Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 10:35
 
Büyükşehir, harekete geçti
Van Büyükşehir Belediyesi, 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında uygulanacak olan İnci Kefali (Van Balığı) av yasağı için harekete geçti. Yasakla beraber balıkçılar 90 gün boyunca Van Gölü'nde balık avlayamayacak.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir, harekete geçti

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan Van balığının üreme dönemi nedeniyle 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında uygulanan av yasağı için yetkililer bir araya geldi. Van Büyükşehir Belediyesinde yapılan görüşmeye Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Akkuş, Zabıta Daire Başkanı Osman Sevinç ve zabıta müdürleri katıldı. Zabıtayı ilgilendiren birçok konunun değerlendirildiği toplantıda 15 Nisan’da başlayacak olan av yasağı ve inci kefalinin korunması ile ilgili Doç. Dr. Akkuş, sunum yaptı. 
İnci Kefali balığı hakkında toplantıya katılanlara bilgiler veren Doç. Dr. Akkuş, balığın korunması gerektiğini ve satışının şehir merkezinde yapılmaması için özen göstermeleri gerektiğini söyledi.
Geçen yıl içinde de Zabıta Daire Başkanlığı ekipleriyle çok koordineli çalıştıklarını belirten Doç. Dr. Mustafa Akkuş; “Arazide Jandarma ve polis ile inci kefalinin korunması için çeşitli tedbirler alındı. Şehir içerisinde de gecen yıl zabıta ekiplerimizle çok iyi işler yaptık. Bu yıl da İnci Kefalinin korunması için sizlere büyük işler düşüyor. Yüzyıllar boyunca bu topraklarda birçok medeniyet yaşadı, bu uygarlıklar İnci Kefalini yok etmedi. Biz de bu mirasa sahip çıkmalıyız. Korunması için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü bugün bu balıktan yaklaşık 14 bin kişi ekmek parası kazanıyor. Bu gelir Van halkınındır, bu balık da Van için Van gölü için çok değerlidir” dedi.

 

"BALIKÇILAR DA, FIRINLAR DA UYARILDI"
İnci Kefalinin bir insanlık mirası olduğunu söyleyen Zabıta Daire Başkanı Osman Sevinç ise; “Bu mirasın korunması için ekiplerimizi hazırladık. Şehir merkezindeki balıkçılar, fırınlar uyarıldı. 15 Nisan - 15 Temmuz tarihleri arasında balığın korunması için her türlü çabayı titizlikle göstereceğiz. Bu balık Van için önemli bir değerdir. Bunun farkındayız. Çalışmalarımızı da bu bilinçle azimle yapacağız. Aksi olduğu takdirde ise cezai işlem haklarımızı her şekilde kullanacağız” dedi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Büyükşehir,, harekete, geçti,
Haber Yazılımı