Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 09:25
 
Van'da 'kültürler arası dostluk dayanışması'
Dört günlük bir gezi kapsamında Van'a gelen Bursa Kitap Tahlil Grubu, Van Şair ve Yazarlar Birliği ile kültürlerarası dostluk dayanışması adı altında bir etkinlik gerçekleştirdi.
KÜLTÜR Haberi
Van'da 'kültürler arası dostluk dayanışması'

Masal Cafe ve Sanat Evinde gerçekleşen etkinliğe Bursa Kitap Tahlil Grubu üyelerinin yanısıra, şair ve yazarlar Prof. Dr. Zeki Taştan, Aşık Celali, Aşık Çağlari, Doç. Dr. Nurullah Ulutaş, Ümit Kayaçelebi, Leyla Mihrinaz Engin, Mustafa Işık, Hakan Pütün, Ahmet Zahiroğlu, Erdal Şahin, Ercan Ulutaş, Ramazan Yıldırımçakar, Erkan Eryiğit, Erkan Oruç, Ömer Yarımbatman, Rojbin Baran ve çok sayıda Vanlı edebiyatçı ve şiirsever katılım sağladı. 
Bursa'dan Van'a gelen Bursa Kitap Tahlil Grubu, VAYAB işbirliği ile Masal Cafe ve Sanatevinde grup moderatoru Şifanur Özçelik tarafından Tolstoy'un en çok okunan eserlerinden "İnsan Ne ile Yaşar " kitabı üzerinde bir söyleşi gerçekleştirildi. VAYAB üyeleri de bu vesileyle ''İnsan Ne ile Yaşar " isimli kitabı okuyarak etkinliğe katkı sundu. Kitabın özeti VAYAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Işık tarafından sunuldu. Akabinde Bursa Kitap Tahlil Grubu üyeleri özet ve sorularla etkinliğe katkı sundu. "İnsan sevgi ve inanç ile yaşar" mesajından özetle gece şiir ve ozanların atışma ve türküleri ile devam etti. Gecenin şiir ve atışma bölümü moderatörlüğünü VAYAB Başkanı Yaşar Adıyaman yaptı. 
Gecenin onur konuğu seçilen ve yaklaşık on yıldır Ankara'da ikamet eden Âşık Celalî, gecede okuduğu şiirlerle katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Ardından Bursa Kitap Tahlil Grubu yöneticisi ve moderatörü Şifanur Özçelik Şirin tarafından Nev Nikolayeviç Tolstoy'un en önemli eserlerinden " İnsan Ne ile Yaşar" kitabının tahlili yapıldı. Şiir ve müzik ile devam eden geceye Aşık Celali'nin müzik ziyafeti ve Aşık Çağlari ile yaptığı atışmalar damga vurdu.
VAYAB Başkanı Yaşar Adıyaman, Bursa ile Van arasında bir dostluk köprüsünün Bursa Kitap Tahlil Grubu vasıtası ile kurulduğunu söyledi. Adıyaman; "Bu dostluğun daim olmasını temenni ediyorum. Van kadim medeniyetler beşiğinde yaklaşık beş bin yıllık tarihi dokusu ile zengin bir kenttir. Kültürel anlamda ülkemizin önemli bir merkezidir. Bu vesile ile başta Bursalı dostlarımız olmak üzere herkesi Van'a davet ediyoruz" dedi.
Şiirleri ile geceye renk katan VAYAB şair ve yazarları birlik, beraberlik ve kardeşlikten dem vurdu. VAYAB üyelerini Bursa'ya davet eden Bursa Tahlil grubu yönetici Şifanur Özçelik Şirin bu dostluk kapısının hep açık kalması temmenisinde bulundu. Van'ı ve insanlarını çok sevdiklerini, bu kadim şehre bir daha geleceklerini ifade eden Özçelik Şirin, bu dostluk kapısının hep açık kalması için Van Şair ve Yazarlar Birliği üyelerini de Bursa'ya davet etti. 
Gecenin son bölümünde; gecenin onur konuğu Aşık Celali'ye Ümit Kayaçelebi tarafından kitap hediye edildi. Ardından VAYAB Yönetim Kurulu adına Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan, Bursa Kitap Tahlil Grubu Yöneticisi Şifanur Özçelik Şirin'e Van tanıtım CD'si ve kitaplardan oluşan bir takım hediye takdiminde bulundu. Prof. Dr. Zeki Taştan, Bursa ve Van dostluk grubunun bu günden itibaren güçlü bağlarla bir birliktelik oluşturduğunu, iki kentin de tarihsel ve kültürel anlamda zengin olduğunu, edebiyat ve sanat adına bu birlikteliklerin devam etmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. 
VAYAB Başkanı Yaşar Adıyaman ve Masal Cafe ve Sanatevi sahibi Ali Katılmış katılımcılara teşekkür ederek çekilen hatıra fotoğrafları ile birlikte program sona erdi.
 / Haber: M.Selim Kurt

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van'da, 'kültürler, arası, dostluk, dayanışması',
Haber Yazılımı