ben bu ayinde görev alan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Dileğim temennim önümüzdeki yıl pandemiden arınmış bir durumda daha kalabalık grupların katıldığı, daha fazla etkinliklerin yapıldığı bir ayinde buluşmak. Bu vesileyle de, hayatın biran önce normale dönmesi için bütün vatandaşlarımızdan mutlaka aşı olmaları gerektiğini belirtiyorum, kendilerini aşı olmaya davet ediyorum.”
Ayin yapılan konuşmaların ardından son buldu.
Ayin için gelen konuklar, daha sonra teknelerle adadan ayrılarak, düzenlenen yemeğe katıldılar.
Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2021, 14:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER