Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 13:24
 
İmar sorunları masaya yatırıldı
Hukuki Araştırmalar Derneği̇ (HUDER) Van Şubesi tarafından DAKA destekli organize edilen ve 2 gün süren İmar Hukuku Eğitimi’nin birinci günü gerçekleştirilen “İmar Hukuku Konferansı”nda Van’ın imar sorunu, çevre yolu, 18. Madde uygulaması sorunları ve imar planlarının Van Gölü'ne etkisi masaya yatırıldı.
EKONOMİ Haberi
İmar sorunları masaya yatırıldı

Hukuki Araştırmalar Derneği̇ (HUDER) Van Şubesi tarafından Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (VANTSO) organize edilen konferansta, kentteki imar durumunun hukuki boyutu, çevre yolu ve birçok konu masaya yatırıldı. Konferans, kendi alanında uzman hukukçuların ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Konferansa, HUDER Genel Başkanı Hüseyin Kaya, Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme Yönetimi Öğretim Görevlisi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı önceki Hukuk Müşaviri Av. Dr. Veli Böke, Huder İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Av. Emel Nazlı Pınar ve çok sayıda avukat ile birlikte Büyükşehir, Edremit ve Tuşba belediyelerinin imar işleri müdür ve personelleri, planlama uzmanları, mimarlar katıldı. Moderatörlüğünü HUDER Van İl Başkanı Av. Çağatay Akyol ile Huder Van Şubesi başkan yardımcısı Av. Mehmet Yıldız’ın yaptığı konferansta Van’ın imar durumu başta olmak üzere bir çok konu masaya yatırıldı.
İmar hukuku ve kentleşmeyle ilgili yapılan çalışmaların ele alındığı konferansta Van’ın imar sorunu dile getirildi. Çevre yolu, 18. Madde uygulamaları hakkında avukatlar ve teknik uzmanlar mevzuat ve içtihatlar çerçevesinde bilgilendirelerde bulundu. Tıkanıklığın oluştuğu durumlarda da imar planlarının mevzuat ilkelerine uygun bir şekilde düzenlenmesinin yapılıp, doğru bir zeminde uygulanmasını sağlayarak, hem bireysel hak mağduriyetlerinin önüne geçmek, hem de kentin gelişmesine katkı sunulması hedeflendi.
İki farklı oturum ile gerçekleştirilen konferansın birinci oturumunda slayt sunumlar eşliğinde sırasıyla konuşmalar gerçekleştiren katılımcılardan Av. Dr. Veli Böke, ‘İmar Uygulamaları ve Hukuki Sorunların Çözümü’, Doç. Dr. Serkan Kemeç, ‘Yargı Boyutu ile Van Kenti İmar Gündemi’ ile ilgili bilgiler verdi. Konferansın ikinci oturumunda ise Prof. Dr. A. Menaf Turan ‘İmar Uygulamalarının Sosyo-Ekonomik Etkileri’, Av. Emel Nazlı Pınar ‘Çevreyolu Projesinin Van Gölü’ne Çevresel Etkileri’, Av. Erdem Yavuz Ekici ‘Yargı Kararları Işığında 18. Madde Uygulaması’ ve son olarak Av. Reis Çevik ise ‘İmar Revizyon Planları’ hakkında bilgiler aktardı.
Sunumların ardından konuşan Huder Van Şubesi Başkanı Av. Çağatay Akyol, dernek olarak bu eğitimi düzenlemekteki amaçlarının imar hukuku alanında avukatların ve ilgili teknik plancıların mesleki gelişimine katkı sunmanın yanısıra şehrin güncel sorunlarının aşılması amacıyla kentin gelişimine, ilerlemesine katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Akyol, bundan sonraki süreçte de Van şehrinin hukuki sorunlarına ve meslektaşlarının sorunlarına duyarlı kalarak hiçbir bagaj taşımadan katkı sunmaya devam edeceklerini dile getirerek, konferansa konuşmacı olarak katılanlara teşekkür etti.
Konferansın kapanış konuşmasını yapan Huder Genel Başkanı Av. Hüseyin Kaya, şehirlerin sadece bir beton yığınından ibaret olmadığını, şehirlerin bir ruhu olduğunu, bu ruhu yaşatarak şehirlerin imar edilmesi gerektiğini ifade etti. Van şubesi tarafından gerçekleşen konferansın oldukça verimli ve dolu dolu geçtiğini belirten Kaya, bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti.
Konferans, katılımcıların sorularının cevaplanması ve akabinde konuşmacılara plaket takdimi ile sona erdi.
İmar Hukuku Eğitiminin 2. gününde, katılımcılar Edremit, Gevaş ve Tatvan'da inceleme ve görüşmelerde bulundu. Katılımcılar, Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani, belediye meclisi imar komisyonu üyeleri, Bitlis Huder Başkanı Av. Kadir Köstekçi ve huder bitlis üyesi avukatlar ile bir araya geldiler. Yapılan toplantıda, Van Gölü havzasında yer alan şehir ve ulaşım planlarının makro düzeyde Van Gölüne çevresel etkileri ile imar sorunları değerlendirildi.
Yapılan inceleme ve değerlendirmelerin ardından Tatvan Belediye Başkanı ve Huder Bitlis başkanının eğitimcilere plaket takdimi sonrası program sonlandırıldı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İmar, sorunları, masaya, yatırıldı,
Haber Yazılımı