Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 17:46
 
Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Neşe Evliyaoğlu: 'Amacımız; kültürümüzü gelenekten geleceğe aktarmak'
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Van Olgunlaşma Enstitüsü, çalışmalarını sürdürüyor. 24 kişilik kadrosuyla Van, Hakkari ve Bitlis illerine hizmet sunan enstitü, Türkiye'de bulunan 24 enstitüden biri. Eğitimini yarım bırakan meslek lisesi öğrencilerine ya da bir üst eğitimine devam etmek isteyenlere denklik diploması veren bir kurum olan Van Olgunlaşma Enstitüsü, ayrıca çeşitli konularda projeler geliştirerek, tema ve tasarımlar hazırlıyor. Dezavantajlı bireylere meslek edindirme çabası da veren Enstitü ayrıca, çeşitli projeler gerçekleştiriyor ve bu projelerin sonunda da iki ayrı defile yapmayı planlıyor. Bu defilelerden birinde Urartu desenleri ile yerel kıyafetler sunulacak, ikincisinde ise Evlilik Hazırlıkları Fuarı'nda açılış defilesi gerçekleştirilecek. Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Neşe Evliyaoğlu: "Amacımız, kültürümüzü gelenekten geleceğe aktarmak. Bunun yanında yetişmiş eleman sayısını arttırarak, üretime daha çok katkıda bulunmak" dedi.
GÜNDEM Haberi
Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Neşe Evliyaoğlu: 'Amacımız; kültürümüzü  gelenekten geleceğe aktarmak'

2019 yılından bu yana hizmetlerini sürdüren Van Olgunlaşma Enstitüsü, üretim atölyesinde el sanatları, nakış, sedef, ahşap yakma, ahşap boyama ve sır üstü cam işçiliği gibi çalışmalar yapıyor. 
Enstitünün çalışmalarına ilişkin basın mensuplarına bilgi verilmek amacıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Neşe Evliyaoğlu: “Amacımız şehrimize, bölgemize faydalı olmak ve insanları birazcık daha objektif bilgilerle yönlendirip, geleneklerine sahip çıkmasını sağlamak. Hedefimiz de kurumdaki yetişmiş eleman sayısını artırıp, üretime daha fazla katkıda bulunmak, yani kendilerine ait el sanatları becerisini kazandırmaktır” dedi.

İlk oyarak 2019 yılında Van’ın Tuşba İlçesinde bulunan Kalecik Tarihi Van Evlerin’de kurulan ve burada çalışmalarına başlayan Van Olgunlaşma Enstitüsü, şimdi ise geçici olarak çalışmalarını Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı binasında yürütüyor. Ülke genelinde kurulan 24 enstitüden biri olan Van Olgunlaşma Enstitüsü; Van, Hakkari ve Bitlis illerine hizmet sunuyor, enstitünün çalışan sayısı ise 24 kişi. 
Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Neşe Evliyaoğlu, enstitüde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla, basınla bir araya geldi. Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıya Evliyaoğlu’na,  Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Talat Toy, Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcıları Çiğdem Çiftçi, Nizamettin Baysal ve Huzeyfe Gülaçar da eşlik etti.

 

 

“BÖLGE ENSTİTÜSÜYÜZ”

Burada olgunlaşma enstitüsü hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Neşe Evliyaoğlu: “Kurumumuzda 24 kişi çalışmaktayız, kurumumuz 2019 yılı Ekim ayında faaliyete başladı, Türkiye’de 24 tane enstitü bulunuyor, bu 24 enstitünün sonuncusu Van’da kuruldu ve Van’a, Hakkari ve Bitlis illeri bağlandı. Biz bölge enstitüsüyüz, olgunlaşma enstitüsü ne yapar? Olgunlaşma enstitüsü, eğitimini yarım bırakan meslek lisesi öğrencilerine ya da bir üst eğitimine devam etmek isteyenlere denklik diploması veren bir kurum. Aynı zamanda araştırma proje tasarım bölümlerimiz var, tema ve proje kapsamında bu sene Van’da 'Urartu izleri ve yemeğimizin lezzetinden, kilimimizin desenine’ diye iki tane ayrı proje hazırladık. Bu projelerin son bitim tarihi Temmuz ayı olacaktır. Proje sonrasında iki tane önemli defile yapılacaktır. Bu defilelerden bir tanesi İl Kültür Turizm ve Van Müzesi ortaklı, Van Müzesinde, Urartu Desenleri ile Yerel Kıyafetleri sunacağız.  Bütün motifler Urartu tandanslı ve öğretmenlerimiz tarafından işlendi. Araştırma Tasarım Öğretmenlerimiz tarafından da yoğun bir altyapı çalışmasından sonra bu çalışma ortaya çıktı. Bir sonraki çalışmamız da Organize Sanayi Bölgesinde Evlilik Hazırlıkları Fuarında açılış defilesi olacak. Tabi salt yaptığımız şey defile hazırlığı değil, biz kültürümüzü gelenekten geleceğe aktarmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.