Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 09:50
 
Hayvan ilaçları neden pahalı?
Van’da kedi, köpek gibi hayvanları besleyen vatandaşlar, ilaç fiyatlarının yüksek olduğunu söylüyor. Veterinerler ise, fiyat yüksekliğinin, ilacın ithal malı olmasından kaynaklandığını dile getiriyor.
EKONOMİ Haberi
Hayvan ilaçları neden pahalı?

Van’da vatandaşlar, ilaç fiyatları ve muayene ücretleri fazla olduğu için besledikleri kedi köpek gibi hayvanları veterinerlere götürmekte güçlük çektiklerini kaydediyor.
Fiyat ve muayene ücretlerinin veterinerden veterinere değiştiğine dikkat çeken vatandaşlar, bu konuda bir çözüm istiyor.

 

1 DAMLA 45 TL
Kum piresi bulaşan kedisi için iki ayrı veteriner kliniğinden ilaç sorduğunu ve kendisine iki ayrı fiyat verildiğini belirten Hasan İşbilir isimli vatandaş, “Pire bulaşan kediye enseden verilen bir damla ilaç için bir veteriner 45 TL, diğeri de 40 TL istedi. Bir damla için fazla bir para olduğunu söyledim, ama yine de mecburen 40 TL’den aldım, çünkü pireler hayvanın her tarafına bulaşmıştı, evde yere dökülüyorlardı. İlacı aldım, zaten tek damla, bir kere sıktım bitti” dedi.

 

İLAÇ NEDEN PAHALI?
Veterinerler ise, hayvan ilaçlarının pahalı olmasını iki nedene bağlıyor, biri sigorta, diğeri de ilacın ithal olması. 
Konuyla ilgili bilgi veren bir veteriner hekim, “Şimdi bir kere hayvanların sigortaları yok, dolayısıyla ilaçların fiyatları olduğu gibi vatandaşa yansıyor, herhangi bir kesinti olmuyor. Bir de ithal ilaçlar pahalıdır, bizde yerli hayvan ilaçları var, onlar ucuz, ancak hayvan sahiplerine ithal olanlarını öneriyoruz, çünkü ithal olanlar daha etkili” diye konuştu.

 

KALİTELİ YERLİ ÜRETİM YOK!
Vatandaşlara yerli ilaçları önermediklerini belirten veteriner hekim, “Ben şahsen yerli ilacı önermiyorum, bende hayvanlar için daha ucuz yerli ilaçlar da var, ama vatandaşa önermiyorum. Kaliteli bir yerli üretim yok maalesef. Peki, kaliteli yerli bir üretim yapılamaz mı, yapılabilir, ancak bunu da belli bir program çerçevesinde sağlamak gerekiyor, yani kendiliğinden olmaz. Kaliteli ve güven veren bir yerli üretim olursa, ilaç fiyatları çok daha düşük olur” ifadesini kullandı.Özel Haber: Mürsel ÖNER

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hayvan, ilaçları, neden, pahalı?,
Haber Yazılımı