Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 17:01
 
'Meme Kanseri' bilinçlendirme eğitimi düzenlendi
Van İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Özalp İlçe Sağlık Müdürlüğü, meme kanseri farkındalık ayı çerçevesinde meme kanseri konusunda bilinçlendirme eğitimi düzenledi.
SAĞLIK Haberi
'Meme Kanseri' bilinçlendirme  eğitimi düzenlendi

Özalp İlçe Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü binasında kamu personelleri ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, 250 kişiye meme kanseri konusunda bilgilendirme yapıldı.
Van Y.Y.Ü Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Onkoloji Ana Bilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Sakin, tarafından; erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla meme kanserinde ulusal standartlar ve kendi kendine meme muayenesi konuları hakkında bilgiler verildi.
Gerçekleştirilen konferansta konuşan Dr. Sakin, meme kanseri, meme kanserinin nasıl oluştuğu, türü, nedenleri ve kanser belirtileri hakkında bilgi vererek, kadınlarda en çok görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu belirtti.
Sakin, erken teşhis için mutlaka düzenli kontrol yaptırılması gerektiğine dikkat çekerek; erken tanının önemine vurgu yaptı; tamamen tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu, ”erken tanıya önem verilmesi gerektiğini" vurguladı.

Bilgilendirme toplantısına çok sayıda vatandaş katıldı. Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, katılımcılarla bir araya gelerek meme kanserinin belirtileri, korunma yolları ve erken tanı için yapılan taramalar hakkında ve bu nedenle halkı bilgilendirmek amacıyla eğitimler verdiklerini söyledi.
Kadınların her ay kendi kendine meme muayenesi yapmaları gerektiği belirtilerek, muayene sırasında ele gelen bir kitle olursa mutlaka doktora başvurulması gerektiğine işaret edildi. 40-69 yaş arası kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri gerektiği de hatırlatılarak, taramaların ücretsiz yapıldığı kaydedildi. Ayrıca bir memenin diğerinden büyük olması veya diğerinden farklı şekilde olması durumunda da kişinin mutlaka doktora ya da KETEM'e başvurmalarını istedi. 

/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Meme, Kanseri', bilinçlendirme, , eğitimi, düzenlendi,
Haber Yazılımı