Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 10:32
 
Kombi ve petek bakımı konusunda uyarı; 'İşi ehline verin'
Sıcak yaz günlerini geride bıraktığımız ve havaların soğumaya başladığı bugünlerde vatandaşlar kış hazırlıklarını yapmaya başladı.
YAŞAM Haberi
Kombi ve petek bakımı konusunda uyarı; 'İşi ehline verin'

Doğalgazın henüz ulaşmadığı bölgelerde yer alan sobalı evlerde yaşayan vatandaşlar kışın ısınmak için yakacak olarak odun ve kömür alırken, ısınma aracı olarak da soba kullanıyor. Doğalgaz kullanılan evlerde ise kış hazırlıklarının başında kombi ve petek tesisatı bakımları geliyor ve bu da büyük bir önem taşıyor. 
Van’da kombi bakım hizmeti veren işletme sayısında, son zamanlarda  bir artış gözleniyor. Ancak bu işi ek iş olarak ruhsatsız bir şekilde yapanların olduğu da söyleniyor. Bu konuda uzmanlar vatandaşları uyararak, kombi bakımlarının yetkili servisler eliyle yapılmasının önemine işaret ediyor ve ekliyor; "İşi ehline verin..."

 

“KOMBİ VE PETEK BAKIMLARI HAFİFE ALINMAMALI"

Sektör çalışanlarından Kombicim Van firmasının sahibi Abidin Yarımbatman, “Bu yıl para kazanmayı bıraktık, müşterilerimizi bilgilendirmeye başladık çünkü işimiz o kadar ele ayağa düştü ki herkes bu işi yapıyor. Yani başka bir işle uğraşıp da ek  iş olarak bu işi yapanlar da var" diyor.
Kombicim Van firmasının sahibi Abidin Yarımbatman, kombi ve petek bakımlarının hafife alınmayacak kadar önem arz ettiğini söyledi. Yarımbatman; “6 personelimiz ile kombi tesisat, servis ve bakım işleri yapıyoruz. Bu yıl para kazanmayı bıraktık, müşterilerimizi bilgilendirmeye başladık çünkü işimiz o kadar ele ayağa düştü ki herkes bu işi yapıyor. Yani başka bir işle uğraşıp da yan iş olarak bu işi yapanlar var. Mesai saatlerinden sonra kombi bakımı yapanlar var. Bizi arayan müşterilerimize tesisat temizliği ile ilgili bir ön bilgi veriyoruz, tesisat temizliği insanın istediği zaman yapabileceği bir iş değil. Çünkü tesisatın içindeki su yağlı sudur, döndükçe yağlanır, o su tesisat için çok değerli bir sudur. Biz bu işlemi bir dairede yaklaşık 3-3 buçuk saatte bitiriyoruz ve aldığımız para 150 TL'dir fakat bu işi banyoda petek sökerek yarım saatte bitiren insan görüyoruz. Biz bir günde 4 daire ancak bitirebiliyorken o adamlar günde 10’dan fazla daire bitiriyorlar. Biz buna şahidiz. Bu işlem şu şekilde yapılıyor; tesisatın içindeki değerli suyu boşalttıktan sonra taze suyu basınca  bu sefer peteklerdeki su çamurlaşıyor, paslanmaya başlıyor, ondan sonra kombinin pompasından başlayarak diğer ekipmanlarına zarar vermeye başlıyor. 100 TL’lik bir iş binlerce liraya mal olabiliyor...” dedi.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER...!

Kombi ve tesisat bakımı konusunda vatandaşları uyaran Yarımbatman, kombi bakımlarının güvenilir adreslerde yapılmasının önemine değinerek: “Vatandaşlar kombi bakımlarını yapmaya karar verdiklerinde tabi bu tüm sektörler için geçerli bir şey, ilk öce çağırılan kişinin güvenilir olmasına dikkat etsinler. Yani iş yeri var mı? İleride bir sorun çıktığı zaman çağırdığım ustayı nerede bulabilirim? Kendisine ulaşabilir miyim? İstediğim zaman iş yerine gidebilir miyim veya sıkıntımı giderebilecek kapasitede mi? Yoksa değil mi? gibi sorulara cevap bulmak lazım. Çünkü dikkat edin asansörlere ve kapılara etiketler yapıştırılıyor, sadece telefon numarası var adres yok ve bu telefon hatlarını da günlük veya haftalık alanlar var. Kimden ne aldılarsa veya ne kopardılarsa dertleri bu; onlara çok dikkat etmek lazım. Evlerine çağırdıkları kişileri çok iyi bilmeleri lazım, yaptıkları işe ve aldıkları paraya dair mutlaka servis fişi almaları lazım. Bunun nedeni de bazen problemler çıkabiliyor, insanlar hata yapabilir bu sebeple yapılan işlerin raporu alınmalı ki ileriki dönemde bir sorun oluştuğu zaman ellerinde bir belge bulunsun, bu yüzden servis fişi mutlaka alsınlar” diye konuştu.
Vatandaşların bu yönlü şikâyetlerinin oldukça fazla olduğuna değinen Yarımbatman, bir de talep edilen yüksek rakamlara değinerek: “ Hergün bana en az 15-20 şikâyet geliyor. Firmamızda bütün kombilerin yedek parçaları mevcut, örneğin bizde bulunan bir markaya ait parça vatandaşa 1700 TL fiyat verilmiş, fiyat ağır gelince müşteri bize geldi, biz gidip o işi yaptık, parçayı 600 TL’ye değiştik. Müşterimiz de şahidimiz olabilir” ifadesini kullandı.

 

İŞ EHLİNE VERİLMELİ

Kombi ve tesisat bakımları konusunda ev sahiplerine uyarıda bulunan Yarımbatman, her işin ehline verilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi; “İşinin ehli olmayan bir insan öncelikle tesisatın nasıl olduğunu bilmez, yaptığı işi bilmez. Bundan 2 yıl evvel başımıza gelen bir olayla örneklendirmek istiyorum. Bir müşteri geldi, bizim fiyatımızı beğenmedi, başka birine 100 TL karşılığı petek temizliği yaptırmış. Evine çağırdığı şahıs petekleri tuz ruhuyla yıkadığı için o günkü parayla ev sahibine 4500 TL gibi bir masraf çıkarmıştı ve ev sahibi evine gelen ustayı bir daha bulamadı. Biz de araştırdık, bulamadık. Günübirlik ustalar oluyor, farklı bir işte çalıştığı halde ek iş olarak bu işi yapanlar var. Memurun arabasında petek temizliği yapılan makine gördüğümüz olmuş, önüne gelen bu işi ek iş olarak yapıyor. 2 çeşit kombi var, tek ve çift eşanjörlü. Biz tek eşanjörlü kombinin evde garantili bir şekilde bakımını yapıyoruz şayet çift eşanjörlü  kombi ise dükkana getiriyoruz çünkü evde bu tür kombinin bakımı yapılamaz. Tam bakımı 100 TL karşılığı yapıyoruz ve 1 yıl da garanti veriyoruz ama evde yapılsa bu çok daha pahalıya mal olabiliyor. Yani evde açılan çift eşanjörlü  kombi mümkün değil kireçten arınmaz ve bir kaç ay sonra tekrar kireç tutar ve tekrar aynı usta gelir, tekrar 100 TL alır, bu işlem senede bir kaç kez tekrarlanır.”

 

SEKTÖRÜN SORUNLARI

Her sektörde olduğu gibi kendi sektörlerinde de bir takım sorunların yaşandığını dile getiren Yarımbatman, bu  işi yapanların mutlaka denetlenmesi gerektiğini de dile getirdi. Yarımbatman son olarak şunları söyledi: “ Mesleki sorunlarımızdan biri, her ay aidat verdiğimiz, seçim zamanlarında dükkanımızdan ayrılmayan insanların, bir oy için dükkanımızı tavaf eden insanların, seçimden sonra dükkanımıza hiç uğramamalarıdır. Bu tüm sektörler için geçerli, sadece bizim için değil. Sorunlarımız var, bunlar hal edilemeyecek sorunlar da değil. Yeterki yetkililer iş yerlerimize gelsin, bizi dinlesin, yani bu bir seferlik değil önümüzde ki yıllarda yine seçimler var, onun için gelen giden yok, sorunlarımızı bildirdiğimiz halde ilgilenen yok, yani herkesin işi bitene kadar selam var, iş bitti mi selam da kesiliyor! İstediğini alan arkasını dönüp gidiyor. Ayrıca bizim sektörde denetim son derece önemli ve bu denetimlerin yapılmasını istiyoruz. Merdiven altı diye tabir edilen şekilde çalışanlara yönelik bir denetim olsa çok yerinde olur. Ara sokaklarda, yaya ve araç trafiğinin az olduğu bölgelerde bu işi yapanlar var ama dükkan kapalı, sadece bir adres, sosyal medya hesaplarında bu işi yapanların reklamları var, o reklamların hepsi yalan dolan, hepsi ranttır. Onun için ev sahipleri çağırdıkları ustaları iyi araştırmalı, muhatabını iyi tanımalı. Yetkili servis değilse iki kere daha düşünmeli. Sektörümüzde denetimlerin bizim odamız tarafından yapılması lazım, biz Demirciler Odasına bağlıyız, onların yapması lazım. Çünkü bu iş ciddi, kombi ve tesisat bakımları hafife alınacak bir durum değil." 

Özel Haber: M. Selim KURT 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kombi, ve, petek, bakımı, konusunda, uyarı;, 'İşi, ehline, verin',
Haber Yazılımı