81 ilden farklı tadlar, farklı ürünler bir arada olacak

Van’da, Anatolia Fuar A.Ş. tarafından, Yöresel Ürünler Hediyelik Eşya Fuarı’nın 6’ıncısı açılışa hazırlanıyor. Anatolia Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Can Çelik, 81 ilden ürünlerin bir kez daha Van’da bir çatı altında bir araya geleceğini söyledi.

81 ilden farklı tadlar, farklı ürünler bir arada olacak

Anatolia Fuar A.Ş. tarafından, 29 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Van Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde 6. Yöresel Ürünler Hediyelik Eşya Fuarı düzenlenecek. 
Anatolia Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Can Çelik, fuara ilişkin olarak Bakhelebak Kahvaltı Salonu’nda açıklamalarda bulundu. 
Van’da 6’ıncı kez ‘Yöresel Ürünler Hediyelik Eşya Fuarı’ düzenleyeceklerini belirten Anatolia Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Can Çelik, “Van’ımızda, bu güzel şehrimizde bir tanıtım faaliyetimiz olacak. Anatolia Gurme Fest’i 6’ıncı defa düzenliyoruz. 81 ilden gelen yöresel tatlar, yöresel ürünler Van’da görücüye çıkıyor, Vanlılarla buluşuyor..." dedi.

 

81 İLDEN TATLAR VE HEDİYELİK EŞYALAR

Van’da 6’ıncı kez ‘Yöresel Ürünler Hediyelik Eşya Fuarı’ düzenleyeceklerini belirten Anatolia Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Can Çelik, “Van’ımızda, bu güzel şehrimizde bir tanıtım faaliyetimiz olacak. Anatolia Gurme Fest’i 6’ıncı defa düzenliyoruz. 81 ilden gelen yöresel tatlar, yöresel ürünler Van’da görücüye çıkıyor, Vanlılarla buluşuyor. El sanatları ve hediyelik eşyalar yine Van’da 10 gün boyunca Vanlılar ile buluşuyor. Van Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde 29 Ekim’de etkinliğimizi başlatıyoruz, 7 Kasım tarihine kadar etkinliğimiz devam ediyor olacak.” ifadelerini kullandı.  

 

FUARDA NELER VAR?

Fuarda yer alacak yöresel ürünler ve hediyelik eşyalarla ilgili bilgi veren Çelik, şöyle devam etti:
“Burada neler olacak; İzmit pişmaniyesinden Isparta gül ürünlerine, Kayseri’nin sucuklarından Trabzon’un peynirlerine, Diyarbakır’ın yöresel tatlarından Malatya’nın kaysısına varana kadar 81 ilden farklı tatlar Vanlılarla buluşacak. Bunun yanı sıra el sanatlarımız var. Bakırcılarımız geliyor Maraş’tan. Mardin’den gümüşçülerimiz geliyor. Yine Bursa’dan tekstil sektöründen farklı firmalarımız gelecek, furdaki yerlerini alacak.”

 

VAN’DA KATILIM YÜKSELDİ

Organizasyonun Van’daki katılım için önemli bir işlev gördüğünü ve Van’daki firmaların giderek Van’daki yöresel ürünleri ve hediyelik eşyaları dışarıya tanıtmaya başladıklarını ifade eden Çelik, şunları söyledi:
“Yöresel ürünlerle hediyelik eşyamız da 81 ilden gelecek, 81 il diyorum buna Van da dahil tabi ki Van’dan da tatlar olacak. Organizasyonumuzun birinci, ikinci ve üçüncüsü yapıldığı esnalarda Van’daki katılım oranı yüzde 3 ile yüzde 5’ti. Bu sene Van’da yüzde 15’e yakın bir katılım var. Van kahvaltısı olan bir firmamız var, bizimle birlikte Van dışındaki fuarlara da geliyor. Van da artık kendi yöresel ürünlerini ve hediyelik eşya tanıtımını Van dışındaki bölgelerde de yapmaya başladı, bu çok önemli bir şey.”

 

FUARIN YABANCI TURİST İÇİN ÖNEMİ

Düzenleyecekleri fuarın kente gelen yabancı turistler açısından da önemli olduğunu belirten Çelik, “İran kapısı açıldıktan sonra İranlıların gelişleri pandemi öncesindeki performanslar şu anda pek yakalanmadı ama en azından pandemi süresine göre yurt dışından da Van’a misafirlerimiz geldiğinde bir fuar etkinliği ile karşılaşacaklar. Bu da önemli bir şey… Genel olarak organizasyonumuz bu şekilde.” diye kaydetti.
Öte yandan, fuar için 29 Ekim günü Halk Eğitim Merkezi önünde saat başı araç kalkacağı belirtildi. 
Haber: Adil HARMANCI

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 17:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER