Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 09:59
 
Müze, ziyaretçilere kapılarını açtı
Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Mart ayından bu yana kapalı bulunan Van Urartu Müzesi, yeniden ziyaretçilere açıldı. Müzede, son günlerde yeniden ziyarete açılacak olmasından dolayı gerekli hazırlıklar yapılıyordu.
KÜLTÜR Haberi
Müze, ziyaretçilere kapılarını açtı

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Mart ayından bu yana kapalı bulunan müze ve ören yerleri, dün itibari ile yeniden ziyaretçilere açıldı. 

 

NE TÜR ÖNLEMLER ALINDI?

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, müzelerin güvenli olarak yeniden hizmet vermesi yönünde müzelerin ziyaret alanlarının yeniden belirlenmesinden, acil durum planlarına kadar bir dizi düzenleme yapıldı.  

 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, müzelerde alınan önlemler şöyle:

 

“1-Müze ve ören yeri personeli salgının etkileri, sosyal ilişkilere yansımaları, kamu alanlarında uygulanabilecek önlemler ve süreçler hakkında eğitime tabi tutuluyor. Ayrıca müzelere Covid-19 ve hijyen uygulamalarına yönelik Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan uyarı ve bilgi panoları yerleştirildi.

 

2-Müzelerde sosyal mesafe standartlarına uygun olarak ziyaretçilerin olası yoğunlaşma alanlarına ve gerekli görülen bölümlere işaretlemeler yapıldı.

 

3-Müze girişlerinde hijyen paspasları, maske ve eldiven atık kutuları, el dezenfektanları, ateş ölçer ve termal kameralar yerleştirildi.

 

4-Ziyaretçilerin müze ve ören yerlerine temassız girişi için gerekli tedbirler alındı.

 

5-En çok temas edilen bölümler başta olmak üzere tüm alanların temizliği yeniden yapıldı.

 

6-Müze ve ören yerlerindeki dinlenme alanlarında koltuk, sandalye, bank gibi oturma grupları da sosyal mesafe gözetilerek yeniden düzenlendi.

 

7-Her müze ve ören yerinde riskli alanlar (dijital uygulamalar gibi) belirlenmiş, olası dar ya da sıkışık alanlarda ziyaretçilerin toplanmasını önlemek amacıyla bazı mekanlarda kısıtlamaya gidildi.”

 

VAN MÜZESİNDE DE HAZIRLIKLAR YAPILDI

 

Van Urartu Müzesi’nde de ziyaretlerle ilgili gerekli hazırlıklar tamamlanarak dün itibari ile ziyaretlere yeniden açıldı.

Müze Müdürü Erol Uslu, gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Müze Müdürü Uslu, geçen yıl Ağustos ayında açılışı gerçekleştirilen ve teşhir-tanzim konusunda halen bazı çalışmaların devam ettiği Van Urartu Müzesi’nde tüm eksiklerin de giderildiğini ve müzenin her yönüyle ziyarete hazır hale getirildiğini kaydetti. 

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Müze,, ziyaretçilere, kapılarını, açtı,
Haber Yazılımı