Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 09:17
 
Tekataş: “Su israfına son verelim”
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, her yıl 22 Mart'ta kutlanan Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, suyun tüm canlılar için bir nimet olduğunu, susuzluğun ise bunun tam aksine canlıların ızdırabına sebep olacağını ve bir kıyamet senaryosuna benzediğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Tekataş: “Su israfına son verelim”

Tekataş, “Su, canlılar için hayati ve vazgeçilmezdir. Susuz bir hayatın olamayacağı gerçeğini bildiğimiz halde, suyun kıymetini idrak edemeyişimizin bedelini ağır ödüyoruz. Dünya genelinde içme suyundan mahrum yaşayan milyonlarca insan bulunmaktadır. Biz ise sahip olduğumuz su gibi bir hazineyi çok hoyratça israf edebiliyoruz. Su nimetinin bitişi dünyanın kıyameti anlamına gelir” dedi.

 

Günümüzde 1,4 milyar insanın temiz su kaynaklarına ulaşamadığı gerçeğine dikkat çeken Tekataş, “Kirli su kullanımından kaynaklı her yıl 5 milyon insan hayatını kaybetmektedir. 2025 yılında dünya nüfusunun üçte birinin şiddetli derecede su sıkıntısı çekeceği varsayılmaktadır. Bu korkunç gerçeği göz önünde bulundurarak, bir damla suyun bile boşa akmaması için gayret göstermeliyiz" şeklinde konuştu.

 

Van'ın kaynak suları bakımından diğer illere oranla daha şanslı olduğunun altını çizen VASKİ Genel Müdür Ali Tekataş, “Ancak bilelim ki su kaynakları sınırsız değildir. Cebinizde ki paranızı nasıl ki har vurup harman savurmuyorsanız, elinizde ki imkanları bir anda harcamıyorsanız, su gibi en değerli hazinemizi de öyle dikkatli kullanmalıyız. Şunu unutmayalım, susuzluk baş gösterdiğinde elimizde ki paramız ve varlığımız bir şey ifade etmeyecektir. Su tasarrufu için gereken itinayı göstermezsek gelecek nesillere de müreffeh bir dünya bırakamayız. Onların geleceğini ipotek altına almayalım" ikazında bulundu.

 

Tekataş, açıklamasının devamında; “Van'a su sağlayan kaynaktan gelen miktar yaklaşık 3,5 milyon insana yetecek seviyedeyken, maalesef yanlış kullanımdan dolayı 600 bin kişiye bile yetmiyor. Bu örnek bile suyu asıl maksadının dışında kullandığımızı gösterir. İçme suyunun yanlış, kaçak ve bağ bahçe sulamasında kullanımı malesef ilimizde yaygındır. Bu ciddi bir tehlikedir. VASKİ olarak amacımız temiz ve sağlıklı suyu size ulaştırmaktır. Bunun için gayret gösteriyoruz. Daha önceleri beton ile kaplı su depolarımızı seramik ile kaplayarak, insanımızdan şimdiye kadar esirgenen bir hizmeti veriyoruz. Gelin bu Dünya Su Gününü de bir milat olarak görüp, su israfına son verilen bir gün olarak tarihe not düşmüş olalım” çağrısında bulundu.

 

“Bu günden itibaren su ile ilgili tasarruf tedbirlerimizi alalım, yarın çok geç olmadan” diyen  Tekataş, “Zararın neresinden dönersek kârdır. Tüm canlıların vazgeçilmezi olan suyun önüne bentler çekerek, depolar yaparak,Van'da bulunan kaynakları halkımızla buluşturarak, bir emek sarf ediyoruz. Dünyanın ve insanın üçte ikisini oluşturan suyun ne denli bir önemli nimet olduğunu bir kez daha hatırlatır, 22 Mart Dünya Su Gününüzü kutlarız” ifadelerini kullandı.

 

/ Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tekataş:, “Su, israfına, son, verelim”,
Haber Yazılımı