Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 12:56
 
Karbonmonoksit uyarısı!
Kış mevsiminin başlaması ile birlikte kurulan sobalar, karbonmonoksit zehirlenmesi olasılığını da arttırda. Bu nedenle, halkın karbonmonoksit zehirlenmelerine maruz kalmamaları ve bu konuda bilinçlendirilmeleri amacıyla, Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çevre Sağlığı Birimince bilgilendirici bir faaliyet gerçekleştirildi. VAN AVM'de açılan stantta vatandaşlar karbonmonoksit zehirlenmelerine karşın uyarılırken, konu ile ilgili broşür dağıtıldı.
SAĞLIK Haberi
Karbonmonoksit uyarısı!

Konuya ilişkin olarak Van Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; "Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca vb. kaynaklı zehirlenmeler hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış olabileceği düşünülerek özellikle lodoslu günlerde gerekli tedbirlerin alınarak halkın bu konuda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çevre Sağlığı Birimince Van AVM'de açılan bilgilendirme standı ile vatandaşlar karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarak, broşürler dağıtılmıştır." denildi.
Van İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Mahmut Sünnetçioğlu da yaptığı açıklamada; "Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerinden biri olan soba zehirlenmelerine sık rastlıyoruz. Bu nedenle halkımızın bu konuda bilgilendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu tür zehirlenmeler, yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu karbonmonoksit gazının açığa çıkmasıyla oluşmaktadır. Karbonmonoksit gazı; kokusuz, tatsız, tahriş edici olmayan, yanıcı bir gazdır. Odun, kömür, egzoz gazları ve doğalgaz gibi yakıtların dumanlarında bulunur. Genellikle soba zehirlenmesi ve banyo zehirlenmeleri olarak bilinir. Kötü baca sistemleri, yangınlar, kapalı garajlar, hava dolaşımının olmadığı yerler, fırtınalı hava koşulları karbonmonoksit oluşumunu sağlar. Baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, bulantı, kusma, kalp ritmi bozukluğu, bayılma, uyuşma, solunum güçlüğü gibi belirtiler zehirlenmenin işaretidir. Zehirlenme olduğunda en önemli şey hastanın zehirlendiği ortamdan dışarı çıkarılarak organlara oksijen sağlanması ve hemen 112 Acil Servisinin aranması gerekmektedir. Soba ve kombi baca bağlantılarının kontrol ettirilmesi, çekmeyen bacaların temizlenmesi, yatmadan sobaya kömür ilavesi yapılmaması, her yıl kombi bakımlarının yaptırılması, ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl düzenli olarak bakım ve temizliğinin yaptırılması, kaliteli kömür kullanılması gibi basit ve uygulanabilir önlemler ile karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunabiliriz." ifadelerini kullandı.
 / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Karbonmonoksit, uyarısı!,
Haber Yazılımı