Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 09:20
 
‘Van Urartu Müzesi’nin tanıtıma ihtiyacı var’
Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) Başkanı Abdullah Tunçdemir, Van Urartu Müzesi’nin içerdiği eserler itibariyle daha çok yabancı turiste hitap ettiğini belirterek, bu nedenle de müzenin iyi bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi.
KÜLTÜR Haberi
‘Van Urartu Müzesi’nin tanıtıma ihtiyacı var’

Van turizmi için ‘yabancı turist’ tartışması ve ihtiyacı; İran, Ermenistan ve son aylarda da Irak’tan gelen turistlere rağmen halen sürüyor. 
Van’daki yabancı turist tartışmasının ana nedeni ise, Avrupa ülkelerinden turist akışının sınırlı olması.
Bunun için de Van’daki turizm şirketleri, acenteler ve yatırımcılar çıkar yol arıyor.

 

‘MÜZE BÜYÜK BİR FIRSAT’
Van, Bitlis, Hakkari ve Ağrı’daki birçok seyahat acentesi ile turizm yatırımcısını bünyesinde toplayan VAHATUDER’e göre, Van Urartu Müzesi, Avrupalı turist çekmek için önemli bir fırsat. 
Gazetemize değerlendirmelerde bulunan VAHATUDER Başkanı Andullah Tunçdemir, “Müze ciddi bir yabancı turist akışına kaynaklık edebilir. Bu bir fırsattır.” dedi.

 

‘TANITIMA AĞIRLIK VERMEK LAZIM’
Bunun için de iyi bir tanıtıma ihtiyaç olduğunu belirten Tunçdemir, şunları söyledi:
“Müzemiz açıldı, buna sahip çıkmamız gerekiyor. Bu müzeyi tanıtmamız gerekiyor. 7 yıl sabırsızlıkla açılmasını bekledik. Ama bundan sonra bize tanıtma işi düşüyor. Müzemizi tanıtmamız gerekiyor. Pazarlamamız gerekiyor, bir eser var ama bunu pazarlamazsan, ziyaretçi gelmezse, içi dolmazsa bir anlamı olmaz. Kendi kendimize gider bakar geliriz.”

 

"İYİ BİR TANITIM TURİST KAZANDIRIR" 
Urartu Müzesi’nin daha çok yabancı turistlere hitap eden bir yönünün olduğunu, iyi bir tanıtımla Avrupa’dan Van’a ciddi bir turist potansiyeline kaynaklık edeceğini ifade eden Tunçdemir, şu önerilerde de bulundu:
“Şimdi bu müzenin Göbekli Tepe gibi ulusal ve uluslararası bazda tanıtılması gerekir. İnfolarla, basın toplantılarıyla, konferanslarda, fuarlarda, buraya ziyaretçi çekerek, çeşitli şekillerde tanıtılması gerekir. Müzemiz daha çok yabancı turistlere hitap ediyor. Yabancıları buraya çekmek için özel çalışmalar, projeler geliştirilebilir. Bu bize düşen bir görevdir. Kültür turları için çok güzel de ama bizim daha çok yabancıyı buraya çekmemiz gerekiyor. Şimdi biz eski bir medeniyet olan Urartu medeniyetini tanıtmazsak, yabancı bize gelmez ama yerli gelir, her yönden gelir. Ama yabancı turist öyle değil, yabancı tarihe bakıyor. Bu bir fırsattır. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Geçmiş yıllarda da geliyorlardı, bu kültür için geliyorlardı. Şimdi daha derli toplu izleme ve öğrenme imkânları olan bir müzemiz var. İyi bir tanıtımla müzemiz çok ciddi oranda Van’a yabancı turist çekecektir.”
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Van, Urartu, Müzesi’nin, tanıtıma, ihtiyacı, var’,
Haber Yazılımı