Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 17:51
 
Ve Urartu Müzesi açıldı
2012 yılında temeli atılan ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında DAKA desteğiyle yapımı tamamlanan Van Urartu Müzesi, düzenlenen törenle ziyarete açıldı. Açılışta konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, müze binasının 23 sergi holünden oluştuğunu ve 2 bin 524 adet eser sergileneceğini söyledi.
KÜLTÜR Haberi
Ve Urartu Müzesi açıldı

Van Kalesi yanındaki müze binasının açılış törenine, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Müze Müdürü Erol Uslu, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, turizm acente sahipleri ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

 

“TURİZME ÖNEMLİ KATKISI OLACAK”
İlk protokol konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, bakanlık olarak bu tür projelerde aktif olarak yer aldıklarını söyledi.
2011 yılı depreminden sonra Van için bir müze ihtiyacının ortaya çıkmasıyla hemen harekete geçtiklerini ifade eden Yeniçeri, şöyle dedi:
“Van tarihi ve kültürel zenginlik kaynakları ile önemli bir turizm merkezi. Turizmin bölge ekonomisine katkısının artırılması, istihdama katkısının artırılması anlamında bu tarz yapılar ve bu tarz eserler önemli mihenk taşlarıdır. Bu vesileyle de önemli hizmetleri, önemli katkıları olacağını düşünüyoruz. 2011 depremi ile bu tarihi zenginlikleri sergileme noktasında boşluk oluşmuştu. Kalkınma Bakanlığımızın desteği ile yeni bina 2015 yılında toplam 21 milyon TL tutarında bir harcamayla alt yapı ve çevre düzenlemeyle tamamlanmıştır. Bugün de hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesileyle de emeği geçen herkesi çok teşekkür ediyoruz.”

 

“VAN’A ÖZEL ÖNEM VERİYORUZ”
Daha sonra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, bir konuşma yaptı. 
Van’a özel bir önem atfederek politikalar ürettiklerini belirten Alpaslan, şunları söyledi: 
“Van bölgemiz çok özel bir bölge. Bakanlığımızın görev alanı açısından, kültür ve turizm açısından son derece stratejik bir öneme sahip. Van, bizim Bakanlık olarak özel politikalar geliştirdiğimiz bir bölge. Van, turizm açısından önemli bir motor gücü oluşturacak önemli bir bölge. Bunu nasıl daha iyi ileriye taşırız onun araştırmaları içerisindeyiz. Biz bu çerçevede Turizm Geliştirme Ajansı kurduk. Bu çerçevede Van bölgesi de bu ajansın tanıtım projesine dahil olacak. Van müzesi bu anlamda önemli. Günümüz teknolojinin sınırları zorlanarak hazırlanmış bir müze. Bugün bu müzeyi Van’a kazandırmış olacağız. Bunun gururunu yaşıyoruz.”

 

VEKİLLERDEN TEŞEKKÜR KONUŞMASI
AK Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas ile İrfan Kartal da kısa birer konuşma yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.
Van turizminin gelişmesi için üzerlerine düşeni yapacaklarını belirten Milletvekilleri, müzenin Van ve bölge için önemine dikkat çekti ve hayırlı olması dileğinde bulundu.
 

VAN’IN TARİHİ DEĞERLERİ
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, açılışta yaptığı konuşmada Van’ın tarihi değerlerine dikkat çekerek, şunları söyledi: 
“Kadim kent olan Van ilimiz, İpekyolu üzerinde bulunması sebebiyle de önemli bir yerleşim merkezi ve tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bunun en önemli kanıtı da ilimizde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkan tarihi eserlerdir. İlimiz aynı zamanda Urartu uyarlığına da başkentlik yapmıştır. Her bir köşesinde Urartu Medeniyetine ait izler bulmak mümkündür. Van Kalesi, Toprakkale, Çavuştepe, Aşağı ve Yukarı Anzaf Kaleleri, Ayanıs ve Körzüt Kalesi bunlara verilebilecek en iyi örneklerdendir.”

 

TÜRKİYE’NİN SAYILI MÜZESİ
Müzenin, Türkiye’nin sayılı müzeleri arasında yer aldığını ifade eden Bilmez, şöyle devam etti: 
“Bugün burada Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında hayata geçirilen Urartu Müzesi Projesinin açılışını gerçekleştirmek için toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere Türkiye’nin en büyük müzelerinden birisi olacak Urartu Müzesi, Van Kalesi lokasyonunda 54 dönüm alan üzerinde, 13 bin metre kare kapalı alan olarak inşa edilmiştir. Müze Proje kapsamında üstyapı, altyapı ve çevre düzenlemesi ile 20,9 milyon TL ye mal olmuştur. Van Müze Müdürlüğümüz 2017 yılı Aralık ayında yeni hizmet binasına taşınmış olup, 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı 10 milyon TL finansman desteği ile başlatılan teşhir-tanzim işi, 2019 Ağustos ayında tamamlanmıştır. Bugün de inşallah müzemizin açılışını gerçekleştireceğiz.”

 

MÜZEYE DAİR
Müzeye ilişkin genel bilgiler paylaşan Vali Bilmez, şunları kaydetti:
“Açılışını gerçekleştirecek olduğumuz müzemizin eser sergileme kapasitesi 100 bin, ziyaretçi kapasitesi yıllık 1,5 milyon kişidir. Yeni müze binamız 23 sergi holünden oluşmaktadır ve yaklaşık olarak 2.524 adet eser müzemizde sergilenecektir. Yeni Müze binamızdaki eserler çoğunlukla canlandırmaya yönelik olacaktır. Ayrıca çocuklarımızın eğitimi için Arkeopark alanları yapılması planlanmaktadır. Bu sayede çocuklarımız tarihi eser nedir, nasıl ortaya çıkar, nasıl restorasyonu yapılır ve Müzelere nasıl kazandırılıp sergilenir bunlar hakkında bilgi edinmiş olacaklar.Urartuları daha yakından ve tüm yönleri ile tanınmasına olanak sağlayan Van Müzesi, bu görkemli medeniyet başta olmak üzere kadim şehir Van’ımızın binlerce yıllık tarihinde yer eden tüm uygarlıkların mirasını görmeyi mümkün kılıyor. Ben müzemizin açılışında katkı sağlayan başta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, il müdürlüğümüze, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımıza teşekkür ediyor emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."
Yapılan protokol konuşmaları ardından açılış kurdelesi kesildi ve program müzenin gezilmesi ile son buldu.
Haber: Adil HARMANCI 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ve, Urartu, Müzesi, açıldı,
Haber Yazılımı