Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 09:16
 
'Dünya Down Sendromu Günü' etkinliği düzenlendi
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Engelli Öğrenciler Koordinasyon Birimi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Engelli Öğrenci Topluluğu işbirliğiyle 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü etkinliği düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
'Dünya Down Sendromu Günü' etkinliği düzenlendi

Cengiz Andiç Kültür Merkezinde düzenlenen programın açılışında kürsüye çıkan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nde yapılan etkinliklerle bu konuda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirterek; "Bu gün 21 Mart, Dünya Down Sendromlu insanlarımızın, kardeşlerimizin günü olarak kutluyoruz. Bu konuda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenliyoruz. Bu anlamda öncelikle ben Abdurrahman Mengi'ye teşekkür ediyorum. Bu tür konularda etkin program yaparak bu insanlarımıza, kardeşlerimize, çocuklarımıza dikkat çekiyor. Üniversitemizde de engelli kardeşlerimiz ile ilgili bir komisyon kurduk. Burada çeşitli çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarında ortaya koyulan sorunları hızlı bir şekilde çözmeye çalışıyoruz. Amacımız şu, toplumda yaşadığımız bütün alanlarda hepimizin hangi türden bir engelimiz olursa olsun, bu engelleri ortadan kaldırarak ortamlarımızda rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamayı başarmamız lazım. Bunun için de bizlerin beraber çalışmamız gerekiyor. Bu anlamda üniversitemiz bu çalışmalara açık ve teşvik ediyor. İnşallah bundan sonra bütün insanlarımız zihninde ve beyninde buna ilişkin sorun ve durumları algılayarak toplumda beraber yaşama bilincini maksimum düzeyde geliştiririz diyelim. Bunu geliştirdiğimiz zaman hiç bir sorun yaşamayız. Hem huzurumuz hem de yaşama sevincimiz artar. Ben tekrar 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günümüzü kutluyorum" şeklinde konuştu.
Rektör Prof. Dr. Battal'ın ardından kürsüye çıkan YYÜ Engelli Öğrenciler Danışman ve Koordinasyon Birimi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Abdurrahman Mengi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle bir araya geldiklerini, üniversite olarak her zaman gönüllerinin tüm engelli kardeşlerinin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti; "Dolayısıyla tüm Down Sendromlu bireylerin ve ailelerinin bu önemli günlerini yürekten kutluyorum. Engellilik bu gün koordinasyon birimimiz kadar, buradaki herkesin ortak paydası olmuştur. Bu ortak payda etrafında toplanmış olduğunuz için başta Sayın Valime, Sayın Rektörüme ve tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarken, toplum olarak hep iyiye daha ileriye diyorum. Ayrıca bu programda emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. "
Mimarlik ve Tasarım Fakültesi Mimarlik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Subaşı, Eğitim Fakültesi ve Van Meslek Yüksek Okulu öğretim üyeleri, konuklar ve çok sayıda öğrencinin katıldığı etkinlik, YYÜ Rock Topluluğunun verdiği mini konser ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Grafik Sergisi"nin gezilmesi ardından son buldu. 
/ Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Dünya, Down, Sendromu, Günü', etkinliği, düzenlendi,
Haber Yazılımı