Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 14:00
 
Takva: ‘Destekte sektörel ayrım olmamalı’
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan desteklerde sektörel ayrımın olmaması, kapanan işyerlerinin ve çalışanlarının durumunun gözetilmesi, ihalelerin de şeffaf yapılması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Takva: ‘Destekte sektörel ayrım olmamalı’

Yazılı açıklama yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “Son dönemde yaşanan üç konu hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi hasıl olmuştur.” dedi. 

 

DESTEK PAKETİ

İlk konunun açıklanan destek paketi olduğunu belirten Takva, şöyle devam etti:
“Koronavirüs salgını nedeniyle zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Dünya genelinde yaşanan bu ‘küresel kriz’ sürecinde, devletin, milletin, reel sektörün ve finans kesiminin ele el vermesi ve birlikte yol alması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Devletimiz tarafından, salgının ülkemizde görünmesi ile birlikte birçok alanda tedbirler alınmıştır. Ancak ekonomik destek paketlerinde yapılan sektörel ayrımlar birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Unutulmamalıdır ki tedarik zinciri bir bütündür. Ve bu zincir sektörel ayrımı mümkün kılmamaktadır. Bunun için gerek devletimiz gerekse finans kuruluşları tarafından açıklanacak destekler tüm sektörleri kapsamalıdır.”

 

KAPANAN İŞYERLERİ

Açıklamasında, kapanan işyerleri ile işsiz kalan çalışanların durumuna dikkat çeken Takva, şöyle dedi:
“İkinci bir konu ise bilindiği üzere devletin aldığı tedbirler kapsamında birtakım işyerlerinin faaliyetlerine ara verilmesi söz konusu olmuştur. Faaliyetlere ara verilmesi nedeniyle başta kira ödemeleri olmak üzere personel giderlerinin karşılanması neredeyse imkânsız bir hal almıştır. Özellikle ilimizde kamu kurum ve kuruluşları, bazı AVM yönetimleri ve mülk sahipleri kira ödemelerinde kolaylıklar sağlamıştır. Bu uygulamalarından dolayı teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz.  Odamız da kiracılarına yönelik iyileştirici adımlar atmış ve bu adımlar devam edecektir. Bu süreçte başta küçük esnafımız olmak üzere, işletmelere destek sağlamak amacıyla kiralarının dondurulması, personel, SGK giderlerinin devlet tarafından üstlenilmesi ve çalışan maaşlarının işsizlik fonundan karşılanması gerekmektedir ve mülk sahiplerinin de süreci iyi analiz ederek, sürdürülebilir bir ticari hayatın gerekliliği için kiracılarına yapıcı bir tavır sergilemeleri önem arz etmektedir.”

 

İHALELER KONUSU

Bu süreçte yapılacak ihalelerin herkesi kapsaması gerektiğini ifade eden Takva, şunları kaydetti:
“Üçüncü olarak ise, bu dönemde yapılan ihalelerin şeffaf ve herkesi kapsayacak şekilde hayata geçirilmesi gerekliliğini ifade etmek istiyoruz. En son Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan tekstil ihalesi şartnamesi şeffaflığı ve kapsayıcılığı ortadan kaldıran bir durumu ifade etmektedir. Yapılacak ihalelerde şartnamelerin gözden geçirilerek rekabet ve kapsayıcılığın öncelenmesi gerekmektedir. Toplumun her ferdini zorlayan bu süreçten el ele vererek, dayanışmayı ve paylaşmayı güçlendirerek, şeffaf ve adil bir yönetsel anlayışla çıkacağımıza inanıyoruz.” / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Takva:, ‘Destekte, sektörel, ayrım, olmamalı’,
Haber Yazılımı