Haber Detayı
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 08:53
 
Vanlı Yazar Menduh Bayezit: 'Genç, yaşlı, herkes okumalı'
1982 Van Gevaş doğumlu olan Vanlı yazar Menduh Bayezit, okumanın önemine değinerek, herkesi okumaya davet etti. Yazarlığa geçiş serüveninin ilkokul sıralarında başladığını anlatan Bayezit, ilk kitabını ise eşine yazdığı mektuplardan ilham alarak yazdığını söyledi.
SANAT Haberi
Vanlı Yazar Menduh Bayezit: 'Genç, yaşlı, herkes okumalı'

Van'da okuma alışkanlığının düşük olduğunu, bundan dolayı kitaplarının genelde il dışından rağbet gördüğünü söyleyen yazar; “Genç, yaşlı kim olursa olsun okumalı” dedi.
Eşiyle tanışma anının yer aldığı ilk kitabının “Son Işık” olduğunu aktaran yazar, daha sonra sırasıyla “Günah” ve “Kadın” isimli kitaplarını kaleme almış. "Hayvanoğlu” kitabının da hazırlama aşamasında olduğunu aktaran Yazar Bayezit, bundan sonraki yazılarında ise farklı konuları ele alacağını belirtti.
 
 
“YAZDIKLARIMI KİMSEYLE PAYLAŞMAZDIM”
 
İlkokul sıralarından yazarlığa doğru ilerleyen hayat serüvenini anlatan Vanlı yazar Menduh Bayezit, şunları söyledi: “İlk ve ortaokulu Van’da okudum. Daha sonra okulu bırakarak İstanbul’a gittim ve askere gidene kadar orada çalıştım. Askerlik görevimi bitirdikten sonra Van’a döndüm ve evlendim. Liseyi açıktan okuyarak bitirdim. Allah’a şükür 3 kızım var. Bizim zamanımızda şimdiki gibi teknolojik imkânlar yoktu. Ben de eşimle mektuplaşarak iletişim kuruyordum ve her defasında kızımız olsun diye yazardım mektubumda. Allah da bana nasip etti. Yazarlığa geçiş serüvenim ilkokul sıralarında başladı. İlk zamanlarda şiir yazmaya çalışıyordum ama bu konuda açıkçası çok becerikli değildim, buna rağmen yazmaya çalışıyordum. Her zaman yazı ile haşır-neşirdim, yazma girişimlerim oluyordu ama o zamanlarda ilkokul çağındaki bir çocuğun yazdığı şiirlerle alay edilebiliniyordu. Ben de bu yüzden hep saklardım şiirlerimi, gizli gizli yazardım, yazdıklarımı kimseyle paylaşmazdım.”
 
 
YAZARLIĞA GEÇİŞ KÖPRÜSÜ...
 
Bayezit, şöyle devam etti; “Askerde arkadaşlarımın özelliklerini anlatan mani gibi şeyler yazmaya başladım, çok hoşlarına gitti, onların hoşuna gidince benim de hoşuma gitmeye başladı. Hatta yazılarımı beğenen bir komutanımız vardı, yazılarımı kendi odasında bulunan bir panoya asardı. Arkadaşlarım başta olmak üzere komutanımın yazılarımı beğenmeleri üzerine büyük bir güven duymaya başladım ve yazmayı düşündüm. Ardından " Yaşamak” isimli bir roman yazmaya karar verdim. Pek iç açıcı değildi çünkü daha yeni bir başlangıçtı benim için, kitaplaştırmak istedim ama yapamadım o zamanki şartlardan dolayı. Daha sonra yıllar geçti evlendim, çocuk sahibi oldum. Birgün eşimle beraber ona yazdığım mektuplara  bakıyorduk, çokca duygulanmıştık ve bana dediki 'bizim hayatımızı yazsana'. Bunun üzerine eşimle tanışma anımızı yazdım. “Son Işık” kitabı o şekilde oluştu. Kitabım bittikten sonra hedefime ulaştım, amacım bir kitap yazmaktı ve yazdım dedim kendime. Kitabım çıktıktan hemen sonra kitap fuarı oldu, çok değerli yazarımız Müştehir Karakaya’ya kitabımı takdim ettim. Sağ olsun geri dönüş yaptı, çok beğendiğini söyledi ve 'kesinlkle yazmaya devam etmelisin' dedi. O'nun tavsiyesi üzerine “Günah” kitabımı yazmaya karar verdim, zaten kurgusunu kafamda oluşturmuştum. Bu kitabımı kaleme aldığımda işsizdim ve sıkıntılarım vardı. Dört kitabım var ama kurgu olarak en çok beğendiğim “Günah” isimli kitabım oldu, çünkü çok sıradışı bir hikayedir o. Hatta okuyanlardan çoğu bunu film yaparsan çok güzel olur dedi.” 
 
 
5. KİTABINI DA YAZIYOR
 
Yaşar Kemal'in hayranı olduğunu da dile getiren Bayezit, şuan 5. kitabını yazmayı sürdürdüğünü anlattı. Vanlı yazar Menduh Bayezit: “Beşinci kitabımı yazıyorum ama altıncı kitabımı “Günah” üzerinden yeni bir kurgu yaratarak yazmayı planlıyorum. Yaklaşık yirmi sayfasını yazdığım “Hayvanoğlu” kitabım var, onu da önümüzdeki sene içerisinde yayımlamayı düşünüyorum” diye kaydetti.
 
 
“GENÇ YAŞLI KİM OLURSA OLSUN OKUMALI”
 
Van halkının okumaya yatkın olmadığını söyleyen Bayezit, kitaplarının genelde il dışından okurlar tarafından alındığını söyledi. Bayezit: “ Hem ülke geneli hem şehrimiz geneli okuma potansiyeli maalesef düşük. Vanlı olmama rağmen en son kitabımın ilk baskısını dörtyüze yakın bir okur kitlesine ulaştırdım, bunların 3 veya 4’tü Vanlıydı. Sosyal medya üzerinden kitabıma ulaşmak isteyenler hep batıdaki okurlar oldu. Temennim ve dileğim; genç yaşlı kim olursa olsun okusun” şeklinde konuştu.
Özel Haber: M. Selim KURT
 
Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vanlı, Yazar, Menduh, Bayezit:, 'Genç,, yaşlı,, herkes, okumalı',
Haber Yazılımı