Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 10:25
 
Van’da turizme yönelik çalışmalar sürüyor: Tarihi yerler, ziyarete hazır hale getiriliyor
Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu, koronavirüs ile mücadele sürecinde çalışmalarını sürdürdüklerini ve daha çok tarihi yerlerde ve Müze etrafında bakım ve onarım işlerine yoğunlaştıklarını söyledi. Uslu, müze için de kısa ve orta vadeli stratejik plan üzerinde durduklarını ve yeni bir teşhir bölümü oluşturacaklarını ifade etti.
KÜLTÜR Haberi
Van’da turizme yönelik çalışmalar sürüyor: Tarihi yerler, ziyarete hazır hale getiriliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Van’da da 10 Mart’tan bu yana pandeminin daha fazla yayılmaması için alınan önlemler kapsamında Van Urartu Müzesi başta olmak üzere havzadaki tarihi ve ören yerlerine yönelik ziyaretler kısıtlandı.
Ancak ziyaretlerin kesilmesi ve hareketliliğin durması turizme yönelik çalışmaları aksatmadı tam aksine çalışmalar için daha rahat bir ortam hazırladı.

 

BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI HIZLANDI

 

Koronavirüs salgını nedeniyle 10 Mart’tan bu yana geçen ara dönemle ilgili olarak gazetemize bilgi veren Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu, bu ara dönemde daha çok bakım ve onarım işlerine yöneldiklerini belirterek, “Bu dönemde Müzeden çok Van Kalesi Örenyeri ve Akdamar Anıt Müzesi’ne yoğunlaştık. Bakım onarım işleri yapıldı ve devam ediliyor. Bunların içinde wc’lerin iç kısımlarının yenilenmesi ve çevre düzenlemesi de var.” dedi.

 

ESKİ VAN EVİ’NDE DE BAKIM YAPILIYOR

 

Van Kalesi’nde bulunan Eski Van Evi’nin bakım ve onarımının da yapılmaya başlandığını ifade eden Uslu, Müze ve Van Kalesi’nde yapılan ve yapılacak olan çevre düzenlemesi çalışmalarıyla ilgili olarak da, şu bilgileri verdi:
“Müze önünde çirkin duran teller kaldırıldı, kaplama taşlarla ihata duvarı çekildi. Kalenin arka kısmı koruma altına alındı, buradaki amaç kaçak geçişleri ve hayvanların geçişlerini engellemektir. Bu şekilde, yıl içinde kaleyi ziyaret eden ziyaretçilerin yıllık bazda sağlıklı bir istatistiğini tutabilmektir. Ayrıca Van Kalesi ören yerinde bilgilendirme ve yön tabela çalışmasını yürütüyoruz. Yürüyüş yolu boyunca 3 adet oturma biriminde yer alan bilgilendirme panolar çift taraflı olarak hazırlanılacaktır. Eski Van Evi örneği de bakım ve onarıma tabi tutuluyor."

 

MÜZEDEKİ PLANLAMA

 

Müze ile ilgili olarak da planlama çalışmalarının sürdüğünü ve bazı kurumlarla ortak çalışma planlandığını belirten Uslu, “Van Müzesi için kısa ve orta vadede bir stratejik plan hazırlıyoruz, tamamlanmak üzere. Bunlar için de birçok kurumla ortaklaşa programlar, etkinlikler, seminer, panel vb. çalışmalar belli bir program dahilinde yıllık olarak sunulacak. Bu dönemde çocuk oyun alanı ve eğitici atölyemizi de açmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

 

MÜZEDE SOKÜM BÖLÜMÜ

 

Bu arada, modern düzenlemesiyle ve Urartu medeniyetine ait eserleriyle adeta ilklerin üssü haline gelen Van Urartu Müzesi’nde bir ilk daha gerçekleştirilecek. 
O da, Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) için oluşturulacak olan özel bir teşhir bölümü.
Buna ilişkin de bilgi veren Müze Müdürü Erol Uslu, müzede yürütülen teknik ve bilimsel çalışmalar kapsamında Somut Olmayan Kültürel Miras’ın sergilenmesi için bir teşhir bölümü oluşturulacağını kaydetti.  

 

SOKÜM VE KAPSAMI

 

SOKÜM, UNESCO tarafından; toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar biçiminde tanımlanıyor.  

 

SOKÜM alanları da şöyle sıralanıyor:

 

a)Somut olmayan kültürel mirasın aktarılmasında taşıyıcı işlevi gören dille birlikte sözlü gelenekler ve anlatımlar (destanlar, efsaneler, halk hikayeleri, atasözleri, masallar, fıkralar vb.),

b)Gösteri sanatları (karagöz, meddah, kukla, halk tiyatrosu vb.),

c)Toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler (nişan, düğün, doğum, nevruz, vb. kutlamalar),

d)Doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar (geleneksel yemekler, halk hekimliği, halk takvimi, halk meteorolojisi vb. ),

e)El sanatları geleneği (dokumacılık, nazar boncuğu, telkari, bakırcılık, halk mimarisi)

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van’da, turizme, yönelik, çalışmalar, sürüyor:, Tarihi, yerler,, ziyarete, hazır, hale, getiriliyor,
Haber Yazılımı