Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 10:09
 
Müzeyi 23 bin kişi ziyaret etti
27 Ağustos’ta açılışı gerçekleştirilen Van Urartu Müzesi’ni 26 günde yaklaşık 23 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi.
KÜLTÜR Haberi
Müzeyi 23 bin kişi ziyaret etti

2011 yılındaki depremden sonra kullanılamaz hale gelen tarihi Van Müzesi yerine Van Kalesi yanında 2012 yılında temeli atılan Van Urartu Müzesi, geçtiğimiz 27 Ağustos günü kapılarını ziyaretçilere açtı. Özellikle iç dizaynı ve Urartular dönemine ait eserleriyle dikkat çeken müzeye, ilginin her geçen gün arttığı kaydediliyor. Ancak yetkililer, müzenin tanıtımını yaparak daha çok yerli ve yabancı ziyaretçi çekme amacında olduklarını dile getiriyor.

 

ZİYARETÇİ AKINI 

Müzenin açılışla birlikte aksamadan şimdiye kadar büyük bir ziyaretçi ilgisiyle karşılaştığı belirtildi.

Müzeye büyük bir ilgi olduğunu belirten Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu, 26 gün içinde müzeyi yaklaşık 23 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiğini söyledi

 

“BU SAYI İLE YETİNMEYECEĞİZ”

Şimdiye kadar ortaya çıkan ziyaretçi sayısının önemli bir sayı olduğuna işaret eden Uslu, bu rakamla yetinmeyeceklerini ifade etti.

Dünya ölçüsünde bir ziyaretçi hareketliliği yaratmak istediklerini belirten Uslu, “Şimdiye kadarki ziyaretçi sayısı bizim için ideal bir sayı. Ama bunda da durmayacağız, tanıtacağız, yereldeki tüm paydaşlarla beraber bütün dünyaya müzemizi tanıtacağız. İnşallah ziyaretçi sayımız her geçen gün daha da artacaktır.”

 

MÜZEDE NELER VAR?

50 bin metrekare alan üzerinde kurulan ve 13 bin metre kare kapalı alanı olan Van Urartu Müzesi’nde 23 sergi holü bulunuyor, bunların 10 tanesi Urartu dönemine ait. 

Urartu, Safevi, Selçuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Osmanlı dönemlerine ait 2 bin 542 eser sergileniyor. 

Müzede 45 bin kayıtlı eser bulunuyor.  

Bu konuda da açıklama yapan Müze Müdürü Erol Uslu, modern bir dizayn ile oluşturdukları sergiyle eski klasik anlayış olan çok eser yerine, az eser ve yaşantıyla bütünleşen bir sergi benimsediklerini söyledi.

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Müzeyi, 23, bin, kişi, ziyaret, etti,
Haber Yazılımı