Havalar soğuyor, daha da dikkatli olalım

Koronavirüsle imtihanımız devam ediyor. Bir yandan okulların açılması, diğer taraftan hayatın bir çok alanda normale dönmesi elbette ki bir çoğumuzu sevindirse de, yaklaşan kış şartlarını da düşünerek tedbiri elden bırakmamamız gerektiği gerçeğini de unutmamamız gerekiyor.

Hepimizin malumu ki, özellikle maske ve mesafe konusunda ciddi bir rahatlığın içine girmiş durumdayız. Bu konuda, ilk zamanlardaki dikkati göstermiyoruz maalesef.

Bir yandan yoğun şekilde aşılama çalışmaları sürerken, öbür taraftan tedbirli olmamız gerektiği, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayı sürdürmemiz gerektiği uzmanlarca dile getirilmeye devam ediliyor.

Ancak ne varki bu konuda gevşemiş gözüküyoruz. Oysaki havalar soğumaya başladı ve açık mekanlardan, yavaş yavaş kapalı alanlara geçmeye başladık. Şimdi daha çok kapalı mekanlarda vakit geçirmeye doğru gidiyoruz. Bu durum, yeni bir vaka artışı olarak önümüze çıkmamalı. Bunun için de hepimizin mutlaka daha özenli, daha dikkatli olmamız kaçınılmazdır.

Evet belki de hepimiz maskeden, koronavirüsten kaynaklı çeşitli kurallara uymaktan sıkıldık! Ancak bu keyfi bir durum değil ve karşımızda öldürücü bir virüs gerçeği var. Bu virüse teslim olmamak için ne gerekiyorsa onu yapmaktan geri durmamamız gereken bir noktadayız.

Okullar açıldı, çocuklar mutlu, bu mutluluklarının daim olması için, yani okulların bir daha kapanmaması için vaka sayılarının düşmesi, kontrol altında tutulması, kontrolden çıkmaması gerekiyor. Bunun için de bir yandan aşılama çalışmaları yapılıyorken, diğer yandan da tedbirlere uymanın bir zorunluluk olduğu unutulmamalıdır.

Okulların kapanmaması, çocukların sağlıklı bir eğitim – öğretim sezonu geçirebilmesi; bizlerin, hepimizin kurallara uyması, gerekli tedbirleri alması ile mümkün olacaktır.

Bundan geri durmamamız gerekiyor. Ümit ediyoruz ki, kısa zaman içinde toplumsal bağışıklık kazanılmış olur ve bu virüs belasından da hep birlikte kurtulmuş oluruz.

Havaların soğuması ile birlikte kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirileceği gerçeği, bu virüsün bulaş riskini de maalesef arttırıyor. Bu durumu lütfen unutmayalım, ki tedbirli davranalım.

Maske kuralına dikkat etmeyi sürdürmeliyiz. İlk zamanlardaki gibi bu işi daha bir ciddiye almalıyız. Aksi takdirde soğuyan havalarla birlikte grip gibi başka bir hastalığın da yine artması ve bulaşması ihtimali ortaya çıkar ki, bu durum da istemeyeceğimiz bir şey olur.

Demem o ki, okulların bir daha kapanmaması, çocukların eğitimlerinin sekteye uğramaması, esnafların dükkanlarının sürekli açık kalması, bir daha kapanmaması, herkesin normal ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için alınan tedbirlere uymayı, uzmanların önerilerini dikkate almayı sürdürelim.

Hep birlikte bu virüs belasından kurtulalım.

Virüsün daha fazla yayılmasına, daha fazla can almasına ve can sıkmasına fırsat vermeyelim.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.