"1. Van Fotoğraf Maratonu"nda Gevaş rotası

"1. Van Fotoğraf Maratonu" üçüncü gününde, eşek arabaları yarışı düzenlendi.

"1. Van Fotoğraf Maratonu"nda Gevaş rotası

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen  "1. Van Fotoğraf Maratonu" için ülkenin dört bir yanından Van'a gelen fotoğraf sanatçıları, maratonun üçüncü gününde Gevaş İlçesi Göründü Mahallesi yaylasında düzenlenen etkinliklerde buluştu. Burada Van'ın yöresel yemeği olan Helisenin yapılışını kareleyen sanatçılar daha sonra eşek arabası yarışlarını fotoğrafladı.
Sabah erken saatlerde ücretsiz servislerle Van merkezden hareketle Gevaş İlçesi Göründü Mahallesine giden fotoğraf sanatçıları, Göründü Mahallesi yaylasının eşsiz doğası ve Van Gölünün doyumsuz manzarasını bol bol fotoğrafladı. Fotoğraf çekimlerinin yanı sıra yöre halkının Kürtçe seslendirdikleri şarkılar eşliğinde çekilen halayları izleyen sanatçılar, fotoğraf çekmenin yanında eğlendiler.
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla düzenlenen fotoğraf maratonu 3. gününde Gevaş rotasıyla devam etti. Bu kapsamda Gevaş ilçesi Göründü Mahallesi yaylasında etkinliğin 3'üncü gününde ilginç bir yarış düzenlendi. Etkinlikte ilk olarak Van’ın yöresel yemeği olan helise yemeği etkinliğine katılan sanatçılar, hem yemeğin yapılışı hakkında aşçılardan bilgi aldı hem de yapılışını fotoğrafladı.
Etkinliğin ana unsurlarından biri olan eşek arabaları yarışlarının başlamasıyla fotoğraf tutkunları, yarışan eşek arabalarının en iyi fotoğrafını yakalamak için kıyasıya mücadele etti. Fotoğrafçılara etkinlik sonunda helise ikramında bulunuldu.
"1. Van Fotoğraf Maratonu" etkinliğinin Van’ın tanıtımı için önemli olduğu belirtilirken, eşek arabaları yarışı kısmına ise eleştirilerde bulunuldu.
Sosyal medya hesapları üzerinden kimi vatandaşlar yarışı ilginç ve ilgi çekici bulduğunu söylerken, kimisi ise söz konusu yarışı ilkel olarak niteledi ve tanıtım için iyi bir tercih olmadığı görüşünü dillendirdi.
Haber: Mehmet Selim KURT

İHLAS HABER AJANSI (İHA)

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2022, 15:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER