Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 13:08
 
Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, Hem teşekkür etti, hem uyardı!
Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı nezdinde, koronavirüs salgınına karşı mücadelenin devam ettiğini hatırlattı.
SAĞLIK Haberi
Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, Hem teşekkür etti, hem uyardı!

Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, koronavirüs salgını nedeniyle ‘evde kal’ çağrılarına uyan vatandaşlara teşekkür ederken, zorlu sürecin de henüz bitmediğini belirtti.  

 

Açıklamalarda bulunan Sünnetçioğlu, "Birçok kişi bu uyarıları dikkate alarak, virüsün yayılmaması için evinden çıkmadı. Ancak normalleşme sürecinin başlamasıyla, havaların da güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlarımıza iki uyarıda bulunmak istiyorum. Birincisi; içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçteki koronavirüs salgını halen bitmiş değil; altını çizerek söylüyorum ki; sosyal mesafe, maske ve tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. İkinci uyarım ise; havaların ısınmasıyla vatandaşlarımız piknik alanlarına akın ediyor. 10 Haziran itibariyle Türkiye genelinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) vakalarında artış olduğunu görüyoruz. İnsanlar evlere çekilince bu tür alanlar da, kene, örümcek gibi canlıların daha rahat kullanım alanları haline geldi." uyarısında bulundu.
Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, "İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ailelerimizin çok daha dikkatli olduğunu gördük. Sayın Valimiz Mehmet Emin Bilmez beyin koordinatörlüğünde ve biz sağlık çalışanları olarak vatandaşlarımızın yanında olduk. Bu süreçte en çok emek verenin sağlıkçıları olduğunu belirtmek isterim. Bu hassas süreçte görevini en iyi şekilde yerine getiren fedakar sağlıkçılarımız ile elimizden gelen hizmeti vermiş olduğumuza inanıyorum." dedi.

 

"PANDEMİ SÜRECİNİ ATLATMIŞ DEĞİLİZ"

 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, açıklamalırının devamında şunları söyledi; "Pandemi sürecini atlatmış değiliz, vatandaşlarımızdan durumun ciddiyetinin farkında olarak, hafife almamalarını istiyoruz. Havaların ısınmasıyla birlikte piknik alanlarına akın eden vatandaşlarımızın sosyal mesafeye uymadıkları görülüyor. Vatandaşlarımızın, yapmış olduğumuz uyarılara uymasını ve toplu olarak bir araya gelmemesini istiyoruz. Maske ve sosyal mesafe noktasında gerekli hassasiyeti gösterdiğimiz takdirde süreci daha hızlı bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum."

 

KENE VE ÖRÜMCEK UYARISI

 

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, vatandaşları kene ve örümcek konusunda da uyararak şunları şöyle konuştu; "Sıcakların artmasıyla Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış olduğunu görüyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız tarafından da çalışmalar yürütülmektedir. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında görülen KKKA hastalığının, kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı olduğu biliniyor. Hastalık, virüs taşıyan hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonucunda da insanlara bulaşabiliyor. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik en sık görülen bulgulardır. Hastalık kontrolünde kişisel korunma önlemleri büyük önem taşıyor. Kırım- Kongo kanamalı ateşinden korunmak için; tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile çıkarmalıdır. Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir." / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sağlık, Müdürü, Sünnetçioğlu,, Hem, teşekkür, etti,, hem, uyardı!,
Haber Yazılımı