Kaynakların etkin kullanılması önemli

Günümüzün en önemli sorunlarının başında kaynakların etkin ve verimli kullanılması ve korunması geliyor.

İlkokuldan itibaren Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilere öğretilen konulardan biri olan kaynakların korunması ve etkili kullanılması, herkesin temel sorumluluklarından birisi aslında.

Toplumun her alanında farklı kaynaklar kullanırız ancak bu kaynaklar sınırlı değildir. Geçtiğimiz haftalarda özellikle suyun önemine dikkat çekmiş ve suyu tasarruflu kullanmamız gerektiğine değinmiştik.

Diğer kaynaklarımızı da aynı şekilde kullanmalıyız. Yüksek elektrik ve su faturası, ihtiyacımızdan fazla aldığımız ve tüketemediğimiz için bozulan ürünlere verdiğimiz para da aslında bir kaynak israfı.

Ama bunlardan en önemlisi kamu kaynaklarının verimli, etkin kullanılmasıdır. Çünkü belediyelerin, yatırımcı kurumların kısacası devletin yaptığı yatırımlara ödediği paralar, ödediğimiz vergilerden karşılanıyor.

Daha önce açıklanan Sayıştay raporlarında birçok yerde kaynakların verimli kullanılmamasından dolayı devletin zarara uğradığına dair tespitlerin yapıldığını hatırlıyoruz.

Bu anlamda kamu kurumlarının yöneticilerine büyük görevler düşüyor. Yaptıkları her ihalede, gerçekleştirdikleri her projede bu konuyu listelerinin birinci sırasına yazmaları gerekiyor.

Planlanan her projenin gerekli denetim süzgeçlerinden geçirilerek yapılması, gereksiz harcanan her kuruşun, milletin alın terinden karşılandığını unutmamaları lazım.

Bu konuda geçtiğimiz gün bir haber okudum. İpekyolu Belediyesi’nin, ihale şartnamesine uygun yapılmadığı gerekçesiyle teslim aşamasına gelen bazı yolların asfaltını söktürdüğü ve ihaleyi alan firmaya yeniden yaptırdığına dair haber.

Aslında anlatmak istediğimiz konuyu özetleyen ve duygularımıza tercüman olan bir haberdi bu.

Yapılan hizmetlerin gerekli kontrollerden geçirilmesi, kaynakların korunmasını da sağlıyor.

Şöyle ki; yapımı tamamlanan yol kontrol edilmeden teslim alınsaydı istenen kalitede inşa edilmediği için belki gelecek yıl kullanılmayacak duruma gelecek, yeniden bir onarım ya da yenilenme ihtiyacı duyulacaktı. Bu da aynı yola bir yıl arayla iki kez kaynak aktarılmasına neden olacaktı. Ancak yetkililerin dikkati sayesinde, bu yol için harcanan kaynak başka bir mahallenin yolunun yenilenmesinde kullanılacak. Bu da belediyenin kasasından daha az para çıkmasını sağlayacak.

Belki küçük bir detay ama herkes bu şekilde davranırsa kaynaklarımız daha etkili kullanılacak ve daha çok iş yapılmış olacak.

Herkes işini iyi yaparsa toplum da güçlenecektir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.