Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 18:07
 
Kitap Fuarı açıldı
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen bölgenin en büyük 3. Van Kitap Fuarı, kapılarını okuyucuya açtı.
GÜNDEM Haberi
Kitap Fuarı açıldı

Van OSB’de bulunan Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 3. Van Kitap Fuarı’nın açılışına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Büyükşehir Belediye yetkilileri, ilçe belediye başkanları ile kitapseverler katıldı.

Açılışta konuşan Edremit Kaymakamı ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhammet Fuat Türkman, fuara ilişkin bilgiler verdi.

Herkesi fuara davet eden ve emeği geçenlere teşekkür eden Türkman, şunları söyledi: 

“Van’da kitaba dikkat çekmek için kapıları açıyoruz. Çocuklarımıza okuma alışkanlıkları edindirmek en büyük gayemizdir. Kitap okuma alışkanlığı çok aşağı seviyelerdedir. Bunu yükseltmek adına kitap fuarlarının düzenlenmesi önemlidir. Kitap fuarımıza yaklaşık 300 yayınevi katılıyor, yine birbirinden değerli 300 yazarımız da hemşerilerimizle buluşacak. Fuarımız 10 gün sürecek. Geçen yıl fuarımızı 250 bin kişi ziyaret etmişti, bu rakamı ikiye katlayacağız.”
 

“ENGÜZEL DOST KİTAPTIR”

 

Daha sonra konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kitabın ve okumanın önemine değindi.

Önemli bir etkinlik için Van’a geldiklerini belirten Bakan Gül, şunları söyledi:

“Bugün çok önemli bir etkinlik için Van’a geldik. Dünyada insanın en güzel dostu kitaptır. Her zaman yanımızdadır. Hiçbir zaman yalnız bırakmadan, her zaman yanımızda olan bir dosttur. Her zaman kitapla dost kalmanızı diliyorum. Bize ilk emir de ‘Oku’dur. Her zaman okumak, kendimizi geliştirmek inancımızın, insan olmanın bir gereğidir. Burada yayın evlerinin yazarlarının sizlerle buluşması büyük bir imkân.”

 

“RED VE İNKAR POLİTİKALARI VARDI”

 

Kendi hükümetlerinden önce sıkıntılı bir dönem olduğunu ifade eden Bakan Gül, şunları kaydetti:

“Türkiye’de cumhurbaşkanımız liderliği öncesinde inkâr ve ret politikaları vardı. Birçok açıdan kendi dilinde eserleri bile okumaktan aciz bir dönem yaşadık. Bugün bu toprakların kokusu olan eserlerini yasaklı olarak reddeden bir politika vardı ama bu politika ortadan kaldırıldı. Kültürünü, dilini, herkesin özgürce geliştirebileceği bir ortam en doğru ortamdır, en doğru adımdır. Bu eserlerin kültür bakanlığımızca yayınlandığını görebiliyoruz. TRT-6 ile yayın yapılıyor. Bunları kitapla birlikte, daha özgürleşen bu ortamı, el birliğiyle daha ileri noktaya birlik beraberlik içinde taşıyacağız. Kitaplar iyi dostlardır. Sizler de bu fuar vesilesiyle yeni dostlarla buluşacaksınız. Bizim gençlerin koltuğunun altına silah değil kitap alarak, dağa değil ana kucağına gitmesini istiyoruz. Bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz. Gençlerimiz dağa değil okul yoluna gitmelidir. Gençlerimizi okuldan uzaklaştıran zihniyetle mücadele edeceğiz. Fekiye Teyran’ın, Ahmedi Hani ile Yunus Emre’nin Mevlana ile Hacıbektaş’ın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Yapılan konuşmalar ardından Bakan Gül ve protokol üyeleri fuarı gezerek yayınevi sorumluları ve yazarlarla sohbet etti.

Fuarın özellikle öğrenciler tarafından büyük ilgi görmesi dikkat çekti.

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kitap, Fuarı, açıldı,
Haber Yazılımı