1.Van Fotoğraf Maratonu start aldı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "1. Van Fotoğraf Maratonu" için start verildi. Maraton, 4 gün sürecek.

1.Van Fotoğraf Maratonu start aldı

Kentin tarihi, kültürel, doğa güzelliklerini tanıtmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Büyükşehir Belediyesince ilk defa düzenlenen fotoğraf maratonu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel'in ilk fotoğrafı çekmesiyle start aldı. 1.Van Fotoğraf Maratonu’nun ilk günkü çekimleri için Cumhuriyet caddesinde bulunan City Van AVM önünde belediyeye ait araçlar hazır bulunduruldu. 
İran’dan ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen fotoğrafçılar kayıtlarını yaptırdıktan sonra araçlara bindi ve ilk günün rotaları için harekete geçti. 4 gün boyunca Van'ın tarihi ve turistik bir çok noktasında çokca fotoğraf çekilecek. Farklı açılardan ele alınacak olan Van'ın güzellikleri için fotoğraf severler en iyi fotoğrafı çekebilmek için adeta bir birleriyle yarışacak. 4 kategoride fotoğraf ve 2 kategoride drone olmak üzere 6 kategoride çeşitli ödüllerin verileceği maratona fotoğraf sanatçıları büyük ilgi gösterdi.

4 GÜN 4 FARKLI ROTADA FOTOĞRAFLAR ÇEKİLECEK
19 Mayıs gününün ilk rotası Erçek ve Sıhke gölü olarak belirlenirken, ikinci rota, Altınsaç S. Thomas Manastırı, İnköy, Ağın, üçüncü rota, Edremit Kız Kalesi Seyir Terası, Edremit Kilisesi, Menua Kanalı; günün son rotası ise, Akdamar Adası, Akdamar Kilisesi ve Kuzu Adası olarak seçildi. 
Maratonun ikinci, üçüncü ve dördüncü günleri için belirlenen rotalar ise şu şekilde açıklandı;
2. gün 1. rota: Çavuştepe, Hoşap Kalesi, St. Bartholomeus Manastırı, peri bacaları, travertenler, 2. rota:  Erek dağı, Yedi Kilise, Küçük Erek Zirve, 3. rota: Bahçesaray, Geleneksel Sivil Mimari, Satranç, Keçecilik, 4. rota: Artos Sky trail parkurlar.
3. gün 1. rota: Çatak, rafting, ceviz oymacılığı, tarihi köprü, kanisipi. 2. rota: Turna/Keşiş Gölü. 3. rota: Göründü köyü, Helise Yemeği, eşek arabaları yarışı, Kızıl Kilise, Kırlangıç örtülü tandır evleri. 
4. gün 1. rota: Muradiye Şelalesi, Bend-i Mahi Köprüsü, S. Stephanos Kilisesi, Kırgız Çadırları. 2. rota: Adır Adası, Çarpanak Adası. 3. rota: Selçuklu Mezarlığı, Halime Hatun Kümbeti, İzzetttin Şir Camii, Hişet Kalesi, Gevaş Merkez. 4. ve son rota: Amik Kalesi, Ayanis Kalesi.

“VAN ADINA SEVİNDİRİCİ”
Çıkıştan önce açıklama yapan Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, katılımdan dolayı memnun kaldıklarını söyledi.
Gerçekleşen yoğun katılımın Van adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Çelikel, “Bugün 1. Van Fotoğraf Maratonumuzun startını veriyoruz. Van Büyükşehir Belediyesi olarak bunu ilk defa gerçekleştirdiğimizde Türkiye’nin dört bir yanından katılımın olduğunu görmek, Van’ımız adına güzel, sevindirici. Edirne’den İstanbul’a, Zonguldak’tan hatta beynelmilel boyutta İran’a kadar birçok fotoğraf sevdalısı bu maratonumuza bizlerle beraber eşlik edecek.” dedi. 

4 GÜN SÜRECEK
Maraton süreciyle ilgili bilgi de veren Çelikel, şunları kaydetti:
“Dört günlük bir süreç. Bu süreçte dört farklı rotada 16 farklı noktada Van’ımızın yaban hayatı, ören yerleri, tarihi güzellikleri Van’da günlük yaşama dair fotoğrafçılarımız elde edecekleri kareleriyle nihayetinde Türkiye’nin çok saygın fotoğrafçılarından oluşan jürimizin takdirine sunacaklar. Keyifli bir dört gün olacağını düşünüyoruz. Biz de ara ara iştirak edeceğiz. Bugün de otobüslerimiz hazır. Katılımcılarımızı şimdi rotalarına doğru uğurlayacağız. Bu ilgi bizi ziyadesiyle memnun etti. İnşallah günün sonunda da hem ödüllendirmesi hem 65 fotoğraftan oluşan bir Van sergimiz olacak, bu kategorilerle ilgili. Bu süreçte halkımızı da fotoğraf meraklımızı da maratonumuza katılmaya bekliyoruz.”
Haber: Adil Harmancı 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER