Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 10:59
 
Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu: 'Müzemiz, uygarlıkların mirasını görmek isteyenleri bekliyor'
Ziyarete açıldıktan sonra resim sergisiyle ilk etkinliğin gerçekleştiği Van Urartu Müzesi’nde önceki gün de düzenlenen konferans ile ikinci etkinlik gerçekleştirilmiş oldu. Konferansta konuşan Müze Müdürü Erol Uslu, “Müzemiz, Urartu medeniyeti başta olmak üzere kadim şehir Van’ın binlerce yıllık tarihinde yer eden tüm uygarlıkların mirasını görmek isteyenleri bekliyor.” dedi.
KÜLTÜR Haberi
Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu: 'Müzemiz, uygarlıkların mirasını görmek isteyenleri bekliyor'

Açıldıktan hemen sonra Urartu, Asur, Med, Selçuklu, Akkoyunlular ve Osmanlı dönemine ait eserleriyle yerli ve yabancı turistlerin ve araştırmacıların ilgi odağı haline gelen Van Urartu Müzesi’nde kültür-sanat ve eğitsel etkinliklere de ağırlık verilmeye başlandı.

 

İLK ETKİNLİK SERGİ OLDU

Sadece eser sergisi için değil aynı zamanda kültürel etkinliklerin, panellerin, konferansların ve daha çok turizm ve tarihle ilgili farklı toplantıların da düzenlenmesi için dizayn edilen Van Urartu Müzesi’ndeki ilk etkinlik Eylül ayında, Selçuklu dönemini anlatan sergi ile gerçekleşti.
11 Ekim günü de, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile şiir ve müzik programı düzenlendi.

 

İLK KONFERANS DA YAPILDI

Müzik ve şiir dinletisi programından bir gün önce ise müzede ilk konferans da gerçekleştirildi.
“Müze” konulu konferansa, İLESAM Başkanı Mehmet Parmaksız, Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu konuşmacı olarak katıldı.
Konferansı öğrenciler ve akademik çevreden kalabalık bir grup takip etti.

 

KONFERANS KONUŞMALARI

Konferansta, müzenin tarihi süreci, yapılış aşaması, müzeciliğin ne olduğu, Türkiye’de müzeciliğin gelişim aşaması ve bugün gelinen nokta hakkında bilgiler verildi.
İLESAM Başkanı Parmaksız, proje hakkında bilgi verirken, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van’ı tanıtan ‘Bizim Eller’i  izletti ve Van hakkında bilgiler paylaştı.
Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu ise, örnekleyerek, müze ve tarih ilişkisini anlattı.

 

ZİYARET DAVETİ

Konferansta konuşan Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu da, müzeciliğin önemine ve Van tarihine değindikten sonra ziyaretçileri müzeye davet etti.
Müzedeki düzene ve eser zenginliğine dikkat çeken Uslu, şunları söyledi:
“Bugün ilimizde yaşamış birçok medeniyetin izlerini görebileceğimiz çok başarılı bir teşhir-tanzim çalışmasıyla Van Müzesi ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Eski çağlardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Van'da, başta Urartu olmak üzere tüm medeniyetlerin yakından ve tüm yönleri ile tanınmasına olanak sağlamaktadır Van Müzesi. Bu açıdan Van Müzesi görkemli Urartu medeniyeti başta olmak üzere kadim şehir Van’ın binlerce yıllık tarihinde yer eden tüm uygarlıkların mirasını görmek isteyenleri bekliyor. ‘Modern Müzecilik’ anlayışı ile 6 bin metre karelik bir alanda yapılan 23 sergi seksiyonunun her biri ayrı ayrı nadide eserleriyle ziyaretçileri Van’ımızın tarihine ışık tutacak bir yolculuğa çıkarmaktadır. Kısacası Van Müzesi, Van İlinin geçmişini günümüze yansıtan ve yaşatan hafızası konumundadır. Ayrıca çocukların eğitimi için Arkeopark alanları ile çocuklar burada tarihi eser nedir, nasıl ortaya çıkar, nasıl restorasyonu yapılır ve Müzelere nasıl kazandırılıp sergileneceğini öğreneceklerdir.”

 

MÜZEDE BARKOD SİTEMİ

Öte yandan hem internet ortamında, hem ziyaret sırasında müze hakkında ön bilgilerin alınmasına yardımcı olan barkod sisteminin de Müzede uygulanması için bazı altyapı çalışmalarının yapıldığı ancak uygulama için bakanlık tarafından henüz devreye alınmadığı öğrenildi. 

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, Urartu, Müzesi, Müdürü, Erol, Uslu:, 'Müzemiz,, uygarlıkların, mirasını, görmek, isteyenleri, bekliyor',
Haber Yazılımı