Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 09:44
 
Van ekibi ligden düştü
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol 2. Ligi'nde mücadele eden Van Bedensel Engelliler Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, aldığı mağlubiyetlerin ardından ligden düştü.
SPOR Haberi
Van ekibi ligden düştü

Van Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Hanefi Baykara, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımının Yalova’da oynadığı tüm maçları kaybederek ligden düştüğünü belirterek, “Van ekibi maalesef hiçbir galibiyet alamadan ligden düştü. Hiçbir destek bulamayan, borçlanarak bu mücadeleyi veren takım Van’ımızı en iyi şekilde temsil etmek için her zaman elinden geleni yaptı fakat destek olmadan başarı da gelmiyor” dedi. 
2020-2021 sezonu engelli ligi maçları pandemi nedeniyle ertelenmişti. 
Türkiye Bedensel Engelli Tekerlekli Sandalye Basketbol 2. Lig maçları 7-16 Temmuz tarihleri arasında Yalova ve Bursa’da tek devre şeklinde oynandı.
Maçlar sonunda düşen ve bir üst lige yükselen takımlar belli oldu.

 

VAN TAKIMI DÜŞTÜ  

Daha önce 1. Lig’de yer alan ancak aldığı sonuçlarla 2. Lig’e düşen Van Bedensel Engelliler Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, 7-16 Temmuz tarihleri arasında Yalova’da oynanan maçlarda da beklenen performansı sergileyemeyince ligden düştü.
2020-2021 sezonunu bu sonuçla kapatan takım, önümüzdeki sezon 3.Lig’de mücadele edecek.

 

TESTLERİ POZİTİF ÇIKTI

Van Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Hanefi Baykara, takımın sıkıntılarına dikkat çekti.
Van’ı en iyi şekilde temsil etmek istediklerini ancak bazı aksilikler yaşadıklarını belirten Baykara, “Yalova’da tek devre usulü olarak maçlar oynandı. Buradaki müsabakalara katılabilmek için elimizdeki mevcut kadroyla ve kendi bünyemizde yetiştirdiğimiz sporcularla hazırlandık. 20 gün boyunca haftanın 6 günü, günde 3 saat çalışarak ciddi bir şekilde hazırlandık. Ancak Covit-19 tedbirleri kapsamında müsabakalara 2 gün kala yapılan Covit-19 testlerinde takım kaptanımızın ve bir kadın sporcunun testi pozitif çıktı. Takım bu nedenle büyük bir sıkıntıya düştü. Bir de tekerlekli sandalye basketbol sporu engel durumuna göre, sporcunun engelline göre verilen puanla yapılıyor. Bu büyük sorunla karşılaşan Van takımı maçlara çıkacak kadroyu bile kurmakta zorlandı ve kadrosuna yeni yetiştirdiği düşük puanlı sporcularının puanlandırmasını Yalova’da yaparak maçlara çıkarmak zorunda kaldı.” dedi. 

 

“BORÇLANARAK GİTTİK”

Diğer takımların güçlü transferler yaptığını buna karşılık takımlarının borçlanarak maçlara çıktığını belirten Baykara, şunları söyledi:
“Lige katılan takımların hepsi de transfer yaparak kadrolarını güçlendirmişti, birçoğu belediye takımı olan kulüplerdi. Biz hiç transfer yapmadık, üstelik takımın bel kemiği olan sporcularından yoksun katıldık. Van ekibi maalesef hiçbir galibiyet alamadan ligden düştü. Hiçbir destek bulamayan, borçlanarak bu mücadeleyi veren takım Van’ımızı en iyi şekilde temsil etmek için her zaman elinden geleni yaptı fakat destek olmadan başarı da gelmiyor. Kimse kusura bakmasın iki kişinin verdiği destekle bu iş olmuyor. Takıma sahip çıkılmazsa başarı gelmiyor. Birçok ilde belediyeler bu takımları bünyesine almış destekliyor, sponsorları var, bizim takım maalesef destek bulamıyor. Bunca yıldır verdiğimiz emekler boşa gitti.”

 

“BAŞARILARI KONUŞMAK İSTİYORUZ”

Artık destek konusunda sürekli yakınan taraf olmak istemediklerini, başarıları konuşmak istediklerini ifade eden Baykara, şunları kaydetti:
“Engelli sporcu kardeşlerimizin emekleri, destek verilmemesinden dolayı boşa gitti, heba oldu. Şimdi bundan sonra biz yine mücadelemize devam edeceğiz. Düştüğümüz yerden kalkmasını da biliriz ama bu bizim ayıbımız değil. Artık dikkate alınmak istiyoruz, sorunlarımız bize durmadan söyletilmesin, çözülsün istiyoruz. Belki bundan sonraki süreçte destek verilir, devletin vermiş olduğu imkanları bizlerin başarısı için de harcarlar ve o zaman bizler de destek olup başarımıza katkı sağlayan yüreği güzel insanları, kurumları, idarecilerini, siyasileri konuşuruz. Takımımızın başarısını konuşuruz.” 

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, ekibi, ligden, düştü,
Haber Yazılımı